Hlavní obsah

5 nejhorších věcí, kterými si ničíte ledviny

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com
29. 5. 2019

„Obleč se, nastydnou ti ledviny!“ Tuhle větu asi slyšel každý. Ve skutečnosti však ledvinám hrozí větší nebezpečí z běžně dostupných léků, nadbytku vody či nedostatku odpočinku. Je to životně důležitý orgán, o který se ale jen málokdo stará. Ptali jsme se odborníků, co všechno jim (ne)prospívá.

Článek

Ledviny jsou zjednodušeně řečeno čistička krve, která zbavuje tělo toxinů a nečistot. Jako o vše, co má dobře fungovat, je třeba se i o tento párový orgán dobře starat. Protože skončit na dialýze by si asi nikdo nepřál! Nebezpečný může být nedostatek spánku, přetrénování i sycené nápoje. Co škodí nejvíc?

1. Příliš sportu

Že organismu obecně neprospívá kouření a hodně alkoholu, asi nikoho nepřekvapí. (Tohle se s vámi stane, když přestanete pít alkohol!) Věděli jste ale, že tělu ubližuje i příliš mnoho sportu? Náročné, časté a dlouhé tréninky mohou způsobit rabdomyolýzu – stav, kdy se rozpadá poškozená svalová tkáň a do krve se dostávají látky, které mohou v nejhorším případě způsobit až selhání ledvin. V takovém případě je typická extrémní bolest svalů a tmavá moč, což je vyvoláno krví, která se do ní vylučuje. Přestože se tedy všude propaguje zdravý životní styl, nic se nemá přehánět.

2. Nedostatek spánku

Ledviny hodně zatěžuje a poškozuje i dlouhodobý nedostatek spánku a odpočinku. Podle studie vědců z bostonské nemocnice Brigham and Women’s Hospital měly ženy, které spaly méně než pět hodin, o 65 procent vyšší riziko poškození ledvin než ty, které naspaly sedm a více. (Znáte největší zloděje kvalitního spánku?) „Do desatera ,jak si poškodit ledviny‘ bych určitě zařadila nedostatek spánku nebo pití těsně před ulehnutím do postele. Mnohem zdravější je pít v průběhu celého dne,“ uvádí internistka a dietoložka MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Že málo spíte, poznáte z únavy přes den. Možná nevíte, že tak hodně škodíte svým ledvinám

3. Léky na bolest

Škodí i nadužívání léků na bolest, což někteří lidé dělají dost běžně, například při bolestech zad, břicha nebo hlavy. I medikament bez předpisu může při nevhodných dávkách ledviny ohromně zatěžovat. „Léky by si nikdo neměl dávkovat sám – bez konzultace s lékařem a přečtení příbalového letáku. Pokud neupravíte dávkování podle své hmotnosti, věku nebo zátěže tak, jak doporučí lékař, může to stav vašich ledvin rozhodně ohrozit,“ potvrzuje Kateřina Cajthamlová. Nebezpečí hrozí především u přípravků, které obsahují paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou. (Jak rychle může vzniknout závislost na kapkách do nosu?)

4. Příliš mnoho tekutin

Pořekadlo, že nic se nemá přehánět, platí u zdraví dvojnásob. Dodržovat pitný režim je důležité, ale přepíjení je stejně nezdravé jako dehydratace. „Potřebujete asi litr a půl až dva litry vody denně. O něco víc jen při výraznějším pocení při fyzické či psychické zátěži, pokud se víc potíte. Pít větší množství by se mělo také při vyšší okolní teplotě a zejména při sálavém žáru či horečce. I tehdy by měl ale stačit navíc zhruba litr, nikoli dva či čtyři. To by mohlo vést k minerálovému rozvratu,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Ledviny potřebují vodu. Ale rozhodně neplatí, že čím víc, tím líp

5. Pozor na sodovku

Zajímavé je, že nezáleží jen na množství vody, ale také na tom, zda je sycená či ochucená. (Tušíte, kolik cukru vypijete?) Jestliže denně vypijete dva a více bublinkových nápojů, rapidně zvyšujete riziko onemocnění ledvin. Jednoduše řečeno jim tím přidáváte práci. „Problém může nastat u sycených minerálních vod o vysokém stupni mineralizace, kde již dochází ke zvýšené zátěži ledvin různými minerálními látkami. Problematický může být také příjem slazených sycených nápojů, které přispívají ke vzniku obezity a jejích komplikací, jako je například cukrovka 2. typu,” uvádí MUDr. Petr Hlavatý, odborný garant programu Vím, co jím.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek