Hlavní obsah

Finty expertů, jak mít ten nejlepší česnek! Co dalšího byste měli teď vysadit na zahradě?

Foto: Kzenon, Shutterstock.com

S odchodem léta nastává pro zahrádkáře období plné práce. Důležitou součástí přípravy zahrady na zimu je i sázení květin a plodin – podzim je totiž pro výsadbu více než vhodný. Na co byste rozhodně neměli právě teď zapomenout?

Článek

Na příští úrodu musíte myslet už nyní. Jestli se chcete napřesrok těšit z rozkvetlé jarní zahrady či si život okořenit vlastním česnekem, je nejvyšší čas se do toho pustit.

Česnek sázejte do řádků

Česnek je oblíbenou plodinou zahrádkářů a jeho pěstování není nijak složité – důležitá je právě včasná výsadba, tedy od konce září do prvního sněhu. Před sadbou pečlivě odplevelte záhonek a do půdy přimíchejte kompost nebo cererit, aby měla dostatek živin. Vybírejte pouze kvalitní neponičené stroužky určené přímo k výsadbě – mezi jednotlivými stroužky by měla být asi pěticentimetrová mezera, mezi řádky ponechte asi 30 cm. „U sadby je důležité to, že pochází z kontrolovaného zdroje, tedy z pole, kde je kontrolován výskyt škůdců,“ vysvětluje pěstitel česneku Václav Kozák. A jaké jsou další tipy zkušených česnekářů?

  • Stroužky sázejte tak, že je zamáčknete do půdy prstem, a to do hloubky aspoň osm centimetrů.
  • Sadbu před použitím preventivně namořte přípravkem proti škůdcům a houbám, ochráníte tak úrodu před parazity.
  • Česnek nesázejte na místo, kde jste jej už pěstovali, a ani tam, kde byla cibule či pórek. Hrozí totiž přenos chorob a množení škůdců.
Foto: Marian Weyo, Shutterstock.com

Česnek patří mezi nejoblíbenější zeleniny – a také nejzdravější

Ovocné stromky hnojte opatrně

Ovocné stromky vysazujte od poloviny října do doby, než je půda promrzlá do hloubky, tedy přibližně do prosince. „Ranní námrazy ani sněhu, který v tomto období vždy roztaje, se nebojte. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky k zakořenění,“ radí manželé Zíbalovi z Ovocné a okrasné školky Strážnice. A jak postupovat? Nejdřív pečlivě zvažte, kam strom zasadíte a jak vyroste. Měl by mít dostatek místa a nestínit ostatním rostlinám. Samotné sázení není žádná věda – ke každému stromku dostanete návod. Pomoci vám mohou i následující tipy.

  • Zakoupené stromky je nejlepší vysadit hned. Není-li to možné, založte kořeny stromků do přiměřeně vlhké, sypké zeminy a zlehka je do doby konečné výsadby zalévejte. Těsně před výsadbou zkraťte nůžkami mírně kořeny a stromek namočte na několik hodin do vody.
  • Stromky vsazujte do jámy tak, aby místo štěpování bylo nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Na dno jámy přidejte kompost nebo rok odleželý koňský hnůj a na tuto vrstvu nasypte asi deset centimetrů obyčejné zeminy.
  • Umělá hnojiva ani vápno nedávejte přímo do jámy a stejně tak je nedávejte na povrch při výsadbě. V zemině s přidaným hnojivem stromek většinou velmi těžko koření a v létě pak uschne.

Cibuloviny vysaďte do košíčků

Také milujete jarní rozkvetlou zahradu? Pak vás čeká i sázení cibulovin. Pečlivě jim zvolte místo, myslete na to, že až na výjimky vyžadují slunné, teplejší, chráněné stanoviště a většině vyhovují propustné, lehčí, písčito-humózní půdy. Cibulky vysazujte do kvalitní půdy, přičemž nejlepšího a také nejpřirozenějšího efektu dosáhnete výsadbou do skupin po několika cibulích. Práci si můžete rozložit do celého podzimu: narcisy spolu s liliemi a řebčíky vysaďte ideálně do konce září, hyacinty a tulipány v říjnu.

  • Některé cibuloviny jsou ideální k vysazení pod listnaté stromy a keře – na jaře před olistěním propouštějí dostatek světla a kvetoucí cibuloviny pod nimi oživí zahradu.
  • Cibulky sázejte do země tak hluboko, aby nad špičkou byla ještě zemina ve výši dvakrát převyšující velikost cibulky.
  • Skupiny cibulek sázejte do děrovaných plastových či drátěných košíčků. Zamezíte tím jejich posunu v půdě a lépe se vám budou v případě potřeby přesazovat. Částečně také ochrání cibule před myšmi a hraboši.
Foto: Alex Veresovich, Shutterstock.com

Chcete-li se na jaře těšit z krásných narcisek, musíte se o to postarat už teď

Jestli doporučení od odborníků dodržíte, česnek, stromky i cibuloviny se vám odvděčí. Vaše zahrada bude na jaře hýřit pestrými barvami narcisů i tulipánů a v létě sklidíte svůj vlastní biočesnek. A za několik let si užijete i další plody svého úsilí, až začnou rodit ovocné stromky. Ne nadarmo se říká, že pečlivá výsadba je základem úspěchu.

Tak co, pustíte se do toho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek