Hlavní obsah

Milníky v životě dětí, o kterých se nepíše. Jak je využít?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Reklama

Na některé vývojové milníky existují tabulky a píše se o nich v odborných knihách. Třeba víme, kdy by si dítě mělo poprvé samo sednout. A pak jsou tu jiné, neméně důležité chvíle, které ovšem rodiče s dětským lékařem neprobírají: například schopnost udělat si svačinu.

Článek

V knihách o rozvoji a výchově dětí nebo v ordinaci pediatra se často zmiňují nejrůznější milníky a „poprvé“: kdy zhruba by mělo dojít k prvnímu kroku, k prvním větám, kdy začít trénovat na nočník... Pak jsou tu ale milníky, o kterých se odborníci tolik nezmiňují, což jim však na důležitosti neubírá: když vám potomek poprvé vyzná lásku, vydrží celý den bez spánku, jí stejné jídlo jako vy, přebírá za sebe zodpovědnost a osamostatňuje se. Takové milníky rodičům usnadňují život. Jak s nimi pracovat?

1. Obejdou se bez vás při hrách

Jedním ze zlomových momentů jsou první kontakty s vrstevníky a navazování vztahů mimo rodinu. Doufáte, že se potomek přirozeně prosadí, zapadne do kolektivu a najde si kamarády – a uleví se vám s první pozvánkou na dětskou oslavu nebo společné odpolední hraní. Vztahová koučka Lucie Königová dodává: „Užívejte si, že vás děti již k hrám nepotřebují. Pozorujte, co se od vás naučily za automatické vzorce chování, a všímejte si přístupu k dalším (hračkám, sourozencům, kamarádům...). Pokud se vám jejich chování nebude líbit, berte to jako informaci, co v sobě máte změnit vy. Děti jsou naším zrcadlem.“

2. Nepotřebují vodit za ruku

Dřív dostal prvňáček spolu s aktovkou i klíče od bytu. Dnes je to jiné a rodiče dlouho váhají, kdy potomka vypustit do školy nebo na kroužek samotného. Učitelka na základní škole Alena Nováčková říká: „Za roky praxe jsem vypozorovala, že v pololetí ve třetí třídě začínají být děti dost zralé, dostanou klíč od domu a mohou domů jezdit samy. Pro rodiče je to stres, zda dojely v pořádku, ale i velká úleva, že nemusejí každý den spěchat do školy.“

Foto: Evgeny Atamanenko, Shutterstock.com

Tak, rodino, vstávat a cvičit! A ať vás nemusím tahat z pelechůFoto: Evgeny Atamanenko, Shutterstock.com

3. Organizují si samy ráno

Vyšlo na vás nespavé miminko? Pak asi se slzou v oku vzpomínáte na víkendová dopoledne strávená v posteli. Důležitý milník je, když si ratolesti přispí nebo si zapnou pohádku a věnují vám hodinu spánku navíc. A pak přichází školní režim, vy taháte ospalce z postele a ráno je plné stresu. Lucie Königová doporučuje koupit dětem budík: „Nechte je, ať si ráno řídí samy. Vysvětlete, co všechno a dokdy je potřeba mít hotovo. Vytvoří si pojem o čase a převezmou zodpovědnost.“

4. Mají představu o penězích

Chodit nakupovat s dětmi znamená, že jim mezi regály občas musíte vysvětlovat, proč to či ono nekoupíte. Zároveň vás ale nebaví neustálé odmítání. Zásadní milník je, když i nejmenším začne docházet hodnota peněz. Lucie Königová doporučuje stanovit jednoduché pravidlo o finančním limitu, v jehož hodnotě si mohou něco pořídit: „Když jedete na dovolenou, může to být třeba deset eur – samy si spočítají, zda na věc, po které zatoužily, mají dost, a diskuse odpadají. Naučíte je pracovat s penězi, šetřit a určovat priority.“

Foto: Yuganov Konstantin, Shutterstock.com

Mami, ukaž mi, jak na to, a příště si už svačiny nachystám samaFoto: Yuganov Konstantin, Shutterstock.com

5. Zapojují se (nejen) v domácnosti

Děláte se ráno se svačinou a školáček vám ji přinese zpět? Uklízeli jste pokojíček a za deset minut je tam jako po výbuchu? Spěcháte ze školy zpátky domů, protože si roztržité dítko zapomnělo kružítko? Je čas potomky zapojit! Edita Motlíková z volnočasového centra Leonardo dodává: „Dnešní doba dělá z rodičů posluhovače a taxikáře a to není dobře. Považuji za zásadní umět říct, ať si to dítě zařídí nebo udělá samo, učit samostatnosti.“

Lucie Königová radí potomky trénovat: „Pokud nejsou se svačinou od vás spokojení, navrhněte, ať si je chystají sami. Když si kamarád mého syna jednou stěžoval, co mu máma zase připravila na svačinu, Oliver mu sebejistě řekl, že on si je připravuje sám a nemá důvod k nespokojenosti.“

6. Vymýšlejí program

Dokud jsou děti malé, je organizování společných aktivit na vás. S věkem se jim profilují zájmy a ne vším se zavděčíte. Zásadní okamžik nastává, když mohou plány dělat samy. Lucie Königová radí vytvořit funkci manažera víkendových aktivit: „Stanovte finanční rámec, a zda se má jednat o aktivitu ve vašem okolí nebo vzdálenější, a nechte je naplánovat sobotní odpoledne a stát se vaším vedoucím – budují si tím sebevědomí a ukazují třeba i na vaše slabé stránky, když vám nějaká aktivita nejde. Vy tím posilujete přirozenou autoritu, protože umíte uznat, že v něčem nejste dobří.“

Které chvíle v životě dětí považujete za zásadní? A znáte historické milníky ve světě žen?

Reklama

Související témata:

Načítám