Hlavní obsah

Než se stala královnou: Jaká byla Alžběta II.? Za války jezdila se sanitkou a lásku si vydupala

Foto: , Profimedia.cz

Foto: , Profimedia.cz

Letos oslavila milovaná královna Alžběta II. platinové výročí vlády: 70 let od chvíle, kdy usedla na trůn. Věděla, že takový moment nastane, a nějakou dobu se na to připravovala. Ale přesto byla zpočátku nejistá. Místo aby truchlila po svém otci, převzala po něm korunu. Její vládu ale bohužel ukončil královnin skon dne 8. září 2022. Jaký byl její život?

Článek

6. únor 1952 byl pro Velkou Británii smutný den. Ve spánku zemřel na infarkt král Jiří VI. (1895–1952) a naprosto se tak změnil život jeho starší dcery Alžběty zvané Lilibet (†96). Jak žila do té doby a kdy ji začali na vládnutí připravovat? Vždy působila, jako by se pro roli královny narodila, ale nic nebylo vzdálenější pravdě.

Šťastné dětství

Narodila se 21. dubna 1926. Byla třetí nástupkyní trůnu za svým strýcem a otcem a nikoho tehdy nenapadlo, že by na něj jednou opravdu usedla.

Foto: Profimedia.cz

Pyšní rodiče s malou Lilibet, o které prohlásili, že díky ní je jejich štěstí kompletníFoto: Profimedia.cz

Rodiče – vévoda a vévodkyně z Yorku – se snažili, aby dcerka nežila odtržená od reality a aby její dětství bylo šťastné. Dlouho se jim to dařilo!

V roce 1930 se narodila princezna Margaret (†71). Ač byly povahově rozdílné, byly si odmalička velmi blízké. Starší Lilibet byla svědomitá a spořádaná, Margaret byla hravá a milovala, když mohla někoho napálit.

Foto: Profimedia.cz

O svých dcerách král Jiří VI. řekl, že Lilibet je jeho pýcha a Margaret jeho radostFoto: Profimedia.cz

Pro urozené rodiče vzdělání dcer nebylo prioritou. Dívky se učily doma a jen pár hodin denně, zbytek času trávily hrami, tancem, zpěvem a odpočinkem. Lilibet by se bývala zajímala víc o historii a literaturu, ale nebylo moc příležitostí, kde se dozvědět víc. Především však milovala koně a psy a toužila jednou žít na venkově a mít spoustu zvířat.

Foto: Profimedia.cz

Princezna Alžběta jako malá snila o tom, že si vezme farmáře a bude se na venkově starat o zvířata. Koně milovala celý životFoto: Profimedia.cz

Táta králem

V lednu 1936 zemřel Alžbětin dědeček král Jiří V. (*1865) a podle očekávání usedl na trůn jeho nejstarší syn jako Eduard VIII. (1894–1972). Co ale nikdo nečekal, byla jeho abdikace o 325 dní později. Dal přednost lásce. A protože by jeho ženu, dvakrát rozvedenou Američanku Wallis Simpson (1896–1986), lid nepřijal jako královnu (vláda by v případě sňatku podala demisi), vzdal se 11. prosince 1936 trůnu ještě před korunovací.

Z Alžbětina otce se tak stal naprosto nenadále král Jiří VI. a z ní následnice trůnu. Nikdo netušil, jak brzy na něj sama usedne.

Foto: Profimedia.cz

Otcova korunovace změnila život celé rodiněFoto: Profimedia.cz

Byl to konec bezstarostného dětství: rodina se přestěhovala do Buckinghamského paláce a rodiče neměli na dcerky tolik času. Princezna Alžběta si začala rozšiřovat vzdělání a brala hodiny evropské historie a ústavního práva.

Během druhé světové války královská rodina podržela lid a princezna prokázala, jak skvělou bude panovnicí. S rodiči navštěvovala oblasti zničené válkou, mluvila do rádia a nakonec se vyučila mechaničkou a řidičkou, aby mohla jezdit sanitkou. Žili ve strachu stejně jako ostatní lidé, zažili bombardování, ale nikdy nevyužili evakuačního plánu a neodjeli se ukrýt do Kanady.

Foto: Profimedia.cz

Mohla se během války ukrýt do bezpečí, ona ale chtěla aktivně pomáhatFoto: Profimedia.cz

Zamilovaná Lilibet

Řeckého a dánského prince Philipa (†99) poznala, když jí bylo třináct, po pár letech si začali dopisovat a zamilovali se do sebe. Když v roce 1943 strávil princ Philip s královskou rodinou Vánoce, byl nejen okouzlený svou milovanou, ale i láskyplným prostředím, které sám neznal.

21. narozeniny oslavila na cestě po jižní Africe a byla rozhodnutá vdát se. Ač rodiče nadšení nesdíleli (zdála se jim příliš mladá a Philipova rodinná historie diskutabilní), v červenci 1947 byly oznámeny zásnuby a svatba se konala 20. listopadu 1947.

Veřejnost neřešila princovu rodinu – jedna z jeho sester se provdala za německého šlechtice napojeného na nacisty. Líbilo se, že se oblíbená princezna vdává z lásky.

Foto: Profimedia.cz

Alžbětina první láska se stala láskou životníFoto: Profimedia.cz

Syn Charles se narodil v roce 1948 a dcera Anna o dva roky později. Princezna Alžběta si přála děti nerozmazlit a chtěla je vychovávat moderně, rozhodně byla proti domácímu vzdělávání. Byli šťastná rodina.

Foto: Profimedia.cz

Charles a Anna zažili maminku ještě v době, kdy nebyla královnouFoto: Profimedia.cz

Král je mrtev, ať žije královna

Od roku 1951 zastupovala otce během pracovních povinností, protože se králi zhoršovalo zdraví. 6. února 1952 byla zrovna s manželem na cestě po Keni, když přišla zdrcující zpráva. Její otec zemřel. Okamžitě se vydali zpět domů, ještě v letadle se převlékla do černých šatů a začal jí nový život. Stala se královnou Velké Británie a hlavou Commonwealthu. A byla jí dlouhých 70 let. Korunovace proběhla 2. června 1953 ve Westminsterském opatství.

Reklama