Hlavní obsah

Zatopte si na zahradě aneb Takhle si prodloužíte sezonu posezení venku!

Foto: Meva
3. 10. 2017

Pomalu, ale jistě přituhuje, a jakmile navečer zapadne sluníčko, i největší otužilci to brzy vzdají a zamíří zpátky do tepla domova. Jestli se však venkovního posezení zatím vzdát nechcete, máme pro vás řešení: speciální venkovní topidla.

Článek

Trávíte rádi čas na terase či balkoně? Ani s příchodem měsíce října sezona končit nemusí. Respektive – nemusíte riskovat rýmu či kašel, v horším případě obojí, pokud se rozhodnete pro „zahradní topení“: vybírat můžete mezi plynovými topidly a elektrickými infrazářiči, které jsou určeny pro venkovní použití.

Vybírat byste měli podle velikosti a tvaru prostoru, výhřevnosti topidla a samozřejmě ceny. „Dalším hlediskem je maximální výška stropu od země a tepelné úniky, respektive kolik stěn bude vytápěný prostor mít. Dodržení výšky stropu, udávané výrobcem, souvisí s bezpečností: vršek topidla bývá horký a při neuposlechnutí pokynů by mohlo dojít k opálení stropu. Dosah tepla bývá maximálně tři metry do prostoru od zdroje, záleží však na typu a výkonu topidla,“ upřesňuje Luboš Kindermann, obchodní referent společnosti Meva, která se dovozem a prodejem těchto topidel zabývá, a dodává zajímavost: „Vedle klasických zahradních topidel začínají být pro restaurace i domácnosti lákavá topidla s otevřeným ohněm, takzvané pyramidy.“

Zahradní topidla jsou rozmanitá

Foto: Super-naradi.cz

Topidlo Enders Valencia – stůl s deskou o průměru 60 cm má infrazářič uvnitř nožky. Cena 5990 Kč

Foto: Super-naradi.cz

Elektrozářič Madrid je vhodný pod slunečník. Cena 3590 Kč

Plynová topidla

Velkou devízou plynových topidel je, že je můžete umístit kamkoliv, tedy i tam, kde není po ruce elektřina. Jejich konstrukce ukrývá klasickou propanbutanovou lahev – prázdnou za plnou snadno vyměníte například na benzinových pumpách. Tato topidla si oblíbily i některé restaurace, které chtějí nalákat hosty na zahrádky i v chladnějších měsících. Plynová topidla jsou bezpečná, nehodě brání pojistka při převržení (při pádu se vypne přívod plynu). Větší hoří přibližně deset hodin a za tu dobu spotřebují desetikilovou plynovou bombu. Často připomínají tvarem baculaté lampy, můžete se proto setkat s označením „hřiby“.

Nemáte-li moc prostoru na výšku, sáhněte po stolním topidle. „Hodí se do menších prostor, případně do míst, kde není výška stropu alespoň 2,5 metru. V tomto případě stojí topidlo na stole a propanbutanová lahev je pod stolem,“ vysvětluje Luboš Kindermann.

Z praktického hlediska se patří dodat, že tato zařízení jsou určena pouze k venkovnímu použití. Déšť ani sníh by jim ublížit neměly, ovšem ochranou před povětrnostními vlivy (tedy přemístěním na kryté místo, když není v provozu, případně přikrytím speciální plachtou) prodloužíte jejich životnost. Ceny se různí (záleží na mnoha faktorech), pohybují se od šesti do dvanácti tisíc korun.

Foto: Super-naradi.cz

Plynový zářič Enders Cosystand Rondo potěší elegantním štíhlým vzhledem a plápolajícím plamenem. Cena 11 790 Kč

Foto: Esnakesub.cz

Stolní plynové zahradní topidlo Mini Etna Meva se hodí všude tam, kde je málo místa. Cena 3069 Kč

Foto: E-teplo.cz

Tepelný plynový zářič Enders Wood má ekologický úsporný hořák, který ušetří až 30 procent nákladů na spotřebu plynu i emisí oxidu uhličitého. Cena 10 136 Kč

Foto: Plynove-zarice.cz

Tepelný plynový zářič Enders Polo 2.0 disponuje bezpečnostním spínačem při zhasnutí plamene a naklonění větším než 45 stupňů. Cena 5899 Kč

Foto: Plynove-zarice.cz

Důležitá je i ochrana samotného topidla: obal na plynový zářič Enders je odolný proti roztržení, dešti a povětrnostním vlivům. Cena 906 Kč

Elektrické infrazářiče

Díky speciální technologii infrazářiče neohřívají vzduch, ale objekty (lidi, předměty) ve svém dosahu. K dostání jsou zářiče jak stojanové, tak menší, které se mohou připevnit třeba na konstrukci pergoly. Zajímavé mohou být i další, konstrukčně jinak řešené infrazářiče, třeba „topítko“ zkombinované se stolem – teplo tak sálá odspodu. Ceny se pohybují od tří do dvanácti tisíc korun.

Podmínkou infrazářičů je dostupnost elektrické sítě. „Výhodou venkovního elektrického topidla je, že v porovnání s plynovými terasovými zářiči má výrobek až desetkrát nižší provozní náklady. Provoz tedy stojí asi tři až pět korun za hodinu – dle tarifu elektřiny – oproti třiceti a více korunám, kolik stojí hodina provozu plynových topidel,“ vysvětluje Milan Hnátek, jednatel společnosti Galavito.

Foto: Galavito

Elektrické venkovní topení Heating Table Galavito disponuje topnou nohou. Topidlo nijak neruší a nikde nepřekáží. Cena na dotaz

Foto: Zahradni-eshop.cz

Infrazářič PHA-3000D lze buď pověsit na zeď, nebo postavit na dodávaný stojan. Cena 1890 Kč

Foto: Zahradni-eshop.cz

Elektrické topidlo PHP-2000D se stojanem je vhodné pro terasu nebo na balkon. Cena 1390 Kč

Jak se na podzim venku zahříváte vy? Líbí se vám zahradní topidla? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.