Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Štítná žláza je endokrinní orgán umístěný na přední straně krku, který produkuje hormony potřebné pro řízení mnoha fyziologických funkcí v organismu a bezproblémové fungování jednotlivých orgánů. Bez hormonů štítné žlázy by člověk přežil maximálně několik týdnů.
Nemocných je stále více
Se štítnou žlázou se v Česku léčí více než 600 tisíc lidí, přičemž jde zejména o ženy ve vyšším věku, výjimkou ale nejsou ani dvacetiletí pacienti. Jelikož na problém se štítnou žlázou často postižené nemusí dlouho upozornit žádné příznaky, může tak být ve skutečnosti nemocných mnohem více.
„Ideální by bylo, kdyby praktičtí lékaři kontrolovali funkci štítné žlázy při preventivních prohlídkách. Jednoznačné doporučení, zda a od jakého věku by měla být taková kontrola součástí prevence, ale u nás stále neexistuje,“ říká profesor Michal Kršek, lékař a předseda České endokrinologické společnosti. Vhodné by to podle něj bylo zejména u vyšších věkových skupin.
Poruchy imunity a riziková menopauza
Příčinou, proč onemocnění a poruchy funkce štítné žlázy postihují častěji ženy než muže, jsou pravděpodobně imunitní procesy a hormonální změny v průběhu života. Obzvláště v těhotenství a období menopauzy, kdy se rychle mění hladiny hormonů, může být štítná žláza velmi vyčerpaná. Její činnost totiž ovlivňují ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron a jejich kolísající hladiny mohou zvyšovat riziko dysfunkce tohoto orgánu.
Ženy jsou zároveň náchylnější k rozvoji autoimunitních onemocnění, jako je Hashimotova tyreoditida a Graves-Basedowova nemoc, což jsou dvě hlavní příčiny hypotyreózy (snížená funkce štítné žlázy) a hypertyreózy (zvýšená funkce štítné žlázy).

Sonografie je jedním ze základních vyšetření, které může odhalit problém se štítnou žlázouFoto: Volha_R, Shutterstock.com
Jíte dostatek jódu?
Štítná žláza potřebuje pro své správné fungování a tvorbu hormonů jód. Důležitou prevencí je proto hlídat jeho dostatečný denní příjem ze stravy. Hlavními zdroji jódu jsou mořské ryby a plody, obsažen je i v některých druzích zeleniny. Optimální denní příjem jódu pro udržení správné funkce štítné žlázy by měl být u dospělého člověka kolem 150 mikrogramů (u žen v těhotenství až 250 mikrogramů). Jód ve větším množství obsahuje i minerální voda Vincentka nebo kuchyňská sůl, do které je u nás tento minerál přidáván.
Štítná žláza může komplikovat plodnost i těhotenství
Poruchy štítné žlázy mohou snižovat plodnost žen a komplikovat otěhotnění, v těhotenství pak mohou být příčinou spontánních potratů. Proto hladinu jejích hormonů u nastávajících maminek kontrolují gynekologové v rámci pravidelných prohlídek a v případě obtíží odesílají těhotné ženy ke specialistovi – endokrinologovi.
„V Česku trpí poruchou funkce štítné žlázy 5 až 10 % těhotných žen. Pokud mají sníženou hladinu hormonů štítné žlázy, mohou v těhotenství zažívat řadu komplikací. Například těhotenskou cukrovku, hypertenzi, předčasný porod, nebo dokonce potrat,“ vysvětluje lékař Jan Jiskra ze III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Screening štítné žlázy u těhotných žen
Od začátku roku 2024 bylo v České republice zavedeno screeningové vyšetření štítné žlázy, které se týká těhotných. Cílovou skupinou tohoto screeningu jsou všechny těhotné ženy, které dosud nejsou nikde léčeny pro poruchu štítné žlázy. Test je prováděn ze žilní krve, která je odebírána ráno a nalačno, a to brzy v prvním trimestru (ideálně do 11. týdne, nejpozději však do 14. týdne těhotenství).