Hlavní obsah

Akné v dospělosti? Může ho způsobit cukr i rouška!

Foto: RomarioIen, Shutterstock.com

Foto: RomarioIen, Shutterstock.com

Akné je věčné téma. Pupínky totiž nejsou jen výsada puberťáků, ale často překvapí i v dospělém věku. Proč se dělají a jak tomu předejít?

Článek

Kožní onemocnění acne vulgaris postihuje až 85 % mladistvých. Jde o ucpání vývodu mazových žláz, což vede k zánětlivým pupínkům. Akné bývá většinou spojováno s pubertou, velmi často se s ním ale setkávají i dospělí. Proč?

Příčiny akné: genetika a hormony

Pupínek se vytvoří tak, že maz ucpe pór, a protože se v mazu daří bakteriím, pomnoží se a vznikne zánět. Proč se někomu dělají pupínky častěji? Stojí za tím především zvýšená tvorba mazu a ta je daná geneticky. Důležitou roli hrají i hormony – proto se akné tvoří víc v pubertě a v dospělosti pak například ženám během menstruace, těhotenství nebo v menopauze. Geneticky daná je i hyperkeratóza, tedy zesílená vrchní vrstva pokožky, která ucpává kanálky mazových žláz a narušuje vylučování mazu.

Smog, strava, kouření i vitaminy

Za všechno dědičnost nemůže. „Genetika má vliv asi z poloviny, vznik akné podporuje i kouření, stres nebo nevhodná kosmetika,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z kliniky Perfect Clinic Dermatology. Své udělá i přemíra mléčných výrobků a nadbytek cukrů ve stravě a pobyt ve znečištěném prostředí, třeba život ve městě: smog a prach působí na pleť nepříznivě a přispívají k vzniku problémů.

Akné se může objevit jako reakce na UV záření i na některé léky (např. kortikoidy, antiepileptika) či doplňky stravy (s vitaminy B6 a B12 či s jodem). Potíže vznikají i kvůli mechanickému dráždění, kdy podrážděná pokožka produkuje víc mazu, např. pod ramínky podprsenky, pod popruhy helmy a také pod rouškou. Kdo má k akné sklony, tomu neprospívá ani silné zahřátí a zapocení třeba při sportu: aby nedošlo k zanícení, měli byste se rychle osprchovat a převléct.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Akné se v dospělosti objevuje i kvůli hormonálním výkyvům – u žen například v těhotenstvíFoto: Syda Productions, Shutterstock.com

Základ prevence akné: čistá pleť

I když je pro prevenci zásadní udržovat čistou pleť, nepřehánějte to: přílišnou péčí můžete naopak kůži nutit vyrábět víc mazu. Zcela dostatečné je čištění ráno a večer. „Doporučuji nejprve opláchnout pokožku obličeje, krku a dekoltu vodou a pak na vlhkou kůži nanést čisticí gel nebo emulzi s obsahem AHA kyselin. Pleť myjte krouživými pohyby, čímž ji šetrně zbavíte nečistot,“ vysvětluje Denisa Jasinská. Pak užijte vhodnou kosmetiku: měla by hydratovat, uvolňovat zanesené póry, zklidňovat podráždění a omezovat tvorbu mazu. Důležité je vypozorovat, co (ne)svědčí právě vám.

Jak si poradit s pupínky

Když už se pupínky objeví, odolejte pokušení je vymáčknout. Nejde-li to jinak, zachovejte přitom nejvyšší opatrnost, abyste tkáň zbytečně nezhmoždili a nezanesli do kůže další infekci – znamenala by delší hojení a zvýšené riziko vzniku jizviček. Raději aplikujte přípravky s kyselinou salicylovou nebo čajovníkem tea tree oil, které vysušují a urychlují hojení.

Pořídit lze i koloidní stříbro a přípravky s kyselinou azelaovou – ta při pravidelné aplikaci působí přímo proti vzniku akné. „V léčbě se uplatní přípravky s dezinfekčním a hojivým účinkem, u těžkých případů bývá doplněna o užívání speciálních léků. K místnímu ovlivnění akné lze s úspěchem využít i chemický peeling nebo mezoterapii. Pro vyhlazení jizviček a pigmentových skvrn po akné je ideální zjemnění postižených ploch pomocí laseru,“ říká dermatoložka.

Maskne: jak na akné pod respirátorem

Jak bylo řečeno, mechanické dráždění podporuje vyšší tvorbu mazu a zvýšené rohovění a přesně k tomu dochází pod rouškou a respirátorem. Vlhké prostředí pak dále přispívá k pomnožení bakterií. „Lidé, kteří mají spíše suchou kůži, mohou po nošení roušek pozorovat vznik ekzémů, naopak mastnější pleť bude mít tendenci ke vzniku akné,“ říká pražský dermatolog Jan Kučera.

Kůže pod respirátorem vyžaduje pravidelné čištění, ovšem dermatolog radí výrazně omezit nebo zcela vynechat peeling, především jeho agresivnější formy – mechanický nebo s kyselinami. U sušší pokožky stačí dvakrát denně oplach vlažnou vodou, při mastnější pleti je vhodné užít jemný mycí gel určený na aknózní pleť nebo micelární vodu.

Jakou kosmetiku vybrat

Odborníci doporučují v případě akné zvolit kosmetiku, která pleť správně vyčistí a ošetří. Neexperimentujte a raději hledejte produkty určené na problematickou pokožku.

Foto: Archiv firem

Zleva: Hloubkově čisticí pěna Sebamed Clear Face, v e-shopu Kup kosmetiku za 169 Kč (150 ml). Čisticí gel Essenté s AHA kyselinami a kyselinou mléčnou, v e-shopu značky za 360 Kč (100 ml). Hloubkově čisticí gel La Roche-Posay Effaclar pro mastnou citlivou pleť, v e-shopu Notino za 297 Kč (400 ml)Foto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Vyrovnávací olejové sérum CBD Star pro regulaci tvorby kožního mazu, v e-shopu značky za 990 Kč (30 ml). Zklidňující levandulový bio krém Purity Vision, s levandulovým macerátem a konopím, v Dm drogerii za 399 Kč (40 ml). Zklidňující krém Avène Cleanance Hydra s termální vodou, v síti Benu za 385 Kč (40 ml)Foto: Archiv firem

Reklama