Hlavní obsah

Výhřez ploténky: Jak (ne)cvičit a čemu se vyhnout?

Foto: Motortion Films, Shutterstock.com
17. 5. 2019

Výhřez meziobratlové ploténky patří k velmi nepříjemným úrazům. Způsobit ho může například zvedání těžkých břemen, vadné předklony a ohýbání se, nedostatek zdravého pohybu i věk. Svou roli zde hraje také genetika. Jak problému předcházet a jaké jsou možnosti léčby?

Článek

Meziobratlové ploténky slouží jako tlumič nárazů páteře při veškerých dopadech. Pokud z nějakého důvodu část ploténky vyhřezne do okolí, může utlačit nervy, které vystupují z míchy, a tím způsobit ohromné bolesti, a znemožnit i pohyb. Víme, jak tomuto stavu předcházet i jak se dá léčit!

Co jsou to ploténky

Ploténky jsou ploché destičky, které se nacházejí mezi jednotlivými obratli páteře. Jsou pružné, díky čemuž umožňují ohýbání páteře a tlumí dopady při chůzi a podobně. Z různých důvodů však může tato destička vyhřeznout do okolí, zúžit míšní kanál a utlačit nervy v něm. To způsobuje nejen kruté bolesti, ale také omezení pohybu, mravenčení v končetinách a nejrůznější neurologické potíže.

„Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře v produktivním věku. Jednou z příčin mohou být výhřezy meziobratlových plotének, hlavně v oblasti krční či bederní páteře,“ uvádí MUDr. Martina Kővári z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.

Foto: sunlight19, Shutterstock.com

Nejčastěji bývá postižena bederní nebo krční část páteře

Nejčastější příčiny vyhřezlé ploténky

K potížím se zády můžete mít genetické dispozice, ale příčinou může být také vyšší věk, nedostatek cvičení nebo naopak přetížený pohybový aparát. Velmi často se úraz stane při zvedání těžkých břemen.

„K výhřezu ploténky může dojít i kvůli zvednutí těžké krabice, nebo například přes noc, kdy se člověk ráno vzbudí a již se nemůže zvednout, na první pohled bez jasné příčiny. Mezi možné příčiny patří i stereotyp moderního, sedavého způsobu života,“ říká fyzioterapeutka Tereza Novotná.

Bolest zad: kdy navštívit lékaře

Někdy může za bolesti zad chřipka, skřípnutý nerv nebo namožení svalů. Pokud máte ale bolesti se zády dlouhodobě, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Neléčený výhřez ploténky může mít vážné trvalé následky, například ochrnutí.

„Obecně platí, že pokud má pacient bolesti páteře delší dobu než šest týdnů, či vystřelují-li bolesti z oblasti krční páteře do horních končetin či z oblasti bederní páteře do dolních končetin, měl by navštívit svého praktického lékaře. Pokud je zjištěn výhřez ploténky, měla by následovat léčba konzervativní – to znamená, že kromě farmakologické terapie je zásadní cílená rehabilitace,“ uvádí Martina Kővári. Slyšeli jste o samomasáži míčkem?

Foto: 9nong, Shutterstock.com

Pokud vás bolí páteř déle než šest týdnů, musíte k doktorovi

Jaký pohyb je (ne)vhodný?

Zapomeňte ale na to, že byste výhřez „rozcvičili“ sami. Bez specialisty byste si mohli stav akorát zhoršit. Váš praktický lékař vás odešle k odborníkovi – rehabilitačnímu lékaři či neurologovi, a ten vám následně určí a předepíše konkrétní rehabilitace a cviky, které jsou vhodné právě pro váš typ zranění.

První čtyři dny byste měli převážně ležet ve vám příjemné poloze. Tou často bývá leh na boku s pokrčenou dolní nohou či oběma. Někomu zase pomáhá leh na zádech s nohama pokrčenýma v kolenou do pravého úhlu, kdy si nohy můžete podložit gymnastickým míčem.

Vyhřezlá ploténka a dýchání

Tentýž problém může mít u deseti lidí různý průběh. Podle Terezy Novotné jsou ale v každém případě vhodná dechová cvičení (víte, jak správně dýchat?).

„Změna dechového stereotypu dlouhodobě pomáhá vyrovnávat patologické změny a vytváří bezpečné prostředí pro meziobratlové ploténky. Za bezpečné může být označena i přiměřeně intenzivní aktivace středu těla, například cvičením pilates.“ K takzvané dechové rehabilitaci je také třeba návod specialisty, podle kterého pak můžete cvičit i sami doma.

Operovat, nebo ne?

Pokud je stav natolik vážný, že pacientovi znemožňuje normální fungování, a rehabilitace ani léky nefungují, přichází v úvahu ještě operace. Výkon je ale dost nebezpečný a provádí se v celkové anestezii. Kvůli tomu, že se provádí velmi blízko u míchy, hrozí ochrnutí, v nejhorším případě i smrt. Lékaři se k němu proto uchylují jen výjimečně.

Měli jste někdy výhřez ploténky? A víte, jak předcházet bolestem zad?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.