Hlavní obsah

Místo vily si koupili zámek. Podpořte je návštěvou

Foto: Petr Lemberk / MAFRA, Profimedia.cz

Foto: Petr Lemberk / MAFRA, Profimedia.cz

Prázdniny jsou pomalu u konce, ale to neznamená konec výletů a víkendových dobrodružství. Své kroky můžete nasměrovat také k branám netradičních hradů a zámků. Nejsou nevšední jen svou historií, architekturou nebo děsivými pověstmi, ale i současnými majiteli. Vlastní je totiž nadšenci, kterým nebyl osud těchto staveb lhostejný.

Článek

Na stránkách realitních společností si můžete koupit nejen garsonku, ale i nemovitosti poněkud netradiční. Například zámek jako pro princeznu, ale i rozpadající se hrad, opředený tajemnými legendami. Takové nemovitosti kupují nejen bohaté firmy, které je přetváří v luxusní hotely. Některé se po náročné rekonstrukci znovu otevírají návštěvníkům díky nadšencům, kterým je rozpadajících se skvostů s bohatou historií líto. Vyrazte se podívat na některé z nich a podpořte tak jejich zdlouhavou a nákladnou práci.

Zámek Osečany

Foto: Profimedia.cz

Chvilku to vypadalo na horskou boudu v Krkonoších, pak na mlýn, nakonec koupili na inzerát zámekFoto: Profimedia.cz

Barokní zámek v Osečanech na Příbramsku si vyhlédl politik Matěj Stropnický a jeho partner, herec Daniel Krejčík. Hledali místo k bydlení za Prahou a postupně se oba nadchli pro myšlenku najít chátrající objekt, který by společnými silami zachránili. Místo chaloupky tak nakonec mají zámek se sedmihektarovým parkem za dvanáct milionů. Od roku 2018 ho spolu s dobrovolníky pozvolna rekonstruují a také otevírají veřejnosti. Na prohlídku můžete vyrazit v sobotu nebo v neděli. Milovníci divadla ještě stihnou některé z představení v rámci benefičního divadelního festivalu, 28., 29. a 30. srpna jste zváni na veselou pohádku nebo zábavnou komedii.

Kdy je otevřeno: Prohlídky se konají po telefonické domluvě (605 344 748) v sobotu a neděli od 10, 11, 14 a 15 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Zámek Potštejn

Foto: Profimedia.cz

Bydlet na zámku je romantika, ale podle majitelů i dřina a velký závazekFoto: Profimedia.cz

Nepleťte si ho se stejnojmenným hradem, který je dobře viditelnou dominantou Podorlicka. Hrad i zámek se nacházejí v obci Potštejn, ovšem zatímco k hradu, který je ve vlastnictví obce, musíte stoupat do pořádného kopce, zámek se nachází přímo v centru nedaleko nádraží. Neudržovaný objekt, který dříve sloužil jako školicí středisko komunistického Revolučního odborového hnutí, vzkřísila rodina Nováčkových z Prahy. Těm se dařilo v profesním i rodinném životě, osud jim přál, a tak se rozhodli, že pomohou jinde.

Chátrající zámek koupili v roce 2004. Během dvou let dokázali zpřístupnit první prostory a dnes zvou nejen na klasické prohlídky. Můžete se ubytovat v zámeckém hotelu, posedět v cukrárně, pronajmout si objekt pro svatební obřad nebo si užít některou z netradičních prohlídek. S dětmi rozhodně navštivte strašidelný Bubákov ve sklepení zámku, romantické duše nadchnou večerní prohlídky při svíčkách nebo hrané prohlídky, které stihnete již jen do konce srpna (denně mimo pondělí v 11, 13 a 15 hodin).

Kdy je otevřeno: v srpnu denně mimo pondělí od 9 do 17, od září pak o víkendech od 9 do 16 hodin. Dospělí zaplatí 140 Kč, děti 110 Kč.

Hrad a zámek Staré Hrady

Foto: JAN STROUHAL / MAFRA, Profimedia.cz

Původně gotický hrad s renesančním zámkem se nachází v Českém rájiFoto: JAN STROUHAL / MAFRA, Profimedia.cz

Petra a Rudolf Sukovi hledali reprezentativní prostory pro rozrůstající se sbírku předmětů z období vlády Františka Josefa I., a tak se dostali k nevyužívaným Starým Hradům na Jičínsku. V roce 2007 objekt koupili a dnes zvou nejen do expozice Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I., ale i na pět pohádkových okruhů, které nadchnou nejmenší návštěvníky. O prázdninových víkendech prohlídky oživí čarodějové a rytíři, tento víkend speciální program ještě stihnete.

Kdy je otevřeno: V srpnu denně 9:30 až 18 hodin, od září denně mimo pondělí od 9:30 do 17 hodin. Dospělí zaplatí 145 Kč, děti 95 Kč.

Zámek Světlá nad Sázavou

Foto: Petr Lemberk / MAFRA, Profimedia.cz

Historie světelského zámku sahá až do středověkuFoto: Petr Lemberk / MAFRA, Profimedia.cz

Rozlehlý zámecký komplex nese renesanční, barokní, empírové i neorenesanční prvky, obklopuje ho anglický park a oranžérie. Funguje nejen jako hotel a oblíbené místo pro konání svateb, současní majitelé Helena a Viktor Degerme totiž milují umění a kulturu, takže chtěli objekt zachovat přístupný veřejnosti. Můžete sem tak vyrazit nejen na klasickou prohlídku (včetně expozice historického skla nebo hodin), ale třeba i na únikovou hru.

Kdy je otevřeno: v srpnu denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, v září o víkendu od 10 do 17, od pondělí do pátku jen na objednávku, vstupné pro dospělého 220 Kč

Rádi cestujete po Česku? Zkuste nevšední dobrodružství s Výlety za klasikou.

Reklama