Hlavní obsah

Víte, na která místa se při úklidu zapomíná?

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Čistíte pravidelně žaluzie, futra i ovladače na televizi? Pak už se u vás asi moc zaprášených či špinavých míst nenajde. I když je možné, že jste ještě něco přehlédli.

Článek

Přestože doma určitě pravidelně uklízíte, možná jste na pár věcí či míst zapomněli. A právě tam se často hromadí nejen prach, ale i spousta bakterií. Přečtěte si, která to jsou, abyste je příště už nevynechali.

1. Ovladače

V každé domácnosti se dnes najde alespoň jeden dálkový ovladač. A právě tato malá věcička, která často putuje z ruky do ruky, a tudíž je plná bakterií, bývá při úklidu nejčastěji opomíjená (10 míst v bytě, kde je nejvíc bakterií).

Dálkové ovladače byste měli čistit alespoň jednou týdně. Naštěstí vám to nezabere moc času. Nejdříve vyndejte baterie, a pak otřete povrch ovladače, včetně jednotlivých tlačítek, antibakteriálním ubrouskem. Nechte ovladač chvilku na vzduchu oschnout, a pak do něj vraťte baterie a můžete ho používat.

2. Žaluzie

Pokud máte na oknech žaluzie, určitě jste se mockrát přesvědčili, že na nich ulpívá plno prachu. Ale ruku na srdce – jak často si na ně vzpomenete a vyčistíte je? Při každém mytí oken? To je dost málo. Pak se vám asi usazený prach odstraňuje dost obtížně. Když si jich však všimnete alespoň jednou za dva týdny a spuštěné a zatažené lamely směrem do místnosti vyluxujete kartáčovým nástavcem na čalounění, nebudete s nimi mít už pak žádnou velkou práci.

Foto: Zuzana Semanova, Shutterstock.com

V obchodech koupíte i různé produkty přímo na čištění žaluziíFoto: Zuzana Semanova, Shutterstock.com

A co dělat, když jste žaluzie delší dobu zanedbávali? Musíte si s jejich čistěním nejprve trochu pohrát. Máte-li horizontální plastové nebo kovové lamely, namočte utěrku z mikrovlákna ve vodě s odmašťujícím přípravkem a postupně každou otřete. Aby na nich nezůstávaly kapky, je dobré ji hned přetřít suchým hadříkem.

U vertikálních žaluzií to bude snazší, protože lamely lze většinou sundat, položit je a pohodlně otřít. Ty textilní samozřejmě jen vyluxujte. Pokud je na některé z nich flek, vyčistíte ho přípravkem na textilní skvrny. Při omývání lamel ze dřeva se vyhněte jakékoli chemii a použijte jen vlhký hadřík namočený ve vlažné vodě.

3. Dveře

Pečujete dostatečně o všechny dveře? Možná ale zapomínáte na dvě důležité věci. Jednak jsou to kliky. Představte si, kolikrát za den se jich vy nebo vaši rodinní příslušníci dotknete. Proto byste je měli otřít vlhkým hadříkem namočeným v roztoku s antibakteriálním přípravkem alespoň dvakrát týdně. Druhým zapomínaným místem na dveřích je jejich horní hrana. Zkuste po ní přejet prstem a možná budete překvapeni, kolik se tam usazuje prachu.

A když už jsme u dveří – k nim neodmyslitelně patří zárubně. Nahoře na nich je také nepatrná plocha, kde se neustále usazuje prach. Tak na ni při mytí futer nezapomeňte.

Foto: pegaziu, Shutterstock.com

Na klikách se zachytává spousta bakteriíFoto: pegaziu, Shutterstock.com

4. Úchytky, vypínače, zásuvky

Kromě klik u dveří jsou v každém bytě ještě další povrchy, jichž se velmi často dotýkáte, aniž byste si to uvědomovali. Mezi ně patří úchytky u nábytku, především u kuchyňské linky, a vypínače. U nich, a také u elektrických zásuvek je třeba otřít dotýkanou plochu. Buďte přitom ale opatrní a používejte jen mírně navlhčený hadřík. Nesmíte zapomenout, že jinak vám hrozí úraz elektrickým proudem.

5. Pokojové rostliny

Prach se nevyhýbá ani listům pokojovek. K tomu, aby byly skutečnou ozdobou interiéru a aby se jim dobře dařilo je potřeba, aby neměly zaprášené listy. Proto jim je nezapomeňte při každém úklidu otřít. Stačí k tomu vlhký hadřík nebo můžete rostlinu postříkat odstátou vodou z lahve s rozprašovačem, a orosené listy pak suchým hadříkem otřít.

Reklama