Hlavní obsah

Chlapi k sežrání: Nejlepší čeští i zahraniční kuchaři

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Pokud se chlap umí postavit k plotně a uvařit něco na zub, je to rozhodně atraktivní – třebaže jde jen o míchaná vajíčka. Ale co když dokáže vykouzlit skutečné gastronomické zázraky, vlastně taková jedlá umělecká díla? Pak je to zatraceně sexy!

Článek

Tihle pánové jsou rozhodně k sežrání, tedy minimálně to, co v kuchyni pod jejich rukama vzniká. Jsou to totiž nejlepší zahraniční i čeští kuchaři, ti, co se dostali i do legendárního Michelinova průvodce, který každoročně oceňuje nejlepší restaurace po celém světě.

Získat se v něm dají až tři hvězdy, ale už i jedna je gigantický úspěch. Dalším druhem ocenění je symbol příborů (dostat jich lze až pět), které odkazují na kvalitní obsluhu, příjemný interiér a atmosféru. A je tu i cena Bib Gourmand, tu michelinští inspektoři dávají podnikům, kde si můžete dopřát kvalitní jídlo za dobrou cenu.

Gordon Ramsay (53)

Jedna z nejkontroverznějších postav světové gastronomie, majitel sítě restaurací po celém světě, hvězda mnoha televizních kuchařských show. Jeho restaurace získaly celkem 16 michelinských hvězd a patří k těm nejlepším. Je uznáván za své kuchařské umění, ale lidé ho často kritizují za nevybíravé chování k podřízeným či účastníkům v televizních pořadech, praskly na něj i nějaké sexuální zálety. Jaký je doopravdy, ví asi jen jeho manželka Tana (45), s níž má tenhle kuchař celkem pět dětí.

Foto: Profimedia.cz

Gordon Ramsay je skvělý kuchař, ale trochu problematická povahaFoto: Profimedia.cz

Zdeněk Pohlreich (63)

S nadsázkou by se dalo říct, že je to takový český Gordon Ramsay. Ani kuchař, kterého proslavil televizní pořad Ano, šéfe!, se totiž nebojí použít ostřejší výrazy, kritizovat ostatní účinkující a být „za zlouna“. Ale pravda je taková, že v tomto směru na britského šéfkuchaře nemá, tak ostrý opravdu není. Je oblíbený, a dokonce dostal roli v seriálu. A Pohlreichovo kuchařské umění? V Praze má tři restaurace. Nejznámější je podnik Café Imperial, který michelinští inspektoři ocenili symbolem dvou příborů. A za zmínku jistě stojí i restaurace Divinis, která letos opět získala symbol Bib Gourmand.

Foto: Profimedia.cz

Zdeněk Pohlreich ve svých receptech sází na čerstvé kvalitní suroviny a na jednoduchostFoto: Profimedia.cz

Mauro Colagreco (43)

Tenhle italsko-argentinský kuchař je vážně chlap k sežrání. Vlastní několik restaurací ve Francii, v Číně a v Argentině, ale jeho srdcovkou je Mirazur ve francouzském Mentonu, první podnik, který si otevřel. Loni se umístil na prvním místě ve světovém žebříčku nejlepších restaurací World’s 50 Best Restaurants a k tomu letos obhájil počtvrté za sebou tři michelinské hvězdy.

Foto: Profimedia.cz

Návštěva podniku Mirazur není jen gurmánský zážitek, dech vám vyrazí i výhled z restauraceFoto: Profimedia.cz

Roman Paulus (42)

Šéfkuchař pražské restaurace Alcron ve stejnojmenném hotelu patří k české kuchařské špičce. Studoval v Rakousku, pracoval v legendárním hotelu Savoy v Londýně či v Hiltonu a vařil i na zaoceánské lodi Queen Elizabeth II. Alcron pod jeho vedením získal šestkrát po sobě michelinskou hvězdu: v letech 2012 až 2017.

Foto: Profimedia.cz

Roman Paulus říká, že vaření je nejen jeho práce, ale hlavně celoživotní koníčekFoto: Profimedia.cz

Christian Bau (49)

Německý kuchař si oblíbil klasickou francouzskou kuchyni, do které ale zakomponoval i trochu Asie, hlavně Japonska, které v jeho jídlech hraje důležitou roli. Je šéfkuchařem restaurace Victor’s Fine Dining by Christian Bau v německém Perlu, pro kterou už ve svých 34 letech získal tři michelinské hvězdy. Stal se tak nejmladším německým šéfem, kterému se něco takového povedlo. A co víc, zatím dokázal tohle ocenění každý rok obhájit.

Foto: Profimedia.cz

Christian Bau spojil francouzskou kuchyni s japonskou – miluje ji pro její svěžest a lehkostFoto: Profimedia.cz

Radek Kašpárek (38)

Pravděpodobně ho znáte jako porotce televizní kulinářské soutěže MasterChef Česko, ale je to především skvělý kuchař. Je šéfem kuchyně v pražské restaurace Field, která pod jeho vedením letos už počtvrté obhájila michelinskou hvězdu. Jak tady kvůli koronaviru změnili menu?

Foto: Profimedia.cz

Radek Kašpárek není jen vynikající šéfkuchař, ale také televizní hvězdaFoto: Profimedia.cz

Jan Punčochář (40)

Také další porotce televizní show se v kuchyni umí skvěle otáčet. Zkušenosti nabíral v hotelu Ambassador a poslední roky byl šéfkuchařem pražské restaurace Grand Cru – i ona se objevila v michelinském průvodci jako podnik, který stojí za návštěvu, ale hvězdu nedostala. Šéf vždy toužil po restauraci, kde se bude vařit jeho milovaná česká kuchyně a čepovat dobré pivo. A to se mu loni splnilo, když se společníkem otevřel restauraci U Matěje, kde si hosté pochutnají na omáčkách, ovocných knedlících, dršťkové polévce a vyhlášených kapřích hranolcích.

Foto: Profimedia.cz

Jan Punčochář hodně vaří i doma a prý ho to nikdy neomrzíFoto: Profimedia.cz

Andrea Accordi (43)

Tenhle sympatický Ital vařil všude možně po světě a nyní je šéfkuchařem restaurace v hotelu Four Seasons v thajském Bangkoku. Zásadní je ale i pro Českou republiku: v roce 2007 se přistěhoval do Prahy a stal se šéfem v dnes už zaniklé restaurace Allegro, která také fungovala pod hlavičkou značky Four Seasons. A pro tento podnik hned následující rok získal první českou michelinskou hvězdu, kterou v následujících dvou letech obhájil. To ale nebyla jeho první zkušenost s touhle ikonickou cenou, o čtyři roky dříve ji získal i pro restauraci ve Florencii, kde tehdy pracoval.

Foto: Profimedia.cz

Tenhle muž přilákal do střední a východní Evropy první michelinskou hvězduFoto: Profimedia.cz

Vaření je někdy skoro věda. Určitě se vám bude hodit malý slovník pro kuchařky a kuchaře: Co znamená stir-fry a jak se pošíruje? 

Reklama