Článek
Pokožka na krku je, podobně jako třeba kolem očí, jemnější, citlivější a tenčí než na ostatních částech těla. Má navíc méně mazových žláz, což znamená, že se snadno vysušuje, tudíž se na ní rychleji tvoří vrásky. Tenká kůže znamená zároveň méně kolagenu a elastinu, tedy také rychlejší ztrátu pevnosti a pružnosti, pokud o ni není důsledně pečováno. Krk je navíc v podstatě denně vystavován slunečnímu záření a je tím výrazně náchylnější k tzv. fotostárnutí a také vzniku pigmentací.
Denní rutina: krém, sérum a SPF faktor na krk
Každodenní rutinní péče o krk by měla zahrnovat pravidelnou aplikaci hydratačních a vyživujících denních a nočních krémů a intenzivně pečujících sér a masek, například s obsahem kyseliny hyaluronové, kolagenu, retinolu nebo peptidů. Namístě je též ochrana pokožky krku před slunečním UV zářením vhodným opalovacím přípravkem s ochranným faktorem, výbornou službu prokážou pravidelné jemné masáže, které prokrvují pokožku.
Kromě domácí rutiny můžete pro udržení pokožky krku v té nejlepší formě využít profesionálních procedur, které nabízejí intenzivnější účinek, benefity využití nejmodernějších technologií i nových poznatků z oboru dermatologie a odborný dohled. Ideálním řešením je oba přístupy vhodně kombinovat.

Pokožka krku je tenčí než na ostatních částech těla a má méně mazových žláz, tudíž se na ni rychleji tvoří vráskyFoto: Prostock-studio, Shutterstock.com
Boj za mladistvý krk začíná už před třicítkou
„V boji se stárnutím kůže na krku je v současné době jednou z nejpřirozenějších variant snaha o přístrojové ‚nabuzení‘ novotvorby kolagenu lasery, světly, radiofrekvencí, ultrazvukem a tak dále. Typů přístrojů existuje mnoho, společným bodem této procedury, kterou nazýváme rejuvenace neboli omlazení, je prohřívání hlubokých kožních struktur a namotivování buněk ke zvýšené tvorbě kolagenu. Vzhledem k tomu, že aktivita těchto buněk klesá již od 25. roku věku a každým dalším rokem tvoří buňky zhruba o 2 % méně kolagenu, jednoznačně doporučuji s těmito zákroky začít v této věkové kategorii,“ říká Edita Nováková, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl.
Víte, co je rejuvenace a IPL?
„Při laserové rejuvenaci dokážeme kromě omlazení uzdravovat i kožní povrch, protože paprsek, procházející přes tuto vrstvu léčí i různé povrchové neduhy. Při použití radiofrekvenčních strojů či ultrazvuku jsou ošetřovány naopak spíše hluboké struktury, kožní povrch se snaží více obejít a nepoškodit,“ vysvětluje lékařka Edita Nováková.
Nejžádanějším omlazujícím světelným ošetřením je podle jejích slov IPL, což v překladu znamená intenzivní pulsní světlo. Jak z názvu vyplývá, jde o světelný, nikoli laserový zákrok. Dá se říct, že jde o jakýsi předstupeň laserového ošetření.
Od zákroku lze očekávat i barevné sjednocení pleti, částečné odstranění pigmentových skvrn a zlepšení stavu popraskaných cévek. Je tedy indikován pro klienty toužící po omlazení, ale též pro ženy, které trpí na hormonálně způsobené pigmentace na krku, takzvaná melasmata. U této diagnózy je to vůbec jedna z mála léčebných metod.

Neinvazivním omlazujícím ošetřením je třeba IPL neboli intenzivní pulsní světloFoto: dimid_86, Shutterstock.com
Co dokáže laser a radiofrekvence
K nejméně invazivním laserovým omlazovacím procedurám patří ošetření cévním laserem, v jehož průběhu dochází též k úzdravě popraskaných cévek. Pokud jste spokojeni s barvou kůže, netrápí vás pigmentové skvrny a žilky a jde vám hlavně o zpevnění hlubokých struktur, pak se nejčastěji používá radiofrekvence, což jsou stroje, které vytvářejí teplo elektrickým výbojem.
Radiofrekvence existují neinvazivní, jež se většinou provádí v kosmetických salonech nebo invazivní – pak se jedná o mikrojehličkovou nebo frakční radiofrekvenci. Pigmentové neboli stařecké skvrny na krku lze nejelegantněji odstranit depigmentačním laserem.
Aplikace kyseliny hyaluronové
Další velmi populární technikou je aplikace kyseliny hyaluronové. „Tu používáme v koncentrované formě k výplni horizontálních vrásek krku a v naředěné verzi jako mezoterapii. Při těchto injekčních technikách již častěji používáme znecitlivující krém před aplikací, jelikož většinou následuje více vpichů jehlou, nebo pracujeme s tenkými kanylkami. Po zákroku bývají na krku modřinky několik dnů. Mezoterapie se doporučuje opakovat,“ popisuje dermatoložka Edita Nováková.