Hlavní obsah

Ideální čtení na léto? Pohodové, vtipné a milé! Máme 8 tipů

Foto: Alliance Images, Shutterstock.com

Ač je léto ve své druhé polovině, vy se možná na svoji dovolenou teprve chystáte. A jestli hledáte čtení, které pobaví, místo aby na vás padla depka a báli jste se v noci zhasnout, jste tu správně. Máme pro vás osm tipů na knihy, které potrápí bránici nebo pohladí po duši.

Článek

Jste milovníci historických románů, detektivek a drsných thrillerů nebo rodinných dramat? Knižní trh je jich plný, občas si to ale chce odpočinout od smutných příběhů z koncentračních táborů a vražd tak krutých, že u čtení zavíráte oči…

Kdy jindy, než v létě na zahradě nebo u vody se u čtení pobavit, smát, až se budete otřásat a na pláži na vás budou koukat jako na blázna? Zkuste naše tipy. Některé jsou řachanda, jiné spíše úsměvné, ale určitě vám bude u jejich čtení dobře. Na dovolenou nebo večerní posezení ke konci léta naprosto ideální, co říkáte?

Babičky na tahu

Rozlučka se svobodou, to je často nezapomenutelná jízda. A co teprve, když je vám i vašim kamarádkám 70+ a rozhodnete se to před svatbou rozjet v Paříži jako za mlada. Jenny a její čtyři parťačky si to ve městě romantiky hodlají užít a samy sobě i městu světel dokázat, že věk je jen číslo a po sedmdesátce život určitě nekončí. A tak ve francouzské metropoli chodí po památkách, popíjí šampaňské a hlavně objevují svoje sny a nové radosti.

Judy Leigh je zároveň autorkou bestselleru Ještě to nebalím, vzkazuje babička.

Foto: Archiv nakladatelství

Babičky na tahu, Judy Leigh, nakladatelství Metafora, 304 stran

Slečny

U téhle knížky se nebudete smíchy popadat za břicho, ale bude vám u ní hezky. Díky kouzlu svobody, výjimečnému ženskému přátelství a charlestonu.

Patnáctiletá Španělka Rosa se vydává se svou starší sestrou a kamarádkami na nebezpečnou cestu přes Pyreneje, aby si v továrně na espadrilky vydělala na věno. Cesta končí dramaticky a Rosa opuštěná. Ujme se jí slečna Thérèse, učitelka francouzštiny, a Rosa se seznámí i s jejími společnicemi – Vérou a Colette. Kdo vlastně jsou tyto tajemné a svobodomyslné „slečny“? Na baskickém venkově získá Rosin život úplně jiné barvy. Odhaluje jejich tajemství a mimo jiné zjišťuje, že má obrovský tvůrčí talent.

Foto: Archiv nakladatelství

Slečny, Anne-Gaëlle Huon, nakladatelství Metafora, 304 stran

Nejhezčí mezi krávami

Najít humor v každodennosti neumí každý, Zuzana Hubeňáková tento dar rozhodně má. A dokáže vtip a satiru vykřesat i z takové lapálie, jako je papírový kapesník v pračce. V publicistických textech autorka s nadhledem glosuje ty nejběžnější životní situace a vy budete vykřikovat cha i cha, což dohromady zní jako chacha a jedná se o veselý smích…

Knížka je díky své velikosti ideální třeba do letadla, není nikterak rozsáhlá, ale dobrou náladu vyrobí na dny dopředu. A jestli vás hned napadlo, koho byste s ní mohli obdarovat a bojíte se, že si název vezme osobně, nejste sami...

Foto: Archiv nakladatelství

Nejhezčí mezi krávami, Zuzana Hubeňáková, nakladatelství Ikar, 248 stran

Muž v karanténě

Petr Vydra je populární stand up komik a to dává naději, že jeho pohled na uplynulé měsíce bude spíše z těch humornějších. A je tomu tak. Jednotlivé příběhy jsou malými dějinami či kronikou na pozadí velkých událostí, na které byly uplynulé měsíce bohaté. A že to mnozí pojali vskutku originálně, autor dokazuje třeba na páru, který na balkoně postupně nořil své obličeje do mouky, mouky s chilli apod. Tyhle influencerský výzvy jsou mor!

