Hlavní obsah

Vláknina v dětském jídelníčku

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Vláknina je velice důležitá pro růst dětí

8. 1. 2009

Dáváte svým dětem opravdu to nejlepší? Mnozí rodiče si myslí, že ano. A přitom zapomínají na to nejdůležitější - na vlákninu. Jak jste na tom vy?

Článek

„Vláknina by měla být v jídelníčku na prvním místě. A nejen děti, ale i dospívající, dospělí a senioři by si ji měli dopřávat každý den. Je prostě nutná pro život každého z nás," vysvětluje Dana Růžičková, z poradenského centra Výživa dětí. Ovšem doporučená denní dávka vlákniny se v jídelníčku dítěte a dospělého významně liší. „Rodiče se snaží dítěti připravit jídelníček co možná nejlépe, ale často se svou neznalostí dopouštějí chyb, které mohou mít negativní vliv na zdravotní stav jejich potomka," dodává.

Vláknina ano nebo ne?

„Důležitou složkou mateřského mléka jsou oligosacharidy, které jsou rozpustnou vlákninou, tzn. nestravitelnou součástí kojenecké výživy (mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléčné formule obohacené o tyto oligosacharidy). Tento druh vlákniny posiluje imunitu, optimalizuje střevní pasáž a snižuje plynatost," vysvětluje doc. MUDr. Oldřich Pozler, CSc., dětský gastroenterolog z FN Hradec Králové. Vlákninu sice trávicí systém člověka nedokáže strávit, a tělo z ní proto ani nezískává žádnou energii, i tak je ale její úloha v organismu nezastupitelná, zejména v prevenci civilizačních nemocí.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nachází se v potravinách rostlinného původu

Potraviny s vlákninou

Vláknina se nachází převážně v potravinách rostlinného původu - v zelenině, ovoci, luštěninách, celozrnných obilovinách a cereáliích, bramborách, semínkách a klíčcích rostlin. V poslední době se ale stále častěji do potravin přidává (označují se někdy také jako tzv. funkční), takže ji můžeme najít i v potravinách živočišného původu, např. v jogurtech. Vlákninu také obsahuje řada potravních doplňků (Psyllium, Benefibra, Lepicol).

Dětský jídelníček

Odborníci často upozorňují, že denní množství vlákniny v jídelníčku dospělých i dětí v České republice stále není dostačující. U malých dětí to velký problém nebývá, ale zato u starších dětí a dospívajících pak už vláknina v jídelníčku chybí poměrně často. Poznat to není těžké - v jídelníčku téměř nenajdeme celozrnné potraviny, zeleniny je v něm minimum a s konzumací ovoce na tom nejsou o mnoho lépe.

Kolik jí sníst?

Průměrný denní příjem vlákniny v české populaci činí okolo 20 gramů, přičemž je doporučováno 35-50 gramů. Množství vlákniny v gramech, které by měly děti za den přijmout v potravě, lze orientačně vypočítat pomocí vzorce - věk dítěte + 5 g. Vláknina by kojencům měla být v podobě ovocných a zeleninových příkrmů zaváděna nejdříve 17. týden a nejpozději 26. týden života.

Vzhůru do života s vlákninou. Věřte, že bude bohatší a zdravější!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek