Hlavní obsah

Pamatujete? Před deseti lety módě vévodily boyfriend džíny, peplum šaty i výrazné náhrdelníky

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Co se v módě změnilo za poslední dekádu? Překvapivě mnohé. Pokud chcete zavzpomínat, jak vypadaly naše šatníky v roce 2013, sedněte si s námi k virtuálnímu albu a projděte si nejvýraznější trendy tehdejší doby. Kolik z nich si odškrtnete s tím, že jste je skutečně nosily? A oblékly byste je i dnes?

Článek

Strategie soustředit se striktně na budoucnost a minulost neřešit v módě moc nefunguje. To, co se jednou nosilo, se totiž s největší pravděpodobností zase cyklicky vrátí, ať už to bude za jednu dekádu, nebo tři. Zářným příkladem je například peplum volán, který byl obrovským hitem roku 2013 a figuroval i v čerstvých trendech pro letošní podzim/zimu.

Móda roku 2013: Pamatujete?

Pokud máte pocit, že se v posledních letech nosí stále to samé (zdravíme džíny a sako!), při proklikávání fotogalerie vám dojde, že tomu tak není. Celková estetika se totiž za posledních deset let poměrně dost proměnila. Zatímco dnes skloňujeme pojmy, jako je diskrétní luxus, a věříme, že daný kousek musí mít především super střih, před deseti lety se hrálo víc na efekt. V kurzu byly výrazné potisky, vzory, barvy a nešetřilo se ani s materiály, jako je krajka nebo třeba kožešina. Oproti současnému trendu, kdy tíhneme k volnějším střihům a dobře víme, co znamená oversized, se všechno nosilo výrazně víc na tělo. Většina šatů měla pouzdrový střih a komu to bylo málo, mohl sáhnout rovnou po bandage dress.

A podobně na tom byly i džíny. Zatímco dnes si libujeme ve volnějších a rovných střizích, před deseti lety se spoléhalo především na slimky. Výjimkou pak byly boyfriendy s volnějším sedem i střihem nohavic, které odstartovaly trend rozšiřování džínů.

Obrovskou roli tehdy sehrávaly doplňky, kterých se na jednom místě (tedy outfitu) scházelo více a byly mnohem nápadnější. Klíčovým kouskem byl takzvaný statement náhrdelník, který byl mnohonásobně výraznější než dnešní řetízky.

Ve fotogalerii najdete i zapomenutou kabelku, jež se před deseti lety nosila ve velkém, a boty, které dnes vzbudí minimálně rozporuplné reakce.

Reklama