Hlavní obsah

5 znamení, že můžete mít potíže se srdcem

Foto: pathdoc, Shutterstock.com

Zhoršující se únava, otoky nohou, bolesti při chůzi, bolest hlavy a závratě. I tak může srdce volat o pomoc. Jedná se o nenápadné a ne zcela typické signály, které značí, že oběhový systém možná začíná selhávat. Netýká se to i vás?

Článek

Perfektní funkce srdce a celého krevního oběhu je základním předpokladem dobrého zdraví. Jakmile je s nimi něco v nepořádku, v těle se to projeví. A nemusí to být vždy jen bolestí na hrudi či dušností, ale i méně výraznými a netypickými příznaky.

Jestliže vás obtěžuje jedna či více z následujících nepříjemností a přidávají se k nim třeba dechové obtíže, poraďte se s lékařem. „A to nejlépe s takovým, který vás dobře zná a na základě vašich stesků provede potřebná vyšetření vedoucí k zjištění příčiny a případnému nastavení léčby,“ radí Josef Štolfa, vedoucí lékař katedry všeobecného lékařství IPVZ a 2. LF UK.

1. Postupně se zhoršující únava

Únava může značit mnoho problémů – a potíže se srdcem patří mezi ně. Vybavte si, jak se cítíte, když máte virózu – tahle únava je jiná, než když se „jen“ špatně vyspíte. Podobně ohlašuje oběhová soustava, že není v dobré kondici. „Důvodem může být postupné selhávání srdce jako pumpy, která ztrácí schopnost v dostatečné míře přenášet kyslík z plic k důležitým orgánům, včetně svaloviny,“ vysvětluje Josef Štolfa. Pokud vyčerpání neodchází ani po několika týdnech, poraďte se s lékařem.

2. Oteklé nohy

Těhotenství, křečové žíly, ploché nohy, dlouhé cestování, onemocnění ledvin nebo některé léky – to všechno mohou být důvody otoků nohou. Jedním z hlavních faktorů bývá i selhávání srdce jako pumpy, proto opakované potíže nepodceňujte a snažte se najít jejich příčinu. (Už jste vyzkoušeli kompresky?)

Foto: kwanchai.c, Shutterstock.com

Bolesti lýtek nebo stehen mohou značit postižení cév dolních končetin

3. Častější bolesti hlavy

Někdy je bolest hlavy prostě jen bolest hlavy. Pro postižení srdce sice není typická, ale když se opakuje a nemáte pro ni jiné vysvětlení, může se jednat o signál, že srdce pumpuje neuspokojivě a nestačí dostatečně zásobovat mozek krví.

4. Závratě

Když se vám zamotá hlava, může to být tím, že jste to přehnali s cvičením nebo jste v průběhu dne málo pili. Občasné zatočení hlavy není nic neobvyklého. Zaznamenáte-li však takové stavy častěji, opět je namístě porada s lékařem. „Může totiž dojít k zúžení cév zásobujících mozek, což vede k jeho horšímu okysličení,“ vysvětluje David Halata, předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství.

Foto: ESB Professional, Shutterstock.com

Bolest hlavy nebo závratě naznačují, že srdce jako pumpa selhává

5. Bolesti při chůzi

Trápí vás při chůzi neobvyklé křeče v oblasti lýtek nebo stehen? Možná cévy nefungují správně a jedná se o příznaky aterosklerózy dolních končetin, při jejímž vzniku hraje velkou roli vysoký cholesterol a tlak a také kouření, obezita a cukrovka. Tenhle problém může předpovídat budoucí postižení cév, které zásobují krví srdce.

„Je potřeba si uvědomit, že zvýšené hladiny tuků v krvi protékají všemi cévami a postižení cév v jednom místě bude velice pravděpodobně brzy následováno postižením dalšího místa,“ vysvětluje David Halata. Pokud se obtíže s nohama nelepší ani po několika týdnech, obraťte se na odborníka, i když je považujete za banální. „Včasně zahájená léčba v kombinaci se změnou životního stylu může riziko dalšího postižení výrazně snížit,“ dodává David Halata.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek