Hlavní obsah

Myslíte si, že je Parkinson hrozbou stáří? Omyl, onemocní i třicátníci!

Foto: Profimedia

Parkinsonova choroba bohužel nepostihuje jen lidi vyššího věku

Romaně bylo jedenatřicet let, když si začala všímat, že s ní není vše v pořádku. Trvalo deset let, než lékaři odhalili příčinu. Jak se ohlašuje Parkinsonova choroba?

Článek

Parkinsonova choroba nepostihuje jen starší lidi, jak si možná myslíte. „Máme pacienty, kterým není ani čtyřicet. Nemoc mnohdy začíná depresí, která předchází problémy s hybností, jako je třes či svalová ztuhlost,“ říká MUDr. Tereza Uhrová z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Jak se nemoc projeví?

„Měla jsem dvě děti, spoustu povinností, sotva jsem stíhala… to, že mne přestalo poslouchat tělo, jsem přisuzovala únavě,“ vzpomíná Romana Skála-Rosenbaum, pacientka a zakladatelka pacientské organizace Parkinson-Help. Ubíhaly měsíce a její stav se zhoršoval, lékaři ale příčinu neodhalili. „Říkala jsem si, proč najednou nemůžu udělat krok, proč se mi třesou ruce, proč mám křeče, proč když píšu, tak se to na konci řádku nedá přečíst. Až po deseti letech jsem se dozvěděla, že to je Parkinson.“

Život s touto neurodegenerativní chorobou není snadný. Nikdo neví, proč se objeví, proč v nervové soustavě umírají buňky, které tvoří dopamin. A bez něj nelze ovládat a koordinovat svaly, takže nad nimi ztrácíte kontrolu. Proč pociťujete stavy, jako když vás někdo vypne, třesete se, neudržíte rovnováhu, ztratíte čich… Bohužel si těchto příznaků všimnete až ve chvíli, kdy je skoro osmdesát procent buněk zničeno.

Hrůzná představa i ve chvíli, kdy je vám kolem šedesáti, což je nejčastější věk, kdy se choroba přihlásí. Jak se ale musí cítit ten, kdo ví, že ho čeká ještě víc než polovina produktivního života – a už během ní bude odkázán na částečnou či celodenní pomoc druhých.

Foto: Profimedia

Prvním příznakem této závažné choroby může být i deprese

Jak se Parkinson léčí?

„Vyléčit nebo zastavit zatím nejde. Léčba umí úspěšně, bohužel nikoli navždy, ovlivnit příznaky, jež se objevují v důsledku úbytku a kolísání hladiny dopaminu v mozku,“ říká prof. MUDr. Jan Roth, CSc. z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

„V praxi to znamená, že můžeme díky lékům po určitý čas fungovat a být i soběstační. Někdo zvládne i částečně pracovat. Jak nemoc postupuje, neodvratně dochází ke zhoršování zdravotního stavu,“ konstatuje Romana Skála-Rosenbaum. Právě ona ví, že přijít na příčinu potíží může trvat léta, protože lehčí příznaky lékaři často přičítají únavě, stresu nebo jiným chorobám.

Navíc se stále neví, proč nemoc vzniká – i to by pomohlo ji objevit daleko dřív. Vědci na tom ale pracují – za posledních pár let jsou nové poznatky o fungování nervového systému na molekulární a genetické úrovni, takže jsou zas o kousek blíž k objevení léku.

Foto: Profimedia

Cítíte na sobě, že se s vámi něco děje, a nevíte proč? Rozhodně byste o tom měli říct lékaři

„Aktuálně je ve vývoji 34 inovativních léků, z toho 23 na onemocnění samotné a 11 na potlačení jeho doprovodných projevů. Brzy by mohly být k dispozici i tři nové diagnostické metody, které umožní nasadit včas vhodnou léčbu,“ říká Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Součástí léčby je zdravý životní styl, rehabilitace, fyzioterapie, nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie. Pomohou i neurochirurgové, když při operaci vyloučí z činnosti nervový okruh podílející se na příznacích choroby, nebo pacientovi voperují neurostimulátor pro hlubokou mozkovou stimulaci. Dvě operace mozku prodělala i Romana. „Nevyléčily mne, ale bez nich bych si už ani nepřitáhla peřinu,“ říká.

Pacienti sází i na přírodní léčbu. „Využívají účinky konopí. Například vysokoprocentní CBD olej, který díky antioxidačním účinkům může působit neuroprotektivně, zabraňovat neurodegeneraci. Mastičku a tinkturu z konopí lze aplikovat na ztuhlá místa. Konopné semínko zmírňuje třes,“ říká Jiří Stabla z Carun Pharmacy.

Poznali byste příznaky, které upozorňují na Parkinsonovu nemoc? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama