Hlavní obsah

Crohnova nemoc: Počet pacientů zvyšuje chemie v jídle

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Počet lidí, kteří mají problém s chronickým zánětem střev – Crohnovou nemocí, souvisí se životním stylem a výživou. Problémem je vysoká spotřeba antibiotik, špatné životní prostředí a také vysoké procento chemických látek v potravinách.

Článek

Počet lidí se záněty střev se zvyšuje. Jen u Crohnovy choroby, která mezi ně patří, se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 na 27 tisíc. Kromě špatného životního prostředí a zvyšujícího se množství chemických látek v potravinách je na vině stres. Nemoc je navíc dědičná.

Problémem je, že střevní záněty obecně postihují stále mladší ročníky. Dříve byla Crohnova choroba diagnostikována nejčastěji ve věku mezi 15–30 lety. V posledních letech není výjimkou výskyt u předškolních dětí a školáků, kteří tvoří 15–20 procent nově objevených nemocných.

Co to je a jaké jsou příznaky?

Jde o zánět, který ale nemá příčinu v nějaké cizí látce. Jde totiž o autoimunitní onemocnění. To znamená, že tělo se v podstatě brání vlastním buňkám, v tomto případě tkáním střeva.

Nemoc se projevuje únavou, bolestmi břicha, průjmem, nechutenstvím, krví či hlenem ve stolici. Nemocný proto může hubnout, mít problémy s podvýživou a zejména s nedostatkem některých látek v těle. Ve střevě nemocného se následkem zánětu tvoří píštěle.

Kromě zažívacích potíží se může nemoc projevit také kožními vyrážkami, kožními vředy, záněty oka, ale také bolestmi zad.

Foto: BlurryMe, Shutterstock.com

Projevy Crohnovy choroby jsou mimo bolesti břicha také průjem, nechutenství a krev či hlen ve stoliciFoto: BlurryMe, Shutterstock.com

Jak se Crohnova choroba léčí? Pomůže i dieta

Používají se imunosupresiva, kortikoidy. Kromě toho se podávají speciální nápoje, které obsahují živiny i další potřebné látky. Nemocným pomáhá biologická léčba, která byla dříve velmi drahá, ale nyní je dostupnější.

Co se týče diety, je velmi individuální, pacient by měl prostě jíst to, co mu nedělá potíže. Ve skutečnosti tedy takovou stravu, která je obecně považovaná za zdravou. To znamená vyhýbat se smaženým jídlům, uzeninám a nekvalitním tukům a cukrům. Pro nemocné může být někdy komplikované trávit syrovou zeleninu, proto jim vyhovuje spíše vařená, ale není to pravidlo.

Jak se vyšetřuje?

Kromě vyšetření lékařem se dělají krevní testy (Co vše lze z krevních testů vyčíst?), zjišťuje se, jak je na tom organismus s využitím živin, vyšetřuje se také stolice, sedimentace, CRP a případně i koloskopie.

Foto: Robert Przybysz, Shutterstock.com

K diagnóze musí provést lékař několik různých testů, od těch krevních, přes sedimentaci až ke kolonoskopiiFoto: Robert Przybysz, Shutterstock.com

Hrozí komplikace?

Kromě problémů s podvýživou a nedostatkem minerálů či vitaminů mohou problémy se střevy vyústit až v poškození střevní stěny. Ta se může zúžit, či ucpat. Nebezpečné je také poškození svěrače konečníku a následná neschopnost udržet stolici. V případě poškození střev je třeba chirurgická léčba, která znova zajistí průchodnost střev. Problémem ale je, že nemocný úsek střeva je třeba odstranit a problémy se stejně za nějakou dobu obvykle objeví na jiném místě. Právě poškození střev je největším rizikem, protože v krajním případě může způsobit i úmrtí.

Nejlepší prevence

Crohnově chorobě nelze předcházet. Vzhledem k tomu, že je dědičná, je dobré na její riziko myslet už u malých dětí, kde byla nemoc v rodině.

Crohnova nemoc

  • Popis - Vážná autoimunitní nemoc, chronický idiopatický (= příčina není známa) zánět zažívacího traktu, nejčastěji se objevuje ve střevech. Obvykle je diagnostikována u mladých lidí do 30 let, výjimkou nejsou ani děti.
  • Příznaky - Silné bolesti břicha, časté a těžké průjmy, teploty, hubnutí a celkové neprospívání. Někdy se přidávají i další problémy (kožní, oční, jaterní). Zánět způsobuje závažné poškození, nejčastěji střev a konečníku.
  • Léčba - Terapii je potřeba zahájit co nejdřív. Užívají se kortikosteroidy, antibiotika, léky na imunitu, biologická léčba. Komplikace zánětu jsou velmi časté a musejí se řešit opakovanými operacemi.
  • Smrtnost - Umírá procento nemocných.
  • Prevence - Pravá příčina nemoci není známa, proto není známa ani prevence.

 Crohnova choroba není jediné, na co si dát pozor. Co je nejhorší pro střeva? 

Reklama