Hlavní obsah

Vychytávka pro zahrádkáře: Originální zápichy do záhonků

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Počasí za okny napovídá, že je správný čas na vysetí mrkve, ředkviček či hrášku. Abyste i po nějaké době věděli, co kde máte, je třeba si záhonky nějak označit. A jestli jste alespoň trošku kreativní, pusťte se do vlastní výroby – není to nic složitého.

Článek

Zapálení zahrádkáři věnují hodiny rytí záhonů, výběru odrůd pro letošní sezonu, předpěstování sazeniček… a tak si určitě najdou i chvíli na to, aby své dílo završili nějakou pěknou dekorací. Může to být třeba kreativně pojatý zápich s obrázkem nebo nápisem, na co že se to můžete za pár měsíců na daném místě těšit. Jahodník a sazeničku rajčete pozná každý, ale když sejete mrkev v jinou dobu než špenát, těžko si budete v odstupu několika týdnů pamatovat, co jste kam zaseli. A právě proto je dobré mít hezké značky.

Rychlovka na pět minut

Foto: Tomáš Rubín

Žlutá krásně vynikne a upoutá pozornost

Obyčejné kolíčky na prádlo jsou neuvěřitelně variabilní. Můžete z nich vyrobit podložku pod hrnec, obal na květináč, háček na utěrku a mnoho dalšího. My jsme je využili coby improvizovaný „rozcestník“. Namalujte je akrylovými barvami na jakýkoli odstín, tenkým fixem napište názvy zeleniny a nakonec přelakujte bezbarvým lakem na nehty. Nápis ani barva se ani nehne a vy budete mít na zahrádce pořádek.

Obyčejné kamení  

Foto: Tomáš Rubín

Oblázky jsou zdobné samy o sobě, což teprve pomalované!

Kameny jsou věčné a při tvoření vděčné. Temperami nebo jakýmikoli jinými barvami namalujte jednoduché obrázky zeleniny, kterou se chystáte pěstovat, a obtáhněte kontury výrazným fixem. Dílo tak krásně „ožije“. Pak už stačí jen přetřít vrstvou bezbarvého laku na nehty, který malbu zafixuje a kameni zároveň dodá lesk.

Pěstování bylinek s grácií

Foto: Tomáš Rubín

Dodejte zelenému zdraví v květináči trochu rozvernosti barvenými stužkami

Bazalka, koriandr, máta, pažitka – základní „parapetní vybavení“ každého dobrého kuchaře. Jídlu dodají správný šmrnc, vůni a někdy i exotičtější nádech. Ať už je kupujete vzrostlé v supermarketu nebo je sami pěstujete ze semínek, určitě neuškodí něčím je oživit. Právě vtipně pojatý zápich udělá trochu parády navíc. Stará vidlička jako základ, seřízlý korkový špunt s nápisem a barevná mašle jako tečka. Žádná věda, jen trochu invence…

Pro šikovné ručičky

Foto: Tomáš Rubín

Ani déšť, ani přímé slunce neublíží těmto barevným značkám z fimo hmoty

Poznáváte víčka ze zavařovacích sklenic? Právě ta můžete využít jako „nástěnku“ pro malá umělecká dílka. Ne, neděste se! Hrášek, okurku i ředkvičku přece svedete vymodelovat i se zavřenýma očima. Vždyť to nemusí být dokonalé. Stačí, abyste poznali, co tím chtěl básník říci… Fimo hmota se prodává v kreativních obchůdcích v různých barvách, v malém balení. Vytvrdne po upečení v troubě.

Zelenina vlaje ve větru jako korouhvička

Foto: Tomáš Rubín

Drobná, ale mnohdy významná ozdoba záhonku

Smršťovací fólie je módní záležitostí posledních let, a tak ji snadno koupíte ve výtvarných potřebách. Jak s ní pracovat, jsme vám podrobně ukazovali v článku o nášivkách. Ve zkratce: namalujete zhruba čtyřikrát větší obrázek na fólii, vybarvíte fixami, vystřihnete a pečete v troubě, dokud se nesmrští do plochého tvaru. Výsledné obrázky pověsíte na drátek a připevníte ke klacíku.

Truhlíková podívaná

Foto: Tomáš Rubín

Nepřipomíná vám to poskládané kostičky scrabble?

Tenhle tip je pro ty, kteří si nevěří v popisování vlastní rukou. Samolepky s písmenky pro prvňáčky koupíte v každém papírnictví a zachrání vás. Nalepíte je pod sebe na nabarvené dřevěné špachtle a máte vystaráno. Pokud byste je zapichovali do truhlíků vně oken, pak nezapomeňte na závěrečnou vrstvu laku. Dodá výsledku na trvanlivosti.

Líbí se vám naše jarní tipy? Necháte se inspirovat? 

ynezorPumanzeSaNyknalC