V knížce najdete i část o izolaci a opouštění komfortní zóny, což s karanténou úzce souvisí, i část o mužích středního věku a jejich bolístkách, pardon smrtelných nemocech, které lze řešit jen návštěvou lékaře. Autor se sympaticky nebere vážně, a to z jeho knihy dělá prima (nejen) letní čtení.

Foto: Archiv nakladatelství

Muž v karanténě, Petr Vydra, nakladatelství Brána, 200 stran

Démon ze sídliště

Jak se žije šestnáctiletému klukovi na předměstí Tábora? Gympl studuje kvůli rodičům, neví, jestli má říct své platonické lásce, že ji miluje, a ségře, že má manžela děvkaře. Pro Šimona představuje únik od pokrytectví a nudy jeho blackmetalová kapela, kamarádi a ostrý cynický humor. Realitu jejich všedních dní navždycky změní tajemný Sorat, tedy Karel Bouček, který v Táboře kdysi bydlel. Jestli byl dobrý nápad vyvolat ducha zemřelé dívky, jisté není. Možná totiž vyvolali něco docela jiného.

Foto: Archiv nakladatelství

Démon ze sídliště, Iva Hadj Moussa, nakladatelství Host, 272 stran

Leonard a hladový Paul

Pohoda a pohlazení, to knihu definuje asi nejlépe. Vyprávění o dvou svobodných a milých třicátnících vás bude bavit a těšit. Jejich životy jsou neobyčejně obyčejné, nikam nespěchají, za ničím se neženou, mají rádi své rodiče a radují se z maličkostí, hraní deskovek a mají milý takový ten humor, kdy vlastně ani neví, že jsou vtipní... Jestli už máte dost dramat a překombinovaných konfliktů, Leonard a Hladový Paul je to pravé.

Foto: Archiv nakladatelství

Leonard a Hladový Paul, Rónán Hession, nakladatelství Host, 270 stran

Dvojtáta

Populární český moderátor vypadá pořád jako kluk, přitom je mu přes čtyřicet a je dvojtátou. A dobrodružství s malými dětmi prožívá ještě nadšeněji než sportovní úspěchy českých šampiónů.

Dvojtáta je první kniha z pera Vojtěcha Bernatského a jde o velmi milé a vtipné příběhy ze života s malými dětmi, které jsou doplněné kresbami starší dcery. Občas se budete smát, až budete brečet, jindy se dojmete. Nezáleží na tom, jak staré děti máte, kniha strhne každého! A pozor, včetně těch, kdo zrovna rodičovství neprožívají. Dobrá zpráva je, že na trhu je pokračování Tati, už tam budem?.

Foto: Archiv nakladatelství

Dvojtáta, Vojtěch Bernatský, nakladatelství BizBooks, 224 stran

Život jako amaretto

Anna za sebou nemá nejlepší období. Vztah se nevydařil a zemřel jí táta. Ale ten jí po sobě nechal dopis a posílá ji do Itálie, kde by měla najít štěstí. Jak ale takové štěstí vypadá, Anna netuší. Najde ho v městečku Briatico ve zpustlém domě?

Pojďme si říct, že italská městečka umí působit všelijak, ale velmi rychle jim přijdete na chuť, stejně jako místním delikatesám. A naše hrdinka je začne dokonce sama vařit. Poznává rodinu, je tam samozřejmě nějaké to seznamování s opačným pohlavím a pro zpestření i trocha mafie. Život je někdy hořkosladký, stejně jako mandle do amaretta podle tajné receptury.

Foto: Archiv nakladatelství

Život jako amaretto, Kateřina Tišnovská, nakladatelství Motto, 248 stran

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek