Hlavní obsah

Domácí mazlíčci vs. klíšťata: Co dělat, aby se nenakazili?

Foto: Zivica Kerkez, Shutterstock.com

Pokud jste majitelem domácího mazlíčka, který se někdy vypraví mimo vaše obydlí, je pravděpodobné, že si dříve nebo později přinese klíště. Tito malí parazité jsou velmi nepříjemní a přenášejí nebezpečné nemoci.

Článek

Nepřestávající drbání po víkendu stráveném venku v přírodě? Raději svého čtyřnohého mazlíčka pořádně zkontrolujte, možná venku chytil klíště. Na světě existuje kolem 250 druhů těchto parazitů. S většinou z nich se v našich končinách nesetkáme, ale i zdejší klíšťata dokážou pořádně znepříjemnit život. Ačkoli se hovoří zejména o nebezpečí přenosu nemocí na nás, na lidi, ohrožení jsou i domácí mazlíčci. Čím je mohou nakazit?

Nejčastější nemoci přenášené klíšťaty

  • Lymská borelióza - Častěji se vyskytuje u psů, postihnout může i kočky. Projevuje se kulháním, přičemž postižené končetiny se mohou střídat. Objevují se také horké otoky kloubů, nechuť k pohybu a jídlu, slabost, únava a horečka. Vzácně se vyskytuje agrese. Příznaky se mnohdy objevují několik měsíců po nákaze a většinou bez povšimnutí odezní. Horší průběh se léčí antibiotiky.
  • Babesióza - Nejčastěji se projevuje nechutenstvím, horečkami nad 40 °C, apatií, silnou únavou, slabostí a nateklými uzlinami. Kvůli chudokrevnosti také zbělají či zežloutnou sliznice. U každého jedince má různé příznaky a sílu, někdy může vést až k ohrožení života. Léčba je u nás nákladná a těžce dostupná. U nás je však tato nemoc vzácná.
  • Anaplasmóza - Projevuje se zhoršenou imunitou a horečkou. Doprovází ji průjem, zvracení, nechutenství, skleslost, apatie, ztuhlost a bolestivost kloubů. Většinou nebývá včas rozpoznána a může se stát chronickou, což vede k oslabení organismu, poruchám imunity a některých orgánů, špatné srážlivosti krve či k oslepnutí. Léčí se antibiotiky.
  • Klíšťová encefalitida - Nejčastěji napadá psy s velmi oslabenou imunitou. Nejprve se projevuje jako ostatní virová onemocnění, tedy zvýšenou teplotou, nechutenstvím, podrážděností a bojácností. V dalších stádiích se přidává bolest končetin, poruchy hybnosti, potíže s polykáním a poruchy vědomí. Příznaky většinou samy odezní, v nejhorších případech je průběh rychlý a končí smrtí. Léčí se snižováním horečky, klidem a zvýšeným příjmem tekutin.
Foto: sruilk, Shutterstock.com

Příznaky jednotlivých nemocí jsou různé, od agrese přes teplotu až po bojácnost

Prohlížejte zvířatům srst denně

Vaše zvíře si může klíště přinést odkudkoliv. Dejte si pozor hlavně na vyšší nesečenou trávu, křoví a listoví. Ne vždy se samozřejmě dá váš čtyřnohý přítel ohlídat, dbejte proto na pravidelné prohlídky, ideálně po každém příchodu zvenku. Obzvlášť velkou pozornost věnujte hlavě, krku, břichu a vnitřní straně stehen. V případě, že přisáté klíště odhalíte, je nutné jej okamžitě odstranit.

Jak správně odstranit klíště

je to vlastně velice podobné jako u lidí. Pro maximální ochranu použijte jednorázové gumové rukavice. Na pomoc si vezměte kleštičky či pinzetu k tomu přímo určené, klíště půjde vyndat snadno. Kleštičky koupíte v lékárnách od zhruba 20 korun. Při vyndavání si můžete pomoci jemným kývavým pohybem, netočte jím však. Pokud se vám omylem přetrhne, nic se neděje. Snažte se vyndat z ranky vše, co jde, a pak ji vydezinfikujte. Nikdy ale klíště nezakapávejte olejem či mastí.

Ranku vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem a pravidelně ji kontrolujte. Pokud kůže v jejím okolí zarudne nebo se u zvířete dostaví horečky či únava, vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

Odstraněné klíště nezamačkávejte ani nepalte, nejvhodnější způsob likvidace je spláchnutí do záchodu.

Foto: Astrid Gast, Shutterstock.com

K odstranění používejte speciální kleštičky nebo pinzetu. Dejte si při tom pozor, abyste klíště vytáhli celé

Prevence proti klíšťatům u psů

Důležitým krokem v boji s klíšťaty je prevence. U veterináře či v lékárně seženete různé přípravky. Velmi častými jsou obojky, které však nemusí být vhodné, pokud se kolem pejska pohybují děti. Ty se o obojek mohou otřít, což může způsobit alergickou reakci. Dále se často používají pipety, které kápnete pejskovi na kůži. Pozor ale na zvířata s citlivou pokožkou – mohlo by způsobit reakci. Výhoda těchto dvou přípravků ale je, že dlouho vydrží. Dále může zvolit prášek, který nemá takovou trvanlivost.

Dodržujte ale vždy správné dávkování podle výšky a váhy a rozlišujte výrobky pro psy a pro kočky, mívají trochu odlišná složení. Pokud si nevíte rady, určitě vám pomůže veterinář.

Foto: Chutima Chaochaiya, Shutterstock.com

Ne každý přípravek proti parazitům je vhodný pro vaše zvířátko. Rozhodujte se podle jeho výšky, váhy a životního stylu

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek