Hlavní obsah

Dům influencerky Terezy Salte. Ve skandinávském stylu

Foto: Tomáš Dittrich

Foto: Tomáš Dittrich

Vila z roku 1997 influencerku Terezu Salte na první pohled nezaujala. Při osobní návštěvě ale místu přišla na chuť a spolu s manželem se pustila do rekonstrukce. Vzniklo krásné bydlení pro čtyřčlennou rodinu, ve kterém nezapřou lásku ke Skandinávii.

Článek

Česká influencerka Tereza Salte (33), spoluzakladatelka projektu Elite Bloggers, trojnásobná mistryně v gymnastice, blogerka a autorka knihy Šlehačková oblaka, vyrůstala stejně jako její norský manžel John Erik (34) v rodinném domě. Přesto původně uvažovali spíše o koupi bytu. Když ale zjistili, že za byt v dosahu centra Prahy zaplatí stejně nebo i více než za dům na okraji města, názor změnili.

Láska na druhý pohled

Cestou z prohlídky jednoho domu vzal John Erik Terezu na neplánovanou prohlídku vily, kterou už na základě fotek zamítla. „Nelíbil se mi interiér a navíc mi dům přišel moc velký. A neuchvátilo mě ani podnikatelské baroko. Manžel má ale dar, že ve věcech vidí potenciál, který ostatní lidé přehlédnou. Když jsme přijeli na místo, byl nádherný květnový den a mně učaroval zpěv ptáků a klid – přitom jsme byli v Praze,“ vzpomíná Tereza Salte.

Manželé věděli, že v domě z roku 1997 s plochou 290 m² bude nutné hodně věcí opravit, ale poloha a velikost pozemku jim zcela vyhovovaly. „Věděli jsme, že tu můžeme vytvořit krásné rodinné zázemí s velkou zahradou a snadnou dostupností do centra, a to nás přesvědčilo,“ dodávají.

Foto: Tomáš Dittrich

Ve vile z roku 1997 vzniklo moderní bydlení ve skandinávském stylu pro čtyřčlennou rodinu – manžele a dva synyFoto: Tomáš Dittrich

Skandinávský styl

Ke spolupráci oslovili architekty ze studia OOOOX. Manželé chtěli, aby byl dům moderní a interiéry nadčasové a funkční. John Erik pochází z Norska a i Tereza tam nějakou dobu žila, proto kladli důraz na dostatek světla, jednoduché tvary, přírodní materiály a pastelové barvy, které jsou pro skandinávské interiéry typické. „Také jsme si velmi přáli krb a jako všichni Skandinávci jsme hodně řešili světla,“ podotýká Tereza Salte.

V přízemí vznikl velký světlý obývací pokoj, jemuž dominuje krb obložený vroubkovaným umělým kamenem. Pochvalují si i pohovkou orientovanou na dvě strany – dá se z ní sledovat projektor i oheň v krbu. A čtyřletému Williamovi slouží jako opičí dráha.

Jak mít vždy uklizeno

Na obývací část navazuje kuchyně, u které dlouho váhali, zda bude umělý černý kámen a černá stěna s tabulovou barvou to pravé. S výsledkem jsou ale velmi spokojeni. A moc si pochvalují i varnou desku v ostrůvku, od kterého je při vaření vidět do celého obýváku. Černá barva kuchyním sluší!

Fanynky influencerku obdivují, že doma nikdy nemá nepořádek. Trik je ale v dobře promyšlených úložných prostorech, které jsou v maximální míře zabudované. Navržené jsou tak, aby se vždy dalo jednoduše uklidit a aby vzdušnost interiéru nenarušovaly skříně nebo komody.

Foto: Tomáš Dittrich

Na obývací pokoj navazuje kuchyně, kde převládá černá barvaFoto: Tomáš Dittrich

Nepříjemné překvapení

Méně příjemným překvapením bylo první roční vyúčtování za elektřinu v řádech mnoha desítek tisíc. V suterénu a v přízemí je stále původní vysokoteplotní podlahové vytápění, v prvním patře radiátory, dům není řádně zateplený, ale největší část energie spolkne vnitřní vyhřívaný bazén s protiproudem.

Ačkoli manželé tušili, do čeho se s velkým starším domem pouštějí, cena je zaskočila, a tak uspíšili výměnu starého elektrokotle za tepelné čerpadlo, aby je vytápění nezruinovalo. „Z důvodu požadavků na vysokou teplotu vody očekáváme pokles celoročních nákladů asi o 60 %, u nízkoteplotního tepelného čerpadla by byla úspora ještě vyšší,“ uvádí Vladimír Macháček ze společnosti Daikin.

Krásný i venku

Postupně zvelebují nejen interiér, ale i nejbližší okolí domu. Namísto původně zamýšlené dřevěné terasy, která by byla náročná na údržbu, si nechali vyrobit terasu z dřevoplastu. Vypadá velmi autenticky, ale je zcela bezúdržbová a navíc bezpečná pro děti, protože nehrozí žádné třísky. „Vybrali jsme hodně světlý odstín kouřově šedý dub, který se nerozpaluje od slunce,“ doplňuje Petr Klaban ze společnosti Deceuninck, která terasu navrhovala.

Foto: Tomáš Dittrich

Venku si nechali udělat 65metrovou terasu z dřevoplastu Twinson. Nehrozí třísky a díky světlé barvě se nerozpaluje od slunceFoto: Tomáš Dittrich

Vizitka studia

OOOOX je architektonické studio Radky a Jakuba Valových. Se svým týmem ručí za to, že co si jejich klienti vysnili a spolu s nimi nakreslili, bude stát a fungovat. Jejich architektura chce být pevná a stabilní a jejich motto zní: „Znalosti. Důvěra. Výsledek.“ Více najdete na Oooox.com.

Reklama

Související témata: