Hlavní obsah

Královnou je 68 let a stále o ní nevíte vše! Nebo ano?

Foto: Profimedia.cz

Nejdéle vládnoucí panovnice byla korunována v roce 1953 a dnes je to 68 let. Nejde o kulaté výročí, tato žena si ale zaslouží oslavovat každý rok. A navíc má i svá tajemství. Co se o královně málo ví?

Článek

V dubnu oslavila britská panovnice 95. narozeniny a dnes uplyne 68 let od její korunovace. Letošní rok je ale pro ni, bohužel, také tím, kdy ji opustil milovaný muž.

Ačkoli žádná zásobárna sil není bezedná (i když u ní o tom trochu pochybujeme) a mnoho svých pracovních povinností předala již následníkovi trůnu, princi Charlesovi (72), stále se účastní veřejných akcí, je symbolem monarchie, milovanou a respektovanou královnou.

Na trůn usedla mladá a panovnické povinnosti dostaly přednost před rodinou i zálibami. Čím během let překvapila a co se o ní málo ví?

Nedává rozhovory

Osobnost královny je fascinující, a o to víc, že je tak trochu tajemná. Nedává rozhovory, nevyjadřuje se k rodinným nebo globálnějším událostem, politické názory neprezentuje na veřejnosti. Drží si tvář. Výjimku udělala v roce 2018, kdy promluvila v televizi BBC ku příležitosti 65. výročí korunovace.

Asi by byla ráda, kdyby ji v mlčenlivosti následovali ostatní členové. Ti jsou totiž občas sdílní až moc.

Foto: Profimedia.cz

Ve svých barevných kostýmcích je v davu nepřehlédnutelná, ale své názory si nechává pro sebe

Milovnice skotských tanců

Královna patřila k nejpracovitějším členům rodiny, ale nedala si sáhnout na pravidelnou dovolenou na svém skotském sídle v Balmoralu, kde pravidelně tráví léto.

Kromě procházek v nádherné divoké skotské přírodě se psy a zahradničení má ještě jednu zálibu: tradiční skotské tance. Pořádala pro sousedy a zaměstnance každý rok bál Gillies' Balls. A na parketu to roztáčela i s manželem.

Foto: Profimedia.cz

Lilibeth rozhodně neseděla v koutě, naopak si tanec vždy užívala

Dvoje narozeniny

Ač se královna Alžběta II. narodila 21. dubna 1926, oficiálně slaví narozeniny až druhou červnovou sobotu. Je to tradice, kterou zahájili již její předci, kteří se narodili v zimních měsících, kdy počasí není v Anglii nakloněno veřejným oslavám. Královna to dělá zrovna tak, a když netruchlí nebo život neomezují opatření proti covid-19, slaví v rámci akce Trooping the Colour.

Foto: Profimedia.cz

Celá rodina bývá k vidění na balkoně paláce při akci Trooping the Colour

Zahrála si s Bondem

O královně se ví, že má smysl pro humor. Veřejně se pochopitelně jako velká komička neprezentuje, její úloha vyžaduje důstojné vystupování. Ale v roce 2012 ku příležitosti zahájení letních olympijských her v Londýně udělala výjimku. Natočila s Danielem Craigem (53) krátkou upoutávku, kdy ji herec v roli agenta 007 Jamese Bonda vyzvedává v paláci a následně se spolu spustí padákem na olympijský stadion. Při seskoku byla samozřejmě nahrazena dublérem.

Foto: Profimedia.cz

Sama řekla dokonce i pár vět ve scénáři

Nikdy nechodila do školy

Působí jako inteligentní a vzdělaná žena, ale pravda je taková, že ve chvíli, kdy se stala královnou a musela během pracovních setkání vést hovory na nejrůznějších úrovních, zjistila, že jí chybí všeobecné znalosti. Ona i její mladší sestra byly posledními královskými dětmi, kterým se vzdělání dostalo doma, v paláci. Zpočátku se učily číst, psát, hrát na piano či tančit a mluvit francouzsky. Když se jejich otec stal králem, přibyly do Alžbětina rozvrhu i ústavní historie a právo. Ač nemá za sebou dlouholeté studium na prestižních školách, historici říkají, že během let ve funkci získala díky „vysoké škole života“ přehled a dokáže konverzovat téměř o čemkoliv.

Foto: Profimedia.cz

Královské princezny spolu trávily v dětství hodně času

Nepotřebuje pas a řidičský průkaz

Cestovní pas jako nutnost, když se chystáte na mezinárodní cesty? Ne když jste královna! A to stejné platí i u řidičského průkazu. Tyto doklady jsou totiž ve Velké Británii vydávány jejím jménem a tak by ho vydala sama sobě.

Alžběta II. ale řídí ráda. Naučila se to během 2. světové války a celý život s radostí sedala za volant svých vozů, k nimž patřil třeba Jaguar, Bentley nebo Range Rover. V jejich 93 letech jí pak bezpečnostní tým již nedoporučil řídit na veřejných silnicích. Zda královna dále řídí svá auta na soukromých pozemcích, není známo.

Foto: Profimedia.cz

Na rozdíl od běžných smrtelníků nemusí řešit propadlý pas nebo neodpovídající fotku

Královna a online kontakt

Spíš než moderní je královna konzervativní. Ale zpátečnická není. A která dáma po devadesátce je na sociálních sítích? Panovnice má na to samozřejmě lidi, ale od roku 2019 je na Instagramu. A svůj první email – věřte, nebo ne –  napsala už v roce 1976!

Uvědomuje si, že Koruna potřebuje dobré PR, a jde proto s dobou.

Foto: Profimedia.cz

Přiblížit se lidem na sociálních sítích je rozhodně krok správným směrem

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek