Hlavní obsah

Jak jsou (ne)vzdělaní členové královské rodiny?

Foto: Profimedia.cz

Vystupování členů královské rodiny bylo a je (většinou) elegantní a distingované. Setkávají se s odborníky, politiky a vedou hovory i na velmi specifická témata. Ale mají na to vzdělání? Někteří rozhodně, ale možná vás překvapí, kdo do školní lavice nikdy neusedl.

Článek

Myslíte, že narodit se do královského paláce znamená automaticky přístup k těm nejlepším školám a vyučujícím? Potom vás bude asi trochu šokovat, že královna Alžběta II. (94) má velmi omezené vzdělání. A ve chvíli, kdy jako mladá usedla na trůn a začala plnit panovnické povinnosti, jí to na sebevědomí nepřidalo. I proto svým dětem poskytla vzdělání mnohem kvalifikovanější a poslala je do škol. Prvním dědicem britského trůnu, který získal vysokoškolské vzdělání, je tak její nejstarší syn Charles (71).

V současné době jsou členové královské rodiny vzděláváni ve veřejných školách, na univerzitách a ve vojenských ústavech. Kdo patří v královské rodině k nejchytřejším?

Královně vzdělání chybí

Potkala se s politiky i filmovými hvězdami, mluví plynně francouzsky, ale o maturitě nebo akademických titulech si může nechat zdát. Královna je přirozeně inteligentní a má skvělou paměť, ale ve škole si to nikdy neověřila. V dětství byly se sestrou Margaret (†71) vyučovány doma.

Když její strýc Edvard VIII. v roce 1936 abdikoval a králem se stal její otec Jiří VI., bylo třeba se začít připravovat na to, že sama jednou usedne na trůn. Královnou se stala ve svých pouhých pětadvaceti letech. A rozčarovaně zjistila, že při oficiálních akcích se dokáže fundovaně bavit jen o koních a psech. Pravdou je, že její otec učení nenáviděl a pro matku bylo důležitější se bavit. To se ale samozřejmě s postupem času zlepšilo a královna si své obzory dostatečně rozšířila během svého dlouhého života.

Foto: Profimedia.cz

Mladá Alžběta věděla vše o svých milovaných koních, ale během rozhovorů s hlavami států se pevná v kramflecích necítila

Charles prožil ve škole peklo

Princ Charles byl první, kdo nebyl vzděláván doma, ale že by na roky ve škole vzpomínal s láskou? Ve třinácti letech jej rodiče, královna Alžběta II. a princ Philip (98), poslali do skotského Gordonstounu. A to i přes přímluvy babičky, aby zvolili raději britskou elitní školu Eton. Alma mater jeho otce je však proslulá drilem a drsným přístupem. Citlivý a křehký Charles zde velmi trpěl – byl osamělý, neuměl zapadnout a proslulé orientační běhy v náročném terénu mu nepřidávaly.

V šestnácti letech nastoupil na Trinity College v Cambridge, studoval historii, archeologii a antropologii a v roce 1970 promoval – bylo to poprvé v historii, kdy britský monarcha nebo dědic trůnu získal vysokoškolské vzdělání.

Foto: Profimedia.cz

Studium v Gordonstounu ho mělo zocelit... Když se rozhodovalo, kam půjdou studovat Charlesovi synové, zvolili s Dianou jednoznačně Eton

Diana na učení moc nebyla

Naopak Charlesova první manželka, princezna Diana (†36), nebyla zrovna nadšená a bystrá studentka. Do devíti let byla vyučována doma a ze škol později nenosila nijak závratná hodnocení. Exkluzivní West Heath Girls' School v Kentu nedokončila a její výsledky byly mizerné. Zkusila štěstí na soukromé škole ve Švýcarsku, ale ani tu nedodělala. Možná neměla hlavu na učení, ale měla dobré srdce a talent na zpěv, sport a tanec. Své uplatnění našla jako učitelka v mateřské školce, což ji velice bavilo.

Foto: Profimedia.cz

Ve škole se jí nedařilo, ale práce v mateřské školce ji velmi bavila

Williamovi dal bulvár klid

Starší syn Charlese a Diany, princ William (37), se nepřipravoval na školu doma, ale chodil do školky a byl i prvním, kdo „porušil“ rodinnou tradici a nešel na střední školu v Gordonstounu (jako jeho děda, otec i strýcové) – jeho rodiče zvolili Eton. Aby mohl studovat v klidu, dohodla se královská rodina s bulvárními médii, že ho nebudou pronásledovat výměnou za pravidelné informace o něm.

Po dokončení střední školy si vzal rok volna, jako většina mladých Britů, a zúčastnil se vojenského výcviku v Belize, pracoval na farmě, navštívil Afriku a učil děti v Chile. Když se rozhodl studovat na University of St Andrews, vzrostl počet přihlášených mladých dívek. Jedné se to velmi vyplatilo – William se na univerzitě poznal s Kate Middleton (38) a v roce 2011 se vzali.

Foto: Profimedia.cz

Kromě vysokoškolského titulu mu univerzita „dala“ i životní partnerku

Jak se vzdělávají nejmladší?

Na vzdělání svých dětí kladou William a Kate důraz a pečlivě jim vybrali vzdělávací instituce. Malý princ George (6) navštěvoval Montessori školku v Norfolku, jeho sestra Charlotte (4) pak po přestěhovaní do Kensingtonského paláce chodila do školky v Londýně.

Jako tzv. pre-prep neboli přípravnou školu zvolili Thomas’s Battersea. Škola je skvěle vybavená a je vyhlášená tím, že poskytuje perfektní všeobecné vzdělání. Zároveň se o ní říká, že podporuje soutěživost a volí ji rodiče, kteří za vzdělání dětí rádi zaplatí. George sem nastoupil v roce 2017 a vloni se k němu připojila i sestra. Stejnou školu navštěvovala i modelka Cara Delevingne (27) nebo zpěvačka Florence Welch (33).

Foto: Profimedia.cz

Ve slušivé uniformě, s úsměvem na tváři a bráškou po boku šla Charlotte poprvé do školy

Eugenie je nejchytřejší

A nejchytřejší na konec! Mladší dcera prince Andrewa (60), třetího potomka královny Alžběty II. a prince Philipa, a jeho bývalé ženy Sarah (60), princezna Eugenie z Yorku (30), navštěvovala Marlborough College, kde se skvělými výsledky studovala umění a anglickou literaturu.  V roce 2012 pak dokončila na Newcastle University svá studia anglické literatury a historie umění. A měla nejlepší známky z celé královské rodiny.

Foto: Profimedia.cz

Školní výsledky mluví jasně – Eugenie je chytrá hlava

Překvapila vás „nevzdělaná“ královna a víte, že před pár dny oslavila narozeniny?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek