Hlavní obsah

Tajemství dlouhověkosti skryté v pupíncích

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Pokud se občas probudíte s jedním čí více bolavými pupínky, nemusíte při zoufalém pohledu do zrcadla propadat skepsi. Studie totiž ukazují, že pleť náchylná k akné pomaleji stárne.

Článek

Trápilo vás jako teenagera akné a s protivným pupínkem se probudíte občas i dnes? Pak věřte, že to může být i dobrá zpráva. Jak se totiž ukazuje, lidé s mastnou a aknózní pletí v dospívání mají výrazně vyšší šanci na to, že budou vypadat mladě i v pozdějším věku.

Mastná pleť je odolnější

Možná jste si všimli, že mastná pleť, která bývá také náchylnější k akné, stárne pomaleji. Kožní maz totiž dodává pokožce vlhkost a plný vzhled. Mastná pleť je také silnější a s mnohem většími póry, což jí poskytuje další podpůrný polštář. Mladá suchá pokožka je možná krásnější, hladší a s jemnými póry, ale současně také tenčí. A na ní se jemné linky i hlubší vrásky mohou objevit dříve.

Vliv aknózní pokožky na stárnutí zkoumal také tým odborníků z londýnské King's College. Vědci porovnávali genetické profily 1205 párů dvojčat, z nichž čtvrtina uvedla, že měla akné v době dospívání. Účastníkům odebrali vzorky kůže, aby provedli analýzy buněk a jejich genomů. Ukázalo se, že lidé náchylní ke kožním problémům měli významně delší telomery než jejich protějšky se zdravější kůží.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Akné v dospívání může být dobrou zprávou pro vaši pleť do budoucna

Telomery, strážkyně mládí

Telomery jsou části DNA, které chrání konce chromozomů. „Výsledky studie naznačují, že délka telomer se zdá být prokazatelně delší u lidí s akné, což znamená, že jejich buňky mohou být lépe chráněny proti stárnutí," vysvětluje vedoucí výzkumu doktorka Simone Ribero z Katedry genetické epidemiologie.

Telomery jsou něco jako naše biologické hodiny. Pokaždé, když dochází k obnově buňky, telomery se zkracují a tak se děje až do okamžiku, kdy se buňka nedokáže zdravě vyvíjet. Tím dojde k jejímu zániku. Dobrý stav telomer je rozhodující pro zdraví a dlouhověkost.

Prodlužte si telomery sportováním

Pozitivní dopad na délku telomer mají podle vědců běžné vitaminy obsažené v naší stravě. Jejich zkracování také významně omezují omega-3 mastné kyseliny. K ochraně telomer můžete přispět také pomocí pravidelného pohybu. Vědecký tým z Brigham Young University v americkém Utahu zjistil, že lidé, kteří se věnovali alespoň 30-40 minut pětkrát týdně joggingu, měli telomery stejně dlouhé jako jedinci, kteří byli o 9 let mladší.

Mezi hlavní příčiny akné patří zvýšená tvorba mazu, dědičnost, akné může zhoršovat i nevhodná strava nebo časté a nešetrné mytí pokožky. A i když akné může znamenat pomalejší stárnutí, nemusíte kvůli tomu trpět. Jak se ho nejlépe zbavit čtěte zde

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek