Hlavní obsah

Stará auta, dobré jídlo i trochu strašení. Tipy na víkend pro ty, co chtějí na výlet i zůstat doma

Foto: Zámek Loučeň

Foto: Zámek Loučeň

Letos se babí léto vydařilo víc než luxusně a možná právě proto jste „rozjetí“ a ještě natěšení na další porci zážitků. Proč si tedy neudělat i hezký začátek listopadu a někam nevyrazit!

Článek

Co s volným časem na začátku listopadu? Našli jsme pro vás hned několik zajímavých tipů, jak si užít chvíle, kdy se vám chce vyrazit někam ven, ale i pro situace, kdy se vám naopak nechce vůbec nikam.

Noc v džungli

Nestihli jste si zatím splnit cestovatelský sen a navštívit džungli? Pak můžete prozatím zajít alespoň na komentovanou prohlídku skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Od 4. listopadu do 28. ledna 2023  se totiž budou konat i po setmění. Projděte se pralesem plným tropických rostlin, užijte si omamnou vůni i koncert tropických žabek.

Prohlídky trvají asi hodinu, konají se vždy v pátek a sobotu a je zapotřebí si rezervovat návštěvu na webu zahrady. Vstupné pro dospělého je 250 Kč, zlevněné 150 Kč.

Foto: Botanická zahrada Praha

Vzpomínkou na teplé letní noci, ale třeba i na exotickou dovolenou může být noční návštěva botanické zahradyFoto: Botanická zahrada Praha

Budoucnost nejen ve skle

Nežijeme zrovna v klidné době a možná často přemýšlíte o tom, jaký bude svět v době, kdy budou dospělé naše děti. Nad tím se zamýšleli studenti uměleckých, převážně sklářských škol z Libereckého kraje a své představy zhmotnili tak, jak je jim nejbližší – do umění. Na výsledek se můžete zajít podívat do Oblastní galerie Liberec, kde se 27. října otevřela výstava jejich prací vzniklých v rámci celoevropského projektu „Evropa, ve které chci žít: Evropa v roce 2050“.

Expozice potrvá do 15. ledna 2023. Vstupné je 150 Kč.

Foto: Oblastní galerie Liberec

Jedním z exponátů je i dílo Magdaleny Palacové s názvem Zastavený časFoto: Oblastní galerie Liberec

Historie za volantem

Technické muzeum v Brně otevřelo novou výstavu s názvem „Za volantem bez bázně a chikany“, která představí návštěvníkům fenomén autoklubů a jejich rozmanitou činnost v letech 1904–1951.

Součástí výstavy jsou i nádherné smaltované emblémy klubů, trofeje ze závodů, plakety vydávané autokluby k různým akcím a dochované fotografie, mapy, časopisy a další předměty. Obdivovat můžete samozřejmě i tehdejší závodní vozy.

Připraven je i program pro děti, například animovaný film, interaktivní skládačka automobilu nebo modely motorů a možnost odmontovat kolo z vozu.

Rodinné vstupné na výstavu je 300 Kč a v Technickém muzeu v Brně ji můžete navštívit až do 26. února 2023.

Foto: Technické muzeum Brno

Výstava v Technickém muzeu v Brně bude lákadlem nejen pro pamětníky, ale i motoristické nadšenceFoto: Technické muzeum Brno

Svatohubertské slavnosti na zámku

Pro milovníky přírody, ale i sokolnictví, myslivecké kynologie nebo českých tradic a hudby je v sobotu 5. listopadu připraven den plný zážitků, Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň. Oslava patrona myslivosti Huberta, který slaví svůj svátek vždy počátkem listopadu, začne v deset hodin pochodem trubačů a nabídne mimo jiné i představení práce sokolníků, přehlídku loveckých psů nebo soutěž o nejhezčí myslivecký klobouk. Samozřejmostí bude skvělé jídlo a pití.

Akce je připomínkou toho, že sokolnictví bylo zařazeno mezi nehmotné památky UNESCO. Vstupné na akci je stejné jako do zámku: 550 Kč rodinné a 160 Kč pro dospělého.

Svatého Huberta uctí ve stejný den i na zámku v Boskovicích v Jihomoravském kraji nebo na Plumlově v Olomouckém kraji.

Foto: Zámek Loučeň

Podzim a svatohubertské oslavy patří k sobě, tentokrát je můžete prožít třeba na zámkuFoto: Zámek Loučeň

Oslavy relikviáře sv. Maura

Jak cenné jsou korunovační klenoty, to asi ví každý. Že ale existuje památka, která je svou hodnotou právě s nimi srovnatelná, to ví málokdo. Najdete ji v Bečově nad Teplou a jde o relikviář sv. Maura, jehož objevení v roce 1985 předcházel příběh jak z románu. Více se můžete dozvědět 5. listopadu, kdy se konají oslavy objevení relikviáře jako připomenutí dne jeho nálezu. Akce zahrnuje mimořádnou prohlídku gotické hradní kaple s archeologem, besedu o bezpečnostních opatřeních, která souvisejí se vzácnou památkou, nebo průvod světel a dětský program na zámeckých terasách. Začíná se v 9 a končí v 18 hodin.

Foto: Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Relikviář svatého Maura je k vidění v Bečově nad TeplouFoto: Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Strašidelné novinky do knihovny

Nemůžete děti dostat ke čtení? Mohla by to změnit povídková kniha se strašidelnou a někdy až hororovou tematikou Historky ze tmy. Autory jsou vesměs mladí čeští spisovatelé. Čtenářům od 13 let nabídnou příběhy, ze kterých naskakuje husí kůže!

Foto: Yoli

Historky ze tmy vydalo nakladatelství Yoli, jde o sbírku povídek, kterou například na e-shopu Knihy Dobrovský koupíte za 339 KčFoto: Yoli

Když už lákáme na trochu strašidelného čtení děti, zůstaneme u něj i v tipech pro dospělé. Pokud máte rádi autorku Lisu Regan a její hrdinku Josie Quinn, pak by vám neměl ujít pátý díl série, v němž se rozpoutá doslova vražedné šílenství, které otřese nejen celým městem Denton, ale i vztahem Josie a jejího přítele a kolegy Noaha.

Foto: Grada

Pohřbené kosti je pátý díl ze série s vyšetřovatelkou Josie Quinn. Vydalo nakladatelství Cosmopolis a například v e-shopu Grada koupíte za 337 KčFoto: Grada

Reklama