Hlavní obsah

Co všechno umí léčit Vojtova metoda?

Foto: Oksana Kuzmina, Shutterstock.com

Foto: Oksana Kuzmina, Shutterstock.com

Pravděpodobně jste už o Vojtově metodě slyšeli. Obvykle je spojovaná s dětmi, které trpí dětskou mozkovou obrnou v důsledku komplikovaného porodu. Tušili jste ale, že pomáhá i dospělým lidem po úrazech, při bolestech zad, nebo že se využívá při léčbě skoliózy?

Článek

Autorem věhlasné rehabilitační metody je Prof. MUDr. Václav Vojta, náš dosud nejvýznamnější dětský neurolog. Metoda,  která ve svém názvu nese autorovo jméno, se používá k léčbě nejrůznějších poruch. Zjišťovali jsme, co všechno dokáže napravit!

Kdo byl Václav Vojta?

Světoznámý lékař, který svou geniální metodou pomohl tisícům dětí, se narodil v roce 1917 v maličké obci Mokrosuky v klatovském okrese (dnes v ní žije kolem 125 obyvatel). Svou teorií zkoušel zprvu léčit postižené děti v Železnici u Jičína, městečku s asi 1300 občany. Přestože byla k jeho postupu řada kolegů skeptická, vynalezl terapii, která změnila životy tisíců lidí po celém světě. Za svou práci získal řadu ocenění a akademických titulů. Po okupaci Československa v roce 1968 se však kvůli  katolickému vyznání a protikomunistickým názorům stal cílem státních bezpečnostních složek a byla mu odebrána možnost vyučovat.

V témže roce s celou rodinou emigroval do Německa. Tam jeho práci teprve skutečně docenili. V roce 1974 získal Cenu Heinricha Heineho, nejvyšší vyznamenání Německé ortopedické společnosti. Byl nositelem Spolkového kříže za zásluhy, a teprve v roce 2000, kdy zemřel,  získal medaili Za zásluhy in memoriam od Václava Havla.

Foto: YouTube.com

Uznávaný český neurolog pomohl tisícům dětíFoto: YouTube.com

Co je Vojtova metoda?

Vojtova metoda se používá k léčbě dětské mozkové obrny, po mozkové příhodě, k léčbě poúrazových stavů, při léčbě skoliózy a také při opožděném psychomotorickém vývoji, což je například to, v jaké měsíci se zdravé dítě přirozeně naučí otočit na bříško nebo začne „pást koníky“.

Podle profesora Vojty jsou v centrálním nervovém systému zakódované správné pohybové vzory a přirozené pohyby. Problém nastává, pokud v důsledku těhotenství, porodu nebo kvůli mozkové příhodě nastanou v CNS změny. Vojtova metoda spočívá v tom, že se pomocí stimulace takzvaných spoušťových zón znovu vytvářejí tyto poškozené nervové dráhy, a tím se obnoví i správný pohybový vzorec.

Vojtova metoda tedy neučí běžné akce, jako je třeba uchopování předmětů, napřímený postoj nebo chůze. Tato terapie vysílá do mozku signály, kterými aktivuje vrozené pohybové vzory. To se následně projevuje jako koordinované pohyby trupu a končetin.

Foto: Gerain0812, Shutterstock.com

Cvičení ovlivňuje centrální nervový systémFoto: Gerain0812, Shutterstock.com

Co dokáže metoda reflexní lokomoce?

Pomocí metody reflexní lokomoce, jak se terapie také nazývá, je možné vracet správné funkce svalům, které pacient nedokáže používat vědomě. Vojtova metoda aktivuje nepoužívané svaly i jejich antagonisty, tedy ty, které vytvářejí  pohyby opačné. Postupně dochází k vyvolání vrozených, ale „zapomenutých“ pohybů. Díky stimulaci nervových center se upraví také tepová frekvence, správné dýchání a povolí svalové křeče, které pacienti často mívají.

U dospělých „zdravých“ lidí se tato terapie využívá také při nejrůznějších bolestech zad, které jsou způsobeny dlouhodobě špatnými vzorci pohybu, které jsou obvykle zapříčiněny sedavým životním stylem a nedostatečně posílenými některými svaly. (Víte, který známý cvik patří mezi základní principy pohybu?)

Jak cvičit Vojtovu metodu?

Vojtovu metodu vám musí doporučit odborník. Proto se nepouštějte do diagnostiky a pokusů bez konzultace s lékařem. Pacient musí nejprve projít několika vyšetřeními a speciálními testy. Teprve po diagnostice je možné proškolení některého z rodičů či opatrovníků nemocného. Ti pak s pacientem mohou cvičit doma. K praktikování je třeba hodně trpělivosti, a především pravidelnost. S malými dětmi se cvičí několik minut čtyřikrát denně, se školáky dvakrát denně, dospělí mohou chodit několikrát týdně do ambulance nebo cvičí podle doporučení lékaře doma.

Výsledky nečekejte hned

Hlavní modely Vojtovy metody jsou reflexní otáčení vleže na zádech, reflexní plazení na břiše a model první pozice na kolenou. V těchto pozicích se pacientovi tlačí na již zmíněné spoušťové body. Díky tlaku na spoušťové body v několika místech naráz jsou vyvolávány kýžené pohybové aktivity. Chce to ale čas. Délka terapie je zcela individuální podle stavu pacienta. U některých stačí pár měsíců, v těžších případech může léčba trvat roky.

Reklama

Související témata:
Mozková příhoda