Hlavní obsah

Finty expertů, jak mít ten nejlepší česnek! Co dalšího byste měli teď vysadit na zahradě?

Foto: Kzenon, Shutterstock.com

S odchodem léta nastává pro zahrádkáře období plné práce. Důležitou součástí přípravy zahrady na zimu je i sázení květin a plodin – podzim je totiž pro výsadbu více než vhodný. Na co byste rozhodně neměli právě teď zapomenout?

Článek

Na příští úrodu musíte myslet už nyní. Jestli se chcete napřesrok těšit z rozkvetlé jarní zahrady či si život okořenit vlastním česnekem, je nejvyšší čas se do toho pustit.

Česnek sázejte do řádků

Česnek je oblíbenou plodinou zahrádkářů a jeho pěstování není nijak složité – důležitá je právě včasná výsadba, tedy od konce září do prvního sněhu. Před sadbou pečlivě odplevelte záhonek a do půdy přimíchejte kompost nebo cererit, aby měla dostatek živin. Vybírejte pouze kvalitní neponičené stroužky určené přímo k výsadbě – mezi jednotlivými stroužky by měla být asi pěticentimetrová mezera, mezi řádky ponechte asi 30 cm. „U sadby je důležité to, že pochází z kontrolovaného zdroje, tedy z pole, kde je kontrolován výskyt škůdců,“ vysvětluje pěstitel česneku Václav Kozák. A jaké jsou další tipy zkušených česnekářů?

  • Stroužky sázejte tak, že je zamáčknete do půdy prstem, a to do hloubky aspoň osm centimetrů.
  • Sadbu před použitím preventivně namořte přípravkem proti škůdcům a houbám, ochráníte tak úrodu před parazity.
  • Česnek nesázejte na místo, kde jste jej už pěstovali, a ani tam, kde byla cibule či pórek. Hrozí totiž přenos chorob a množení škůdců.
Foto: Marian Weyo, Shutterstock.com

Česnek patří mezi nejoblíbenější zeleniny – a také nejzdravější

Ovocné stromky hnojte opatrně

Ovocné stromky vysazujte od poloviny října do doby, než je půda promrzlá do hloubky, tedy přibližně do prosince. „Ranní námrazy ani sněhu, který v tomto období vždy roztaje, se nebojte. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky k zakořenění,“ radí manželé Zíbalovi z Ovocné a okrasné školky Strážnice. A jak postupovat? Nejdřív pečlivě zvažte, kam strom zasadíte a jak vyroste. Měl by mít dostatek místa a nestínit ostatním rostlinám. Samotné sázení není žádná věda – ke každému stromku dostanete návod. Pomoci vám mohou i následující tipy.

  • Zakoupené stromky je nejlepší vysadit hned. Není-li to možné, založte kořeny stromků do přiměřeně vlhké, sypké zeminy a zlehka je do doby konečné výsadby zalévejte. Těsně před výsadbou zkraťte nůžkami mírně kořeny a stromek namočte na několik hodin do vody.
  • Stromky vsazujte do jámy tak, aby místo štěpování bylo nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Na dno jámy přidejte kompost nebo rok odleželý koňský hnůj a na tuto vrstvu nasypte asi deset centimetrů obyčejné zeminy.
  • Umělá hnojiva ani vápno nedávejte přímo do jámy a stejně tak je nedávejte na povrch při výsadbě. V zemině s přidaným hnojivem stromek většinou velmi těžko koření a v létě pak uschne.

Cibuloviny vysaďte do košíčků

Také milujete jarní rozkvetlou zahradu? Pak vás čeká i sázení cibulovin. Pečlivě jim zvolte místo, myslete na to, že až na výjimky vyžadují slunné, teplejší, chráněné stanoviště a většině vyhovují propustné, lehčí, písčito-humózní půdy. Cibulky vysazujte do kvalitní půdy, přičemž nejlepšího a také nejpřirozenějšího efektu dosáhnete výsadbou do skupin po několika cibulích. Práci si můžete rozložit do celého podzimu: narcisy spolu s liliemi a řebčíky vysaďte ideálně do konce září, hyacinty a tulipány v říjnu.

  • Některé cibuloviny jsou ideální k vysazení pod listnaté stromy a keře – na jaře před olistěním propouštějí dostatek světla a kvetoucí cibuloviny pod nimi oživí zahradu.
  • Cibulky sázejte do země tak hluboko, aby nad špičkou byla ještě zemina ve výši dvakrát převyšující velikost cibulky.
  • Skupiny cibulek sázejte do děrovaných plastových či drátěných košíčků. Zamezíte tím jejich posunu v půdě a lépe se vám budou v případě potřeby přesazovat. Částečně také ochrání cibule před myšmi a hraboši.
Foto: Alex Veresovich, Shutterstock.com

Chcete-li se na jaře těšit z krásných narcisek, musíte se o to postarat už teď

Jestli doporučení od odborníků dodržíte, česnek, stromky i cibuloviny se vám odvděčí. Vaše zahrada bude na jaře hýřit pestrými barvami narcisů i tulipánů a v létě sklidíte svůj vlastní biočesnek. A za několik let si užijete i další plody svého úsilí, až začnou rodit ovocné stromky. Ne nadarmo se říká, že pečlivá výsadba je základem úspěchu.

Tak co, pustíte se do toho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.