Hlavní obsah

Milostné romány nejsou červená knihovna! Přesvědčíme vás

Foto: Ivan Kruk, Shutterstock.com

Když se řekne milostný román, mnozí pohrdavě nakrčí nos a představí si paperbackový brak ve stylu červené knihovny. Harlenkýnky do této literární kategorie samozřejmě také patří, ale existují i jiné milostné příběhy – a mnohdy jsou to velmi uznávaná literární díla.

Článek

Romány o lásce jsou nespravedlivě podceňované. Mnozí si představí knihy typu Sexy mlékař nebo Božský bastard, kdy erotické napětí probíjí přes stránky, a po přečtení sice umíte mužské přirození pojmenovat třiceti různými způsoby, ale do večera nevíte, zda měla kniha příběh. Mnoho vyprávění o lásce má ale hloubku a jejich čtení je umělecký zážitek – často se odehrávají na pozadí významných historických událostí a některé se rozvinuly ve velké rodinné ságy.

Naše tipy na skvělé milostné romány nemají vždy šťastný konec, ale mají silný příběh, humor a krásně se čtou. Vyberete si?

Vězňova žena (2020)

Maggie Brookes pracovala v televizní stanici BBC jako producentka historických dokumentů a věnovala se psaní poezie – Vězňova žena je její první román. Píše se rok 1944 a dvacetiletá Izabela žije na statku ve středomoravské vesnici. Když jim se sklizní přijdou pomáhat britští zajatci, zamiluje se do Billa. Tajně se vezmou a utečou. Mladá žena se přestrojí za muže, a když je nacisté zajmou, ocitnou se oba ve vojenském zajateckém táboře. Mezi spoluvězni najdou spojence, ale žijí v neustálém strachu z odhalení. Dočkají se konce války? Román je inspirován skutečným příběhem a autorka s manželem projela sedmisetkilometrovou náročnou trasu, kterou prošly její postavy.

Foto: Nakladatelství Domino

Vězňova žena, Maggie Brookes, nakladatelství Domino, 384 stran

Malý pražský erotikon (2014)

Lásku lze knižně zpracovat různě, a když se toho ujme Patrik Hartl (43), je jasné, že půjde o pěkně peprný vztahový propletenec se spoustou humoru. Je to občas vulgární, a pokud jste úzkoprsí, budete se ošívat. Zároveň je ale vícegenerační sonda do (milostných) životů obyvatel dvou sousedících pražských vilek psána tak, jako by byl autorem sám život: láska ovlivněná politickou situací, kostlivci ukrytí hluboko ve skříni, okamžiky naprostého štěstí i pády na dno.

Foto: Nakladatelství Bourdon

Malý pražský erotikon, Patrik Hartl, nakladatelství Bourdon, 431 stran

Olga (2019)

Německý spisovatel Bernhard Schlink (76) si získal světovou proslulost románem Předčítač (1995), ve kterém mladý muž miluje starší ženu a až později se dozví, že měla nacistickou minulost. A i román Olga se vyrovnává s německou historií. Olga a Herbert se do sebe zamilovali na přelomu 19. a 20. století. Ona je sirotek z chudých poměrů, nadaná a cílevědomá, a navzdory všemu a všem se stane učitelkou. On je syn statkáře s dobrodružnou duší, který chce vyrazit do světa a přispět k velikosti Německa. Nečekejte konec ve stylu a žili spolu šťastně až do smrti, ale hladivý, i když neveselý příběh. Herbert se totiž nevrátí z polární expedice. Olga je na něj sice naštvaná, ale píše mu nádherné dopisy a nepřestává čekat...

Foto: Nakladatelství Odeon

Olga, Bernhard Schlink, nakladatelství Odeon, 225 stran

Zásnuby (2014)

Málokterý okamžik je ve vztahu tak nezapomenutelný jako zásnuby. Stejnojmenná knížka americké bestselleristky J. Courtney Sullivan (38) není však jen o romantice, a kdo by čekal červenou knihovnu, bude zklamán. Dostane totiž mnohem víc: pohled na vztahy a společnost od 50. let minulého století po současnost. Pět osudů zajímavých postav, v nichž důležitou roli hraje diamantový prsten. Jedna z pětice postav je skutečná – jedná se o reklamní textařku Mary Frances Gerety (1916–99), která je autorkou sloganu Diamanty jsou věčné. Ale přinesou vždy štěstí nebo slávu? Filmová práva na Zásnuby má herečka a producentka Reese Witherspoon (44).

Foto: Nakladatelství Host

Zásnuby, J. Courtney Sullivan, nakladatelství Host, 512 stran

Den, kdy jsme se potkali (2020)

Britka Roxie Cooper (41) má za sebou zajímavou cestu k psaní: začínala jako tanečnice, pak pracovala jako obhájkyně a nakonec se stala spisovatelkou. Stephanii čeká svatba, Jamie je šťastně ženatý. Když se poznají na uměleckém kurzu, padnou si do oka. Svědomí jim nedovolí opustit partnery, a tak si v příštích deseti letech kradou vždy jeden den v roce pro sebe. A zažívají čas plný lásky, hlubokého porozumění a smíchu. Jestli máte před sebou životní dilema, po dočtení budete vědět, že řídit se city není nutně sobecké. Podobné téma se v knihách objevuje opakovaně (např. Jeden den, 2011), v tomto případě je zajímavé propojení s písňovými texty, které si hlavní hrdinové posílají.

Foto: Nakladatelství Metafora

Den, kdy jsme se potkali, Roxie Cooper, nakladatelství Metafora, 400 stran

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre (2020)

Jean-Paul Sartre (1905–80) a Simone de Beauvoir (1908–86) patří k nejvýznamnějším francouzským intelektuálům 20. století a jejich otevřený, ale velmi láskyplný a respektující vztah byl trnem v oku mnoha lidem. Stáli si vždy věrně po boku, podporovali se a milovali. Ona bojovala za práva žen, on byl mimo jiné i politickým aktivistou. Ač mezi ně vstupovali v průběhu let jiní muži a ženy, jejich cesty se nikdy nerozešly a společné diskuse je posouvaly dál. Claudine Monteil (70) znala osobně oba myslitele i sestru Simone de Beauvoir Hélène. Sama se angažuje v boji za ženskou rovnoprávnost.

Foto: Nakladatelství Metafora

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre, Claudine Monteil, nakladatelství Metafora, 288 stram

Muzeum nesplněných slibů (2020)

Britka Elizabeth Buchan (72) se toužila stát spisovatelkou od dětství – a povedlo se. Napsala oblíbené knihy Pomsta ženy středního věku (2008) a Druhá manželka (2009). A vydařil se i její zatím poslední román. Jak vnímala mladá Angličanka v létě roku 1986 Československo? Nesvobodnou zemi jí pomohl pochopit až mladý muzikant a disident, se kterým prožila vášnivý vztah a mnoho dramatických momentů. Co se ale tenkrát stalo, proč její milý nedodržel slib? S bolavou minulostí se vyrovnává prostřednictvím práce na velmi zvláštním místě: pracuje totiž jako kurátorka v Muzeu nesplněných slibů – zde vystavené předměty zhmotňují naději i zradu. A i ona přispěla svou upomínkou...

Foto: Nakladatelství Albatros

Muzeum nesplněných slibů, Elizabeth Buchan, nakladatelství Domino, 312 stran

Čtete milostné romány? Nebo jste spíš milovníci detektivek?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek