Hlavní obsah

Tvarohový koláč s dýňovou náplní

Hodnocení:
(66)
Foto: Eva Malúšová
Doba přípravy
20 minut
Doba vaření
1 hodina 5 minut
Náročnost
nízká

Přísun dýňových receptů pro tuto sezonu pomalu končí, ale ještě ne úplně. Jídla s dýní jsou krásně oranžová, tato barevná zelenina je chuťově variabilní a navíc ji pěstuje stále víc lidí (a tím pádem vás občas zásobují). Tak si dejte ještě tvarohový koláč s pečenou dýní!

Ingredience pro:
1 plech 20 × 30 cm
Na korpus
 • 360 g kakaových sušenek
 • 160 g másla
Na dýni
 • 1 dýně hokaido
 • 3 lžíce hnědého přírodního cukru
Na krém
 • 500 g tučného tvarohu
 • 150 g cukru krupice
 • 3 vejce
 • 1 citron
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 2 lžíce kukuřičného škrobu
 • 1/4 lžičky soli
Článek

Postup

Krok 1: Připravte si všechny ingredience. Korpus můžete udělat sušenkový jako já, nebo si dát trochu více práce a připravit křehké těsto – třeba podle receptu na ořechový dort se slaným karamelem.

Foto: Eva Malúšová

Korpus jsem udělala z tradičních kakaovo-kokosových sušenek, ale můžete ho samozřejmě upéct i z domácího těsta

Krok 2: Jednu malou (cca 650g) omytou dýni rozpulte, lžící vydlabejte semínka, pokrájejte ji na kousky, pokapejte asi půlhrnkem vody, posypejte hnědým cukrem a při 200 stupních upečte doměkka. Trvá to 20 až 30 minut. Ještě horkou dýni rozmixujte na hladký krém.

Foto: Eva Malúšová

Upečením s trochou cukru a vody získá dýně mnohem lepší chuť. Hokkaido navíc nemusíte loupat!

Krok 3: Tvaroh prošlehejte s cukrem, vajíčky, šťávou a kůrou (jen její žlutou částí) z jednoho citronu, vanilkou, škrobem a solí. Asi třetinu náplně dejte stranou a do zbytku vmíchejte dýni.

Foto: Eva Malúšová

Asi třetinu tvarohového krému můžete dát stranou a s její pomocí později vytvořit mramorování. Do zbytku zamíchejte dýňové pyré

Krok 4: Sušenky rozmixujte nebo válečkem v utěrce rozbijte na co nejjemnější drť, vmíchejte rozpuštěné máslo a směs co nejpevněji natlačte do pečicím papírem vyložené formy. Každý druh sušenek potřebuje jiné množství másla, takže je možné, že bude nutné přidat. (Chcete-li mít jistotu, že se korpus nebude drolit, dejte másla jen 125 g a k němu jedno vejce.) Já jsem použila kakaové sušenky s kokosem a množství másla bylo tak akorát.

Foto: Eva Malúšová

Sušenkovou směs natlačte do formy vyložené pečicím papírem opravdu co nejpevněji

Krok 5: Na sušenkovou krustu rozetřete dýňový krém, lžící na něj nerovnoměrně nakapejte krém čistě tvarohový, který jste si odložili, a uhlaďte. Pečte asi 45 minut při 180 °C, až povrch zpevní. Nechte úplně vychladnout a až poté krájejte.

Foto: Eva Malúšová

Na korpus nepravidelně rozetřete oba krémy a povrch uhlaďte. S krájením hotového díla pak zkuste vydržet až do vychladnutí

Tip: Připravte si dýňové pyré do zásoby, použijete ho i do tohoto božského dortu nebo křehkého kořeněného koláče. Stejně tak můžete dýni jen pokrájet na kousky a zamrazit – hokkaido nemusíte loupat, takže ji budete mít vždy při ruce i na rizototěstoviny či polévku.

Foto: Eva Malúšová

Hádejte, jestli jsme s krájením vydrželi, než koláč vychladl...

Foto: Eva Malúšová

Dýně koláči dodá nejen jemnou chuť, ale především krásnou barvu

Co vy a tento oranžový podzimní evergreen... Ještě se vám dýně nepřejedla?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek