Hlavní obsah

Proč šetřit s culíky, co hledat v šamponu a jak oddálit šediny? Lékařka radí, jak na zdravé vlasy

Foto: Marie Irová

Foto: Marie Irová

Začaly vám najednou padat víc vlasy? Nejspíš to nebude nic vážného, jen se vaše hříva dostala do tak zvané výpadové fáze. Možná se ale přece jen děje něco neobvyklého, a proto je třeba začít konat. Vypadávání vlasů se dá totiž účinně řešit, a trochu oddálit lze podle odbornice i jejich šedivění. Jen je třeba začít včas a použít ty správné metody a prostředky.

Článek

Již v devátém týdnu embryonálního vývoje se plodu začínají tvořit vlasové cibulky, jichž máme na hlavě v průměru sto tisíc. Bylo by tedy divu, kdyby nám nějaký vlas občas nevypadl. Denní úbytek není malý, dermatoložka Jitka Chaloupecká říká, že povolený výpad vlasů, tedy takový, který nevěstí nic špatného, je stovka denně. „Pokud by se vám zdálo, že vám vlasů vypadává víc anebo to trvá déle než dva tři měsíce, raději navštivte dermatologa,“ říká v dalším dílu podcastu MUDr.ování lékařka.

Proč čekat tak dlouho? Jednoduše proto, že vlas prochází třemi fázemi: růstovou, klidovou a výpadovou. Růstová trvá dva až šest let, klidová kolem deseti dnů a výpadová dva až čtyři měsíce. Proto nemusíte panikařit hned, jakmile vám při česání zůstane ve hřebenu víc vlasů, než jste zvyklí.

Bye, bye, drdoly!

Když už byla řeč o česání, je třeba provádět ho jemně. „Mechanické poškození totiž může vyústit v traumatické vypadávání vlasů. To znamená, že vlasy škubete tak dlouho a tak často, až si nadobro poškodíte vlasový kořínek,“ varuje Jitka Chaloupecká s tím, že stejné riziko hrozí i u pevně utažených culíků a drdolů. Marná sláva, přirozený účes á la vítr ve vlasech je pořád nejšetrnější způsob jejich úpravy. Chcete-li podpořit kvalitu vlasů a oddálit jejich vypadávání, je podle odbornice dobré používat šampony s aminexilem nebo kofeinem, protože tyto látky prokrvují pokožku a dodávají vlasové cibulce výživu. Jitka Chaloupecká v podcastu také prozradila, jakým způsobem se dá oddálit šedivění. A také se dozvíte, jak to bylo s královnou Marií Antoinettou, jež údajně při čekání na svou popravu přes noc zešedivěla.

Ženy ve výhodě

Že má padání vlasů u mužů nějakou spojitost s hormony, tuší asi většina z nás. „Říká se tomu androgenní výpad a může za to zvýšená aktivita testosteronu, speciálně dihydrotestosteronu, který působí na vlasovou cibulku toxicky,“ vysvětluje dermatoložka s tím, že některým mladým mužům začnou kvůli tomu vypadávat vlasy už po dvacítce.

U žen hormony mohou zapracovat rovněž, ovšem až v menopauze, případně těsně po ní. „V tomto období dochází k lehkému poklesu ženského hormonu estrogenu, takže androgen nemá přirozenou protiváhu,“ vysvětluje původ padání vlasů u starších žen. Naštěstí to není konečná pro ženskou krásu, v kooperaci odborníků gynekolog-dermatolog je možné doplnit estrogen tak, aby se hormony dostaly zpět do potřebné rovnováhy.

Co všechno ještě napomůže tomu, aby vlasy nepadaly a zůstaly dlouho v dobré kondici? A to dokonce i v nadcházející zimě, kdy budeme zase nosit čepice a další pokrývky hlavy? A je rozdíl mezi kvalitou vlasů světlých a tmavých? Celý rozhovor s lékařkou si můžete poslechnout v podcastu, který najdete pod názvem MUDr.ování.

Dermatoložka Jitka Chaloupecká je vedoucí lékařka Laserového centra Anděl. Absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, složila atestaci z dermatovenerologie a korektivní dermatologie. Po několikaleté praxi v oboru dermatovenerologie na Kožní klinice FN Na Bulovce se zaměřila na korektivní dermatologii a práci s lasery.

Podcast MUDr.ování

O zdraví se zdravým rozumem. V podcastu MUDr.ování zpovídají lékaře a další odborníky, kteří mají co říci o zdraví, Lucie ŠilhováMarie Irová. Společně se tak snaží narovnávat zažité mýty, které kolují nejen po internetu.

Nový díl vychází vždy ve středu v 5:00 na webu Proženy.cz. Od 11:00 si jej můžete poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.

Reklama