Hlavní obsah

Vlčí zrno. Zánět a bulka v očním víčku, kterou je někdy třeba chirurgicky odstranit

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Často bývá zaměňováno s ječným zrnem, na rozdíl od něj ale obvykle tolik nebolí. Kdy vzniká, jaké obtíže může způsobovat a čím se léčí takzvané vlčí zrno, vysvětlí oční lékařky.

Článek

Vlčí zrno neboli chalazion (z řečtiny „malá kroupa“) je většinou nebolestivá cysta nebo tvrdá bulka zhruba o velikosti hrášku, která vznikne v očním víčku. Vlčí zrno není nakažlivé a na rozdíl od ječného zrna, které se zpravidla zhojí do jednoho až dvou týdnů, může trvat až několik měsíců, než se podaří jej vyléčit. Někdy může přejít do chronické formy, pak je nezbytné chirurgické řešení.

Jak se projevuje vlčí zrno

Vlčí zrno je zánět mazové žlázy očního víčka. Tyto žlázy produkují maz, který pomáhá zvlhčovat povrch oka, a pokud dojde k jejich ucpání, maz se hromadí uvnitř a vytvoří tvrdou bulku. Pravděpodobnost vzniku vlčího zrna mohou zvyšovat některá kožní onemocnění, jako je třeba seboroická dermatitida nebo růžovka (rosacea).

„Projevuje se zpočátku podrážděním, otokem, bolestí a zarudnutím kůže očního víčka, postupně se projevy můžou mírnit do podoby lehce bolestivého, zarudlého „pupínku“. Nejčastější příčinou je ucpání vývodu mazové žlázy víček,“ uvádí Pamela Hrušovská, lékařka oční kliniky Gemini Vyškov. Pokud je vlčí zrno velké a zasahuje do oka, může postiženého člověka trápit intenzivní slzení oka nebo rozmazané vidění.

Vlčí zrno versus ječné zrno

Vlčí zrno je často zaměňováno za častější ječné zrno (odborně hordeolum). Obě se projevují jako bulka či cysta na očním víčku, je mezi nimi ale řada rozdílů. Může se rovněž stát, že se vlčí zrno vyvine z ječného zrna z důvodu šířící se infekce.

„Rozdíl mezi vlčím zrnem a ječným zrnem spočívá hlavně v místě vzniku, původu zánětu a průběhu onemocnění. Obě se týkají zánětu očního víčka, ale nejsou totožná. Ječné zrno se typicky nachází na okraji víčka a bývá způsobeno bakteriální infekcí (4 nejúčinnější zabijáci bakterií, pro které nemusíte do lékárny) mazových žlázek. Vlčí zrno je lokalizované dál od okraje víčka, protože postihuje jiný typ mazových žláz,“ vysvětluje lékařka Pamela Hrušovská.

Foto: ShishkinStudio, Shutterstock.com

Vlčí zrno je poměrně často zaměňováno za častější ječné zrnoFoto: ShishkinStudio, Shutterstock.com

Léčba vlčího zrna

„Vlčí zrno v akutní fázi léčíme antibiotickými a protizánětlivými kapkami a mastičkami, lze použít i teplé obklady k usnadnění uvolnění hnisu a urychlení průběhu zánětu (lokální aplikace antibiotik v kombinaci s kortikoidy brání šíření infekce). Pokud nedojde ke vstřebání a chalazion trvá delší dobu, je třeba přistoupit k jeho chirurgickému odstranění, což vede k trvalému vyléčení. Nepříjemné jsou recidivy chalazia, které mohou být časté,“ říká docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky Neovize Brno.

Jak zabránit vzniku vlčího zrna

V rámci prevence je důležité dbát na důslednou hygienu očí, což znamená nesahat si do očí, často si mýt ruce, oplachovat oči čistou vlažnou vodou, k odličování používat šetrné přípravky, které nedráždí oči. Pozor také na řasenky nebo oční tužky, které mohou být kontaminované bakteriemi či prachem. Pokud používáte kontaktní čočky, dodržujte hygienická pravidla, abyste si do očí nezanesli nečistoty a škodlivé mikroorganismy z rukou. V lékárnách běžně seženete oční spreje, kapky nebo ubrousky, speciálně určené pro hygienu očních víček.

Vlčí zrno

  • Popis – Zánět mazové žlázy v očním víčku, který se projevuje jako cysta nebo tvrdá bulka pod víčkem.
  • Příznaky – Bulka uvnitř očního víčka, podráždění, otok, zarudnutí či slzení oka, může být i hnisavý výtok.
  • Léčba – Teplé obklady, jemné masáže očních víček, lokální antibiotické masti, protizánětlivé oční kapky, lokálně kortikoidy.
  • Prevence – Dodržování základních pravidel hygieny, speciální přípravky pro hygienu očí, které jsou k dostání v lékárně.

Načítám