Hlavní obsah

Naživo je potkat nechcete! Nejhorší filmoví záporáci: Zvrácený sadista, lovec Židů i fanynka tyranka

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Jsou postavy, které si zamilujete, vcítíte se do jejich příběhu, fandíte jim, ale jsou také ty, které nemůžete vystát už od prvního okamžiku, kdy se objeví na filmovém plátně. Tohle jsou ty nejotravnější, nejzlejší a nejzákeřnější z nich.

Článek

Některé filmové nebo seriálové postavy se zprvu jeví jako negativní, ale postupem času se ukáže, že mají i své světlejší a lidštější stránky. V případě následujících postav to ale neplatí, jsou totiž zlé skrz naskrz.

Hynek Čermák jako Ivan Roubal

Mrazivý výkon podal český herec v roli sériového vraha odsouzeného za pět vražd. Zahrál si ho v minisérii Případ Roubal (2021) a podle jeho hereckého kolegy Jana Čenského se do postavy tak vžil, že z něj šel v některých scénách strach. Na roli psychopata se Hynek Čermák pečlivě připravoval, dokonce mluvil s policisty, kteří v devadesátých letech případ vyšetřovali, a prostudoval si k němu nejrůznější podklady.

Foto: Profimedia.cz

Přípravu na roli vzal Hynek Čermák opravdu zodpovědněFoto: Profimedia.cz

Imelda Staunton jako Dolores Umbridge

Ve svém růžovém kostýmku a v růžovém kabinetu s obrázky roztomilých kočiček vypadá první náměstkyně Ministerstva kouzel a pozdější ředitelka Školy čar a kouzel v Bradavicích jako trochu staromódní, ale hodná tetička. Ve filmu Harry Potter a Fénixův řád ovšem ukazuje, že v ní není ani špetka dobra. Studenty nenávidí. Ovšem i negativní věci jim obvykle sděluje přeslazeným tónem, což je snad ještě horší, než kdyby na ně řvala. Navíc se vyžívá v tělesných trestech. Skvěle ji zahrála Imelda Staunton.

Foto: Profimedia.cz

Momentálně hraje královnu Alžbětu II. v nové řadě seriálu Koruna Foto: Profimedia.cz

Iwan Rheon jako Ramsay Bolton

V seriálu Hra o trůny byla záporných postav celá řada. Jednoho z nejkrutějších záporáků ztvárnil Iwan Rheon, který dal zvrácenosti, šílenosti a sadismu zcela novou tvář. Správce pevnosti Hrůzov v jeho podání brutálně znásilňuje, pro zábavu loví lidi, posílá na své nepřátele psy a je mistrem nejen ve fyzickém, ale i psychickém týrání. Muže, který se mu zprotivil, dokonce připravil o genitálie a následně si z něj udělal lidskou loutku.

Foto: Profimedia.cz

Ramsy Bolton se vyžívá v mučení Foto: Profimedia.cz

Sarah Paulson jako Mildred Ratched

Herečka Louise Fletcher, která zemřela letos v září, získala za roli zdravotní sestry psychiatrické léčebny v Přeletu nad kukaččím hnízdem Oscara. Zdravotní sestra by měla být milá, ochotná a obětavá, ale v jejím podání je krutá, zlá a vypočítavá. S pacienty zachází nelidsky, jako tyranka. Mimochodem, mladou verzi sestry si v seriálu Ratchedová (2020–2022) zahrála Sarah Paulson.

Foto: Profimedia.cz

Takovouhle sestru byste ve zdravotnictví rozhodně potkat nechtěliFoto: Profimedia.cz

Christoph Waltz jako Hans Landa

Nacistická zrůda se v podání brilantního rakouského herce Christopha Waltze objevila ve snímku Hanebný pancharti a on za ni získal Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Lovec Židů je děsivý nejen svou krutostí a násilím, kterého se dopouští, ale také tím, že zvěrstva páchá i přesto, že je prudce inteligentní. Jeho hrůzostrašnost je podtržena i sofistikovaným vystupováním.

Foto: Profimedia.cz

V roli nacisty z něj šel mráz po zádechFoto: Profimedia.cz

Annie Wilkes

K nejděsivějším filmovým postavám se bezpochyby řadí i bývalá ošetřovatelka z filmu Misery nechce zemřít, který byl natočený podle předlohy Stephena Kinga. Americká herečka Kathy Bates se přičinila o to, že v jejím podání se ošetřovatelka stala jednou z největších mrch kinematografie. Svého oblíbeného spisovatele ve filmu nejdříve obdivovala a pečovala o něj, ale posléze se z ní stala sadistická tyranka. A výsledek? Oscar pro herečku za nejlepší výkon v hlavní roli.

Foto: Profimedia.cz

Z fanynky se vyklubala pěkná filmová mrcha Foto: Profimedia.cz

Reklama