Hlavní obsah

Nafoukněte malý interiér pomocí barev: Které se na to hodí?

Foto: MAX 3D Design, Shutterstock.com

Barvy mají obrovskou moc nejen na lidskou psychiku, ale i na optickou velikost vašeho obydlí. Proto je důležité s nimi umět správně nakládat, především pak v malých bytech. Poradíme vám, jak na to.

Článek

Spousta lidí má strach, že přidáním barev do interiéru by se jejich domov razantně zmenšil, a tak raději zůstávají u ověřené stálice, bílé. Tyto obavy však můžete hodit za hlavu. Některé barvy totiž umí interiér opticky zvětšit stejně dobře jako bílá, navíc mají i další výhody. Které to jsou a jak s nimi správně pracovat?

Vsaďte na jednobarevnost

I v maličkých pokojích je možné použít téměř každou barvu, důležitý je odstín. Čím světlejší barva je, tím lépe prostory zvětší a projasní. Skvělými volbami jsou krémová, vanilková, slonovinová, lososová, broskvová, mentolová a světle žlutá, zelená či modrá.

Tmavým odstínům se raději vyhněte, dopřejte si je jen na doplňky či menší plochy. To vám umožní pohrát si s kontrasty a sytostí. Inspirujte se přitom kouzlem monochromatického stylu – zvolte jednu dominantní světlou barvu a doplňte ji jejími světlejšími i tmavšími odstíny. Místnost díky tomu bude působit živě, dostane hloubku a optická velikost tím nijak neutrpí. Přidat můžete i neutrální barvy, jako je bílá, světle šedá nebo krémová. Těch si můžete užít dosytosti v jakémkoliv interiéru.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Místnost sladěná do různých odstínů jedné barvy je opticky větší. Veškeré kousky spolu totiž přirozeně splynou

Studené barvy uklidní

Pokud váháte mezi více barvami, zkuste se rozhodnout podle jejich teploty. Do malých prostorů jsou obzvlášť vhodné světlé studené barvy, tedy odstíny modré, zelené a fialové, které místnost opticky rozšíří a zvětší. Po psychické stránce uklidňují, podporují odpočinek a zlepšují soustředění.

Modrá je barvou klidu, duševní práce a vody, zelená se často pojí se spokojeností, rovnováhou a zdravím. Může pomáhat se syndromem vyhoření, pocuchanými nervy a migrénami. Fialová povzbuzuje duševní sebevědomí, rozjímání a meditaci.

Své místečko si chladné odstíny najdou především v ložnici, pracovně a koupelně. A protože umí interiér pocitově ochladit, vhod přijdou v místnostech s okny na jih a západ.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Světlé odstíny chladných barev uklidňují a nabádají k odpočinku. Do ložnice jsou tak naprosto ideální

Teplé barvy povzbudí

Při použití teplých barev, tedy tónů žluté, oranžové, červené a hnědé, si dejte o něco větší pozor. Tyhle barvičky totiž umí prostor poměrně snadno zmenšit. Je tedy nezbytné vybrat opravdu světlé odstíny a vymalovat s nimi jen jednu nebo dvě stěny. Teplé barvy povzbuzují aktivitu, chuť k jídlu a zlepšují náladu.

Tak třeba žlutá, jedna z barev letošního roku, symbolizuje světlo a optimismus, zbavuje strachu a přináší pocit svobody. Oranžová pomáhá zvládat únavu a vyvolává radost, meruňková uvolňuje a odstraňuje emocionální bloky. Červená stimuluje k aktivitě a zvyšuje sebevědomí, hnědá posiluje pocit jistoty, harmonie a pořádku.

Ať už si z těchto teplých barev vyberete jakoukoliv, nic s nimi nezkazíte v obývacích pokojích, kuchyních či jídelnách. Pamatujte, že teplotu v pokojích dokážou pocitově zvýšit až o 3 °C, což oceníte zejména v místnostech směřujících na sever.

Foto: MAX 3D Design, Shutterstock.com

Světlé tóny teplých barev zlepšují náladu a chuť k jídlu. Skvěle se proto hodí třeba do kuchyní a obýváků

Hrátky s optickými klamy

Ve svůj prospěch můžete využít také optické klamy. Protože barvy výšku místnosti snižují, strop by měl zůstat bílý nebo alespoň o pár odstínů světlejší než stěny. Připadají vám i tak příliš nízké? Skončete s jejich výmalbou několik centimetrů pod stropem.

Prodloužit stěny vám pomohou i pruhy. Zatímco ty vodorovné je protáhnou do délky, ty svislé do výšky. Práci vám výborně usnadní tapety, nepoužívejte je však na všechny stěny. Pruhy by měly zdobit jen jednu z nich. Pokoj opticky prodlouží i to, když nejvzdálenější stěnu místnosti vymalujete světlejší barvou než ty zbývající.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek