Hlavní obsah

Silná a bolestivá menstruace? Pozor na problémy s plodností!

Foto: DexonDee, Shutterstock.com

Strach z menstruačního krvácení doprovázeného ukrutnými bolestmi i obava, že nebudou mít dítě. Taková je realita mnoha žen, které trpí endometriózou – v Česku je to asi každá desátá. Jak poznat, že se děložní sliznice usazuje tam, kde nemá?

Článek

Nesnesitelné křeče a velmi bolestivá menstruace přivedly Julii (25) do ordinace gynekologa. Mladá žena žila dlouho v přesvědčení, že to k pravidelnému krvácení patří a že se s tím nedá nic dělat. Dozvěděla se ovšem nepříjemnou diagnózu: děložní sliznice (endometrium) se jí usazuje na vaječnících a ona trpí endometriózou. Je to stav, kdy jsou částečky výstelky děložní dutiny mimo dělohu a během menstruace reagují na hormonální změny, tedy krvácejí, vzniká okolo nich zánět, bolest...

Obtížná diagnóza

Julie měla štěstí, že se na nemoc přišlo poměrně brzy. Jindy to trvá déle. Malinké částečky endometria totiž nemusejí být ultrazvukem viditelné. Lékař tak problémy snadno zamění například za zánět vaječníků, který také může doprovázet silná a bolestivá menstruace a léčí se antibiotiky. Nejjistější je diagnóza laparoskopickým vyšetřením.

Nejčastěji bývá postižena oblast pánve (vaječníky, vejcovody, oblast mezi konečníkem a vaginou, střevo, močový měchýř), ale kousky endometria se mohou objevit třeba i na pobřišnici, v plicích či mozku. Nemocné ženy trpí silnou bolestí zvlášť v době menstruace, při pohlavním styku, při vyprazdňování... Mezi další symptomy patří nevolnost, problémy se zažíváním nebo dlouhotrvající únava. Výjimkou nejsou ani deprese a úzkosti.

Foto: goffkein.pro, Shutterstock.com

Velké obtíže se objevují především v době menstruačního krvácení

Příčiny? Zatím neznámé

Příčiny endometriózy nejsou dosud přesvědčivě prokázány, nicméně se mluví o rizikových faktorech. Ohroženější jsou ženy v reprodukčním věku, dále ty, které mají delší a silnější menstruační krvácení, a třikrát až sedmkrát riziko vzroste, je-li onemocnění v rodině. Ale je tu i pozitivní zpráva: uživatelky hormonální antikoncepce jsou naopak ohroženy méně. U žen po menopauze je choroba hodně vzácná, ale není vyloučena (ložiska nemusejí vymizet a mohou i nadále působit problémy).

Strašák neplodnost

Další dobrá zpráva je, že se stav velice často spraví (alespoň na čas) těhotenstvím. Jenže je tu velké ale: endometrióza významně snižuje šanci na miminko – s plodností má problém 30 až 50 % nemocných. „Ženy mohou mít anatomické změny, které jsou způsobeny především srůsty. Endometrióza negativně ovlivňuje kvalitu vajíček a embryí. K neplodnosti může dojít i na základě imunologických příčin a mohou být narušeny i pokusy o umělé oplodnění,“ vysvětluje Radka Gregorová, gynekoložka Lékařského domu Praha 7.

Vyléčení nejisté

Endometrióza se bohužel nedá vyléčit, jen zmírnit. Léčba je individuální. Někdy se ložiska a srůsty odstraňují operativně, někdy se nasazuje hormonální léčba – jejím úkolem je snížit činnost ženských hormonů tak, aby neovlivňovaly děložní sliznici a ložiska se zmenšila, případně zmizela. V některých případech se oba způsoby terapie kombinují.

Hormonální léčba bývá dost nepříjemná: spočívá ve vyvolání umělého přechodu na několik měsíců. Pacientka má množství estrogenu na úrovni ženy v klimakteriu, proto může být náladová, má migrény, deprese, návaly nebo problémy se spánkem. Další možnost je užívání hormonální antikoncepce. U většiny žen to zabírá, ale jen na čas. „Až u poloviny pacientek se potíže po ukončení hormonální terapie opět vracejí,“ uvádí Radka Gregorová.

Příroda pomáhá i tady

Na nepříjemnosti spojené s léčbou i nemocí samotnou existují samozřejmě léky – proti bolesti či antidepresiva. Kdo nechce brát jeden prášek za druhým, může si pomoct přírodní cestou. „Na migrény lze doporučit například řimbabu nebo černý rybíz, proti depresím dobře funguje směs lípy, vrbky úzkolisté a třezalky tečkované. Pro zlepšení a prohloubení spánku je vhodná bakopa, kozlík nebo withanie. Návaly a pocení je možné zmírnit tinkturou ze jmelí,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná z firmy Naděje. Někomu pomáhá na ztlumení přidružených obtíží také akupunktura.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama