Hlavní obsah

Letos jsou děti u tatínka aneb Vánoce osamělých matek

Foto: tommaso79, Shutterstock.com
13. 12. 2018

Vánoce by měl každý trávit s těmi, které nejvíc miluje. A ve chvíli, kdy je z vás rodič, jsou to samozřejmě děti. Jenže co když nežijete s partnerem, máte střídavou péči a zrovna tyhle Vánoce jsou děti u tatínka? Takhle vypadají Vánoce osamělých maminek.

Článek

Celá rodina pohromadě, rozzářená dětská očka, všude pohoda, láska a klid. To je ideální podoba Vánoc, kterou ale neprožívají všichni.

Třeba osmatřicetiletá Ivana bude letos bez svého sedmiletého synka, protože ten stráví svátky se svým tatínkem. Ivana má syna se svým ex manželem ve střídavé péči, takže i Vánoce si poctivě dělí.

Příběh paní Ivany

Ivana už takhle žije několik let, rozvedla se před pěti lety. „Rok trvalo, než jsme oba zklidnili emoce a dohodli se na střídavce. Obecně je to skvělé řešení, tedy pro nás, protože bydlíme blízko sebe, ale Vánoce jsou těžké,“ přiznává Ivana.

První svátky bez syna prý jen probrečela. „Nešla jsem ani k našim, chtěla jsem být sama. Štědrý večer jsem doslova prořvala a usnula jsem s tváří zabořenou do Daníkova pyžama,“ vzpomíná Ivana.

Pak už ale stejnou chybu neudělala. „Člověk hlavně nesmí být sám, takže pak už jsem vždycky Štědrý den strávila s rodiči a mladší sestrou a její rodinou. Myslela jsem, že pohled na její děti mě bude ještě víc trýznit, ale nic není horší než samota,“ říká Ivana.

Navíc vztahy s ex manželem se čím dál víc urovnávají a oba se dohodli, že Štědrý den bude jejich syn skutečně trávit vždy s jedním nebo s druhým rodičem, ale následné dny volna už pak s tím, kdo byl čtyřiadvacátého sám.

„Oběma se nám totiž stýská, takže tři dny bez Daníka je v tomto období těžké pro nás oba. Tak jsme se dohodli, že Štědrý den vždycky nějak přežijeme a odměnou tomu, kdo byl ten den D sám, budou následující sváteční dny,“ popisuje Ivana. Letos sice bude na Štědrý den bez syna, ale hned pětadvacátého se u ní bude Štědrý večer opakovat. „Dohodla jsem se i s rodiči a sestrou, že na Štědrý den budu s nimi, a druhý den oni přijdou ke mně a uděláme druhé Vánoce. Se vším všudy. Se slavnostní večeří, stromečkem, zvonečkem a dárky,“ dodává Ivana s tím, že sice určitě na Štědrý den nějakou tu slzu uroní, ale těšení na druhý den bude silnější.

Foto: Zivica Kerkez, Shutterstock.com

Pro většinu matek je nejhorší samota. Propadají v ní sebetrýznění

Bolí to

Vánoce bez dětí jsou jednoduše těžké. „Vánoce jsou pro maminky, které nemají své děti u sebe, vždy prodchnuty velkým steskem. Vedle směsice pocitů osamělosti a žárlivosti často přichází také pocit selhání. Ženy si rozpad manželství často kladou za vinu. Myslí si, že selhaly jako manželky, a pokud se jejich děti radují s otcem a těší se na něj, vytváří to v nich vinu, že selhaly i jako matky, i když tomu tak samozřejmě není,“ říká vztahová koučka Kateřina Chytra z poradny Chytraterapie.

Jenže pravda je taková, že i tatínci (ti, kteří své děti milují a stojí o ně) prožívají Vánoce bez dětí podobně. „Není to lehké pro mámy, ale ani pro táty,“ potvrzuje terapeutka pro děti, rodiny a mezilidské vztahy Lucie Mucalová s tím, že pokud se rodiče nějak dohodnou, dá se i tato těžká situace zvládnout.

„Sžít se s tímto odloučením je samozřejmě těžké, ale je to zvládnutelné. Samozřejmě vše je o lidech a ne vždy jsou rodiče schopni se oboustranně domluvit, ale i v tomto případě je potřeba se naučit režimu, který vás psychicky nezničí,“ tvrdí Lucie Mucalová s tím, že v případě opravdu velkých psychických obtíží a nemožnosti se s ex partnerem domluvit, není vůbec ostuda vyhledat pomoc psychologa či psychoterapeuta.

Foto: MNStudio, Shutterstock.com

Zkuste nemyslet na to, že dítě není s vámi, ale těšte se na to, jak si vše vynahradíte, až zase budete spolu

Co vám pomůže den přežít?

Každopádně jsou věci, které vám svátky bez dětí pomohou zvládnout. Základní pravidlo zní „žádné sebetrýznění“. „Tím že se budete obviňovat z kdečeho, včetně krachu manželství, ničemu nepomůžete,“ tvrdí Lucie Mucalová. Zkuste raději následující rady odborníků:

  • Zabavte se - Obklopte se o Vánocích lidmi, které máte rádi. Buďte s novým partnerem, rodiči, sourozenci nebo třeba dobrými kamarády. Nestyďte se je poprosit o pomoc a o společnost. Nikdo z nich vám přítomnost dětí nevynahradí, ale pomohou vám den zvládnout.
  • Čas na vztahy - Vánoce jsou také ideálním časem napravit vztahy, které třeba nejsou ideální. Zkuste urovnat vztahy s kamarádkou, s níž jste se nepohodly, zavolat sestře, se kterou se několik let nestýkáte, a podobně. Nabije vás to energií, zaměstná vás to a hlavně – nebudete samy.
  • Přežijte samotu - Pokud opravdu nemáte s kým trávit Vánoce, zvládnete to i o samotě. Jen tomu musíte věřit! Ale neodbývejte se. „Uvařte si dobrou večeři, dejte si sklenku vína a po pohádce jděte brzy spát. Myslete na to, že Vánoce za chvíli skončí, a pak zas bude lépe a vy budete se svými dětmi zase pohromadě,“ radí Kateřina Chytra.
  • Těšte se - Hodně pomáhá, když se díváte do budoucnosti, neutápíte se ve svém momentálním žalu. Těšte se na své děti, chystejte pro ně „druhé Vánoce“. Zaměstnejte se třeba balením dárků pro ně, výzdobou jejich pokojíčků, čímkoli, co vám bude dělat radost.
  • Deprese nepodceňujte - Je-li vám ale opravdu bídně, nic nepomáhá a vy pořád pociťujete jen obrovskou bolest, smutek, úzkost a zmar, vyhledejte pomoc odborníka. Nepodceňujte své problémy, aby nepřešly do horší formy, či rovnou do deprese.

Prožily jste někdy Vánoce bez svých dětí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek