Hlavní obsah

Adventní dekorace snadno a rychle: Kterou si vyrobíte?

Foto: Tomáš Rubín

Foto: Tomáš Rubín

Máme pro vás pár tipů na vánoční dekorace, které vyrobíte za chvilku a neutratíte za ně ani moc peněz. Tak se do toho pusťte.

Článek

Zatím jste neměli čas nachystat žádné adventní dekorace? Máme pro vás pár tipů, které byste mohli zvládnout ještě dnes. Dali jsme přitom na trendy, které se přiklánějí k přírodnímu stylu.

Vánoční hrnek

Stačí vám maličkost, která bude připomínat blížící se Vánoce? Právě takovou se může stát hrneček, který použijete jako svícen (lze ho vyrobit i ze zavařovačky). Stačí do něj nasypat tolik soli, aby byl plný po okraj a do soli zasadit svíčku.

Pro překrytí soli můžete použít mech, ale není to třeba, může evokovat sníh. Ke svíčce přidejte pár menších šišek, andělíčka nebo drobné ozdoby ze stromečku.

Foto: Tomáš Rubín

Je na vás, čím svícen z hrnečku dozdobíte, ale pokud se chystáte svíčku zapálit, nemělo by se jí dotýkat nic hořlavéhoFoto: Tomáš Rubín

Stromek z papíru

Na jeho výrobu potřebujete: špejli, balicí nebo krepový papír, plátek sušeného pomeranče, kousek filcu nebo látky, ozdobný drátek a proužek kartonu.

Asi 5 centimetrů široký a 20 centimetrů dlouhý pruh kartonu smotejte a slepte tavnou pistolí do ruličky, do jejího středu pak vlepte asi 10 centimetrů dlouhou špejli. Karton zabalte do čtverečku filce nebo látky a svažte barevným provázkem či stužkou – uděláte tak základnu stromečku, která bude vypadat jako balíček.

Z krepového nebo balicího papíru nastříhejte čtverce v nejméně 4 velikostech. Největší asi 7 x 7, nejmenší asi 3 x 3  cm. Čtverečky na špejli napíchejte tak, aby vytvořily tvar stromku. Místo špičky můžete na konec špejle nalepit malé kolečko sušeného plátku pomeranče nebo malou hvězdičku.

Foto: Tomáš Rubín

Stromeček se hodí na parapet, ale když jich uděláte víc v různých velikostech, můžete je posadit do mechu nebo do vrstvy soli na tác a udělat si stolní lesíkFoto: Tomáš Rubín

Šiška v květináči nebo na špuntu

Máte pár šišek (nemusí být jen přírodní)? Stačí je posadit do malého květináčku, nebo tavnou pistolí přilepit ke špuntu od vína a máte drobnost, která najde místo na stole i na parapetu. Nemusíte ji bohatě zdobit – stačí jen detail v podobě malého dřevěného andělíčka nebo mašličky.

Foto: Tomáš Rubín

Tyhle drobné dekorace můžete použít na slavnostně prostřeném stole i jako detail ke každému talíři – nebo je lze využít i jako jmenovky, když k nim dolepíte nebo do šišek zasunete lístek se jménemFoto: Tomáš Rubín

Šišky ve sklenici

V každé domácnosti se najde prázdná zavařovačka nebo jiná sklenice či plastová dóza, do které můžete dát šišky, sušené plátky pomeranče, skořici nebo badyán, nějaké to jehličí a třeba i malé kouličky nebo hvězdu ze stromečku.

Na dno dózy můžete nasypat blýskavé korálky, příznivci čistě přírodních materiálů mohou použít tmavé fazole nebo čočku. Pro barvu můžete přidat šípky. Pracujte s tím, co máte doma a nezapomeňte vložit i světelný řetěz, který dodá dekoraci atmosféru a teplo.

Foto: Tomáš Rubín

Sklenice může stát uprostřed stolu i na okně, kde bude tlumeně svítit a navodí příjemnou atmosféruFoto: Tomáš Rubín

Voňavý svícen

Nic neudělá vánoční atmosféru lépe, než světlo svíčky a vůně skořice a pomeranče. Vyrobte si voňavou svíčku. Sušené plátky pomerančů můžete koupit, ale jestli vám jde o vůni, usušte si je sami – jde to snadno v troubě, při teplotě kolem 35 stupňů, na topení nebo u kamen. Pomeranče nakrájejte na plátky, položte na pečicí papír a sušte.

Sklenici pak sušenými plátky oblepte s použitím tavné pistole a na pomeranče nalepte hvězdičky badyánu a celou skořici, lze použít i hřebíček. Po zapálení svíčky, když se sklenka trochu zahřeje, funguje v podstatě jako aromalampa.

Foto: Tomáš Rubín

Svícen vydává nejen příjemně tlumené světlo, ale spolehlivě provoní celou místnostFoto: Tomáš Rubín

Stolní sněhulák

Je skoro zázrak, když před Vánoci nasněží natolik, abyste si mohli postavit sněhuláka. Vy si toho svého můžete vyrobit snadno a rychle i bez sněhové nadílky – a bude stolní. Použijte na to sklenku od vína, kterou zevnitř štětcem potřete disperzním lepidlem a posypejte solí – bude pak připomínat sněhovou kouli. Na sklo pak permanentními fixami nebo akrylovou barvou namalujte obličej sněhuláka.

Vyrobte mu i něco na hlavu a dovnitř sklenice můžete vložit i světelný řetěz. Sklenku přiklopte hrnkem, malou miskou nebo podšálkem. Pokrývku hlavy lze dozdobit šiškami a jehličím nebo mašlí.

Foto: Tomáš Rubín

Sněhulák se hodí jako menší dekorace na stůl, ale jestli máte malé děti, dejte ho raději mimo jejich dosahFoto: Tomáš Rubín

Reklama

Související témata: