Hlavní obsah

Jak nejlépe předcházet zánětu močového měchýře?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Zánět močového měchýře trápí mnohem častěji ženy než muže. Obvykle se dá dobře léčit a nebývá závažný. Zákeřná je tahle nemoc hlavně v tom, že se ráda vrací – pak umí dost znepříjemňovat život. Nejlepší je proto problému předcházet. A jak na to?

Článek

Bolest v podbřišku, časté odbíhání na záchod, pálení a bolení při močení i zvýšená teplota. Takové příznaky jsou u zánětu močových cest typické. Na vině je často nevhodné spodní prádlo, parfémované hygienické potřeby, bakterie i nedostatek tekutin. Víme, jak potížím nejlépe předcházet!

1. Nohy a ledviny v teple

Zánět močového měchýře způsobují různé bakterie či kvasinky a v ojedinělých případech mohou orgán napadnout i viry nebo paraziti. Samotný zánět vznikne tehdy, když máte zhoršenou imunitu, nedostatek tekutin anebo organismus oslabíte prostydnutím. Chlad proto nepodceňujte. Zvlášť v zimních měsících dbejte, abyste měly nohy a ledviny stále v teple. Úplně nejhorší je kombinace vlhka a zimy – z promočených bot po procházce proto co nejrychleji ven!

2. Vhodné prádlo

Dobrou prevencí před záněty nejen močových cest, ale také různých gynekologických potíží je správná volba spodního prádla. Máte ho na sobě celý den, proto buďte při jeho vybírání pečlivé. Nejvhodnější a „nejzdravější“ varianta je prádlo z bavlny nebo bambusového vlákna – nejlépe saje a větrá. Syntetika může pokožku naopak dráždit a nedovoluje jí dýchat. Zapařené prostředí je ideální místo k přemnožení bakterií a potažmo k vzniku zánětů.

Foto: Christina_summer, Shutterstock.com

Pokud trpíte na časté záněty močového ústrojí, dbejte na vhodný výběr spodního prádlaFoto: Christina_summer, Shutterstock.com

3. Správná intimní hygiena

Hodně záleží také na způsobu intimní hygieny. I zde totiž platí, že nic se nemá přehánět. „Mezi obecná doporučení patří určitě tato: neprochladnout, dodržovat pitný režim a přiměřenou hygienu. Ani ta však nesmí být přehnaná, nevhodná jsou například dezinfekční mýdla,“ říká MUDr. Jiří Poněšický z Privátní urologické praxe Královské Vinohrady.

Mýdlem, ať už normálním, nebo intimním, byste se měly mýt maximálně jednou denně. Vaginální mikroflóra je tvořena převážně z laktobacilů. Produkují kyselinu mléčnou, která udržuje přirozenou hodnotu pH a chrání močopohlavní ústrojí před vznikem mnoha potíží. Když si toto normální prostředí zničíte příliš častým mytím, mohou záněty vznikat snadněji.

4. Vhodná kosmetika i antikoncepce

Přestože o sebe pečlivě dbáte, můžete nevědomky dělat zásadní chybu. K propuknutí infekcí totiž přispívají i veškeré hygienické potřeby, které dráždí intimní prostředí – stejně jako u nemírného mytí zde hrozí zásah do přirozeného intimního prostředí. Jde o příliš parfémované produkty, ať už se jedná o vložky, mycí gely a mýdla, nebo třeba pěnu do koupele.

„Opakované záněty močového měchýře mohou mít souvislost i se sexuálním životem,“ varuje Jiří Poněšický. „Rizikem je střídání partnerů i některé typy antikoncepce, například spermicidní krémy či nitroděložní tělísko.“

Foto: goffkein.pro, Shutterstock.com

Parfémované vložky, tampony i mýdla narušují přirozené intimní prostředíFoto: goffkein.pro, Shutterstock.com

5. Pravidelnost, klíč ke zdraví

Zdraví významně ovlivňují i činnosti, kterým mnoho lidí nepřikládá důležitost – například pravidelný pitný režim a vyprazdňování. Moč, která se delší dobu hromadí v měchýři, vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto neoddalujte návštěvu toalety, jelikož „ještě potřebujete něco rychle dodělat“. Potlačování žízně i této druhé potřeby není správné. Pravidelné a dostatečné pití zajistí proplachování močových cest a napomáhá tak k jejich lepšímu fungování.

6. Prospěšné přírodní potraviny

Prevenci i léčbu zánětů močových cest podpoříte také různými přírodními léky. Česnek zvyšuje odolnost organismu proti virům, petržel dodá důležité minerály a podpoří imunitu. Látka D-manóza, která se nachází především v jablkách a hruškách, má zase močopudné účinky, a napomáhá tak s pročišťováním močového traktu. Populární jsou i brusinky.

„Brusinky jsou bohaté na bioflavonoidy, které mají na močové ústrojí pozitivní dopad. Obsahují totiž látky, které účinně chrání organismus proti bakteriím. D-manóza má podpůrnou funkci u chronických zánětů močového měchýře,“ potvrzuje praktický lékař MUDr. Petr Werner z ambulance ze Stráže nad Nežárkou.

Trápí vás záněty močového měchýře? 

Reklama