Hlavní obsah

Umělci, kteří si na úspěch museli počkat

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Některé hvězdy se zrodily už v dětství, jiné trochu později, ale pořád v mládí. Jsou ale také celebrity, které si na úspěch a slávu musely počkat až do středního věku. Kdo prorazil později?

Článek

Z dětských talentů jmenujme za všechny třeba Drew Barrymore ve filmu E. T. – Mimozemšťan (1982) nebo Macaulaye Culkina v sérii Sám doma (1990–1997).

Jiní herci naopak prorazili až po mnoha letech tvrdé práce. Jejich píle, vytrvalost a talent jim ale nakonec sladké plody v podobě úspěchu a slávy přinesly. Z celkem neznámých umělců se staly hvězdy světového formátu. O kom je řeč?

Alan Rickman (✝69)

Britský herec měl k umění vždy blízko, ale herectví jako povolání nebylo původně číslem jedna. Vystudoval design a nějakou dobu pracoval jako grafik. Až v šestadvaceti letech se rozhodl pro studium Královské akademie dramatických umění v Londýně. Uchytil se v divadle, kde pomáhal i s návrhy kostýmů. Jeho první výraznější filmová role ovšem přišla až v roce 1988 ve snímku Smrtonosná past, kde si ve dvaačtyřiceti letech zahrál záporáka Hanse Grubera.

Od té doby je známý široké veřejnosti a negativních postav ztvárnil celou řadu. K těm nejznámějším patří Severus Snape v sérii o Harry Potterovi (2001–2010). Ačkoli tedy o tom, jak moc negativní skutečně byl, nebudeme moc hovořit, abychom se vyhnuli spoileru. U nás ho většina zná také z filmu Láska nebeská (2003), kde, jak jinak, zase zlobil – podváděl svou ženu. Alan Rickman zemřel před pěti lety na rakovinu.

Foto: Profimedia.cz

Zlí muži šli Alanu Rickmanovi vždycky dobřeFoto: Profimedia.cz

Christoph Waltz (64)

Filmografie rakouského herce je úctyhodně dlouhá. Značnou část kariéry byl ovšem dobře známý hlavně rakouskému a německému publiku, protože hojně účinkoval v tamních televizních filmech, ale dál se nedostal. Velkou příležitost mu dal v roce 2009 režisér Quentin Tarantino (58), když ho obsadil do role nacistického důstojníka ve snímku Hanebný pancharti. Zčásti i proto, že Waltz mluví plynně německy, anglicky a francouzsky. To mu po padesátce otevřelo dveře do Hollywoodu a vyneslo sošku Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Další velkou roli vystřihl o tři roky později, opět v Tarantinově filmu, tentokrát s názvem Nespoutaný Django.

Foto: Profimedia.cz

Christopha Waltze proslavila role ďábelského nacistyFoto: Profimedia.cz

Kim Cattrall (64)

O blonďaté herečce se v poslední době mluví jako o té, která kvůli nepřátelským vztahům s herečkou Sarah Jessicou Parker (56) odmítla účinkovat v pokračování seriálu Sex ve městě (1998–2004). Přitom je to právě role náruživé Samanthy Jones, které vděčí za obrovský úspěch a celosvětovou popularitu. V roce 2003 získala Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Vedlejší role jsou její osud a je v nich vážně dobrá. Ve filmu Svědek obžaloby (2016) zahrála skvěle roli stárnoucí mondény se slabostí pro zajíčky. Jak jinak...

Kim Cattrall byla třikrát vdaná. A protože nemá děti, novináři se jí stále dokola ptají, jestli toho nelituje. Ona jim stále dokola opakuje, že vážně nelituje. Děti prostě nejsou její šálek kávy.

Foto: Profimedia.cz

V seriálu si hrály na kamarádky, ale ve skutečnosti se nesneslyFoto: Profimedia.cz

Morgan Freeman (84)

Populární herec toho v životě prožil skutečně hodně. Nejprve pracoval jako mechanik u amerického letectva, později jako pomocný kancelářský úředník a zároveň studoval v Los Angeles herectví. V šedesátých letech začal hrát na Brodwayi. Posléze začal dostávat práci v televizi i filmu, ale na výraznou roli si přece jen nějakou dobu počkal. Jeho první větší herecká příležitost přišla v roce 1980 ve filmu Brubaker, kde si zahrál s Robertem Redfordem (85). Za roli ve snímku Chytrák (1987) byl nominován na Oscara. A role ve filmu Řidič slečny Daisy (1989) už z něj udělala hvězdu. Jeho pozicí neotřásl ani skandál z devadesátek, kdy novináři zjistili, že žije intimně se svojí nevlastní vnučkou, kterou svedl ještě jako teenagerku. Babička jeho milenky se s ním po provalení aféry po více než třiceti letech rozvedla.

Foto: Profimedia.cz

Ve filmu si zahrál také představitel Supermana Christopher Reeve (✝52), který později ochrnulFoto: Profimedia.cz

Tim Allen (68)

Když se řekne jméno tohoto amerického herce, asi každému v hlavě naskočí postava kutila Tima ze stejnojmenného seriálu, který běžel mezi lety 1991 až 1999. Když byl Tim Allen do role obsazen, bylo mu už 38 let. Do té doby vystupoval v klubech jako bavič, hrál v různých reklamách a druhořadých sitcomech. Jeho ztvárnění ne příliš zručného kutila s vlastním pořadem ho konečně proslavilo a udělalo z něj vyhledávaného představitele zejména komických postav. V roce 1994 si zahrál například hlavní roli v komedii Santa Claus.

Foto: Profimedia.cz

Timovy kutilské dovednosti vyvolávaly pobaveníFoto: Profimedia.cz

Kathy Bates (73)

Herečka, která si přivydělávala jako zpívající servírka, se na Broadway dostala v osmdesátých letech a zahrála si zde spoustu divadelních rolí. Na velkou filmovou příležitost si ale musela deset let počkat. Obrovskou popularitu jí zajistila až role Annie Wilkes, která se stará o svého oblíbeného spisovatele. Původně dobrosrdečná pečovatelka se ovšem před zraky diváků zásadně promění. Strhující herecký koncert ve snímku Misery nechce zemřít (1990) byl po zásluze oceněn Oscarem. V době natáčení bylo herečce 42 let. Dále jste ji mohli vidět například v oscarové záležitosti Titanic (1997) nebo ve filmu Woodyho Allena Půlnoc v Paříži (2011).

Foto: Profimedia.cz

Kathy Bates ve své životní roli fanynky číslo jednaFoto: Profimedia.cz

Susan Boyle (60)

Skotské zpěvačce obrátila život na ruby účast v soutěži Británie hledá talent (2009), kde ohromila nejen diváky, ale i členy poroty. Od sedmačtyřicetileté obyčejně vypadají ženy totiž nikdo nic moc nečekal. Když ale zapěla svou verzi I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci, přítomní šíleli. Změnila kadeřníka, našla si manažera a od té doby vyprodává své koncerty. Naposledy vystupovala v říjnu 2019, než přišel covid. Susane Boyle je vůbec trochu zpožděná, na první rande šla podle vlastních slov v 53 letech.

Foto: Profimedia.cz

Z výkonu Susan Boyle byli všichni u vytrženíFoto: Profimedia.cz

Reklama

Související témata:
Susan Boyle