Hlavní obsah

Pár drobných návyků, které vám prodlouží život. Třeba hrst oříšků nebo chladno v ložnici

Foto: ViDI Studio, Shutterstock.com

Foto: ViDI Studio, Shutterstock.com

Víme to všichni. Nekouřit, vyhýbat se alkoholu, zdravě se stravovat, kvalitně a dostatečně spát, pravidelně se hýbat. To je klíč ke zdraví a dlouhověkosti. Jenže totálně změnit životní styl nedokáže každý. Dobrou zprávou ale je, že i malé změny vám mohou dát roky života navíc. Zkuste třeba těchto pět.

Článek

V ideálním případě by nikdo z nás nekouřil, nepil, stravoval se výhradně zdravě, pravidelně cvičil a kvalitně spal. Jenže život je plný nezdravých lákadel, jimž se těžko odolává. A tak se spíš potýkáme s nejrůznějšími neduhy, které právě s nezdravým životním stylem úzce souvisejí. Ano, jsou to například kardiovaskulární nemoci, cukrovka, obezita a podobně.

Nicméně i když nejste schopní změnit svůj životní styl od základu, neházejte flintu do žita. Odborníci se shodují, že i malé změny k lepšímu mohou vašemu zdraví výrazně prospět a přidat vám i roky života navíc. Těchto pět drobných změn a návyků by měl zvládnout opravdu každý.

1. Každý den na chvilku rozbušte své srdce

Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli svému tělu týdně dopřát buď 150 až 300 minut střední pohybové aktivity (chůze, pomalejší jízda na kole…), nebo 75 až 150 minut intenzivního pohybu (běh, posilovna, aerobic…). Případně to nakombinovat. Jenže ne každý tohle zvládne. Ať už vás limituje čas, chuť nebo třeba zdravotní omezení, i mnohem méně pohybu vašemu zdraví prospěje. Podle studie publikované v roce 2011 vám i patnáct minut nenáročného pohybu denně prodlouží život až o tři roky. Může to být svižnější procházka se psem nebo cesta do práce, kdy si každý den vystoupíte o dvě zastávky dříve. Prostě cokoli, při čem se malinko zadýcháte. A když se jednou týdně dokopete k dvaceti minutám intenzivnějšího pohybu, snížíte riziko úmrtí na srdeční choroby až o 40 procent!

Foto: Maria Markevich, Shutterstock.com

Trocha pohybu a můžete žít až o tři roky déleFoto: Maria Markevich, Shutterstock.com

2. Snídejte

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Nejenže z ní vaše tělo i mozek nabírají energii na den, který vás čeká, ale všechno vám pak půjde prostě lépe. Jde i o to, že například podle výzkumu vědců z West Virginia University School of Medicine z roku 2021 každodenní snídaně s dostatečným obsahem vlákniny výrazně snižuje riziko nejrůznějších srdečních chorob. Naopak hladovění od božího rána nutí vaše tělo sahat do zásob, fungovat takzvaně na dluh. Tím ho dostáváte do stresu, což má za následek například vysoký krevní tlak.

3. Vsaďte na zelenou

Nemusíte si složitě počítat kalorie a vážit porce jídla, přemýšlet o každém soustu. Už jen tím, že do stravy přidáte víc barev, svému zdraví prospějete.

Barvy, to je totiž hlavně ovoce a zelenina – úžasný zdroj vitaminů, vlákniny, minerálních látek a antioxidantů. A asi vás nepřekvapí, že barvou, na kterou byste měli sázet nejvíc, je zelená, obzvlášť ta tmavě. Ano, špenát, rukola, kapusta – to je zelenina, která by se měla stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. „Výzkum spojil konzumaci 80 až 100 gramů této zeleniny denně, tedy dva až tři šálky syrové nebo půl šálku vařené zeleniny, s o 25 % nižším rizikem celkové úmrtnosti a pomalejším tempem zhoršování kognitivních funkcí,“ řekl Self magazínu Michael Greger, americký lékař a autor knihy Jak nezemřít.

Foto: Valentina_G, Shutterstock.com

Tmavě zelené zeleniny snězte denně, co hrdlo ráčíFoto: Valentina_G, Shutterstock.com

4. Jezte denně oříšky

Stačí hrst oříšků denně a vaše zdraví bude jásat. Studie z roku 2022 přišla s tím, že právě každodenní konzumace 28 gramů oříšků snižuje úmrtnost z jakýchkoli příčin až o 22 procent. Pokud tedy nejste na ořechy alergičtí, striktně je do svého jídelníčku začleňte.

Obsahují látky, které snižují hladinu cholesterolu, jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, které podporují funkci cév, ale také antioxidantů, vitaminů a minerálů, které podporují funkci srdce a dalších tělesných funkcí.

5. V ložnici moc netopte

Pravidelný, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je základ zdravého života. Podle nedávné studie z roku 2024 vám takový spánek může prodloužit život o dva roky až pět let. A jednou z věcí, která dobrému spánku pomáhá, je teplota ve vaší ložnici. Ta by se měla pohybovat mezi 16 a 19 stupni Celsia (pro kojence či seniory je to zhruba o dva stupně víc). To je totiž teplota, při které se vám bude snáz usínat, navíc bude váš spánek hlubší a kvalitnější. A tím lépe bude vaše tělo i mozek odpočívat, čerpat energii a věnovat se regeneračním procesům, mezi které patří například posilování imunitního systému, úprava hladiny hormonů či regenerace tkání.

Načítám