Hlavní obsah

Domácí sušená rajčata

Hodnocení:
(114)
Foto: Tomáš Rubín
Doba přípravy
20 minut
Doba vaření
3 hodiny
Náročnost
nízká

Polovina prázdnin je tu a sezona rajčat je v plném proudu. Na sušení se hodí masitější odrůdy (hodně dužiny, málo semínek), ale použít můžete prakticky jakákoliv. Tak směle do toho!

Ingredience pro:
4 skleničky
  • 1 kg rajčat
  • sůl
  • 4 stroužky česneku
  • 4 plody kapary
  • 4 snítky čerstvé bazalky
  • 600 ml olivového oleje
Článek

Postup

Krok 1: Správně se rajčata suší několik dní na slunci, toho se ale letos v dostatečné míře asi nedočkáme. Takže si zapněte troubu na 180 °C. 

Krok 2: Rajčata rozpulte a vydlabejte z nich všechna semínka – ta můžete spotřebovat třeba na salát. Poloviny pak narovnejte na plech vyložený pečicím papírem řezem nahoru. Lehce osolte. Vložte do trouby.

Krok 3: Samotné sušení trvá podle masitosti odrůdy asi 3 hodiny. Troubu každých asi 20 minut na 2 minuty otevřete, aby mohla uniknout vlhkost, a teplotu vždy o 20 °C snižte. Když jste na 120 °C a rajčata stále nejsou suchá podle vašich představ, pečte dál, ale teplotu už nesnižujte.

Krok 4: Hotová jsou, když ztratí polovinu až dvě třetiny původní vlhkosti, záleží, jak moc hutná je chcete. Do každé skleničky (200 ml) dejte stroužek česneku, jeden plod kapary a pár lístků bazalky. 

Krok 5: Pak ji naplňte zchladlými nasušenými rajčaty a nakonec zalijte olivovým olejem. Skleničky pevně uzavřete. Zavařovat už není potřeba, takto uschovaná rajčata vydrží zhruba rok.

Máte rádi rajčata? Doporučujeme také rajčatovou polévku s bazalkou nebo slaný koláč s rajčaty a mozzarellou. A jestli nevíte, co s úrodou, podívejte se i na další tipy, jak zpracovat rajčata

Vaříte rádi a baví vás to? Pak si zkuste až do 31.8.2020 zasoutěžit s nákupním rádcem Kupi.cz. Čekají na vás desítky cen v celkové hodnotě 120 000 Kč. Těšit se můžete na výhry, které potěší vaši kuchyni, ale i zdraví. Skvělé ceny do soutěže věnovali partneři Billa, Tchibo, Sencor, Tescoma, Oxalis a Topnatur.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek