Hlavní obsah

6 nemocí, které může naznačovat zácpa

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Vaše břicho připomíná balon a neskutečně bolí. Rádi byste si došli na velkou, to se vám ale podaří sotva třikrát do týdne a vy začínáte být zoufalí. Pokud se vás zácpa nechce pustit, i když jste upravili životosprávu, může být způsobena léky nebo třeba vážnou nemocí.

Článek

Zácpa je mimořádně nepříjemný problém. Někdy se dostaví jen na čas, vlivem nějaké životní změny, jindy ale trápí člověka skoro celý život a pomoc je velice svízelná. Jaké jsou příčiny zácpy a co všechno může znamenat, když se objeví?

Jak vzniká zácpa: minerály i léky

Zácpa často souvisí s nevyváženou životosprávou, nedostatkem pohybu, potlačováním nutkání na stolici nebo s nadužíváním projímadel. „Na vině může být i minerálová dysbalance, jako je nedostatek draslíku či nadbytek vápníku, nebo medikace, kterou pacient užívá,“ doplňuje Ludmila Mazylkinová, vrchní lékařka společnosti Moje ambulance. K lékům, které způsobují zácpu, patří některá antidepresiva, opiáty, léky snižující kyselost žaludeční šťávy, na odvodnění nebo léčbu Parkinsonovy choroby.

Jak se zbavit zácpy: domácí léčba a cvičení

Proti zácpě obvykle pomáhá úprava stravy (omezení cukru a polotovarů, zařazení fermentovaných potravin a probiotik, jako jsou jogurty, kefíry, kyselé zelí a další), dodržování pitného režimu (35 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti), dostatečné žvýkání při jídle a zařazení pohybu. „Méně známou, ale častou příčinou jsou povolené svaly dna pánevního, na které existují speciální cviky,“ informuje doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny.

Kdy jít k lékaři: zácpa jako příznak nemoci

Když zácpa nemizí ani po měsíci a doprovázejí ji další projevy, jako je únava, křeče v břiše, krev ve stolici, hubnutí nebo střídání s průjmem, měli byste navštívit praktického lékaře. Zácpa totiž může být příznak některých nemocí. Kterých?

1. Deprese

Deprese – podobně jako různé typy psychóz – zpomaluje všechny pochody v organismu a výjimkou není ani činnost trávicí soustavy, což se může projevovat i zácpou.

2. Hormonální potíže

Hormony ovlivňují metabolismus a zpomalení látkové výměny může způsobit nejen vznik nepříjemných pocitů plnosti, ale také zácpu. Bývá častým důsledkem snížené činnosti štítné žlázy. Hormonální příčinu mívá zácpa i v počátcích těhotenství, kdy hormon progesteron uvolňuje svalstvo střev, a tím zpomaluje jejich pohyb.

Foto: TijanaM, Shutterstock.com

Se zácpou zpravidla pomůže změna životosprávy, pokud ale potíže trvají déle než měsíc, navštivte raději lékařeFoto: TijanaM, Shutterstock.com

3. Neurologické problémy

Jakékoliv oslabení či poškození nervů nebo míchy může negativně ovlivnit i schopnost trávit a vyměšovat. Právě proto zácpa často provází onemocnění nervového systému, např.  Parkinsonovu chorobu nebo roztroušenou sklerózu. Podobně působí i cukrovka, která rovněž poškozuje nervy, i když se neřadí mezi neurologická onemocnění.

4. Nádory a hemoroidy

Zácpa nastává i v případě, že ve střevu vznikne překážka, která znemožňuje volný průchod stolice. Mohou to být hemoroidy, polypy (výrůstky), vychlípeniny střevní stěny a v nejhorším případě nádory. Ty mohou vyrůstat přímo ze střeva nebo i z okolních orgánů, jako je děloha, vaječníky, prostata aj. Nádory střevo stlačují nebo ucpávají a stolice pak nemá kudy procházet.

Foto: aleks333, Shutterstock.com

Hemoroidy nejsou jedinou překážkou, která ve střevech znesnadňuje průchod stoliceFoto: aleks333, Shutterstock.com

5. Srůsty

Pohyb střev mohou znesnadňovat i srůsty v břišní dutině. To jsou jizvy, které k sobě slepují jednotlivé orgány, což se projevuje bolestmi. Za vznikem srůstů bývají opakované gynekologické záněty, prodělané operace nebo endometrióza.

6. Střevní záněty a ileus

Hojení a zjizvení zanícené střevní sliznice, k níž dochází při střevních zánětech (ulcerózní kolitida a Crohnova choroba), může zužovat střeva, znesnadňovat průchod stolice a vyvolat zácpu. Akutní potíže s vyprazdňováním a silná bolest bývají příznakem zauzlení střev.

Zácpa

  • Jiný název - Obstipace
  • Popis - Chronické či akutní potíže s vyprazdňováním, které jsou způsobeny nejčastěji životosprávou či léky (např. antidepresiva), ale může se jednat i o příznak dalších zdravotních problémů (deprese, nádor, snížená funkce štítné žlázy…).
  • Příznaky - Nesnadné a namáhavé vyprazdňování velice tuhé stolice
  • Léčba - Více pohybu a tekutin, probiotika a vláknina ve stravě, nácvik pravidelného vyprazdňování
  • Statistika - Zácpa občas potrápí až polovinu žen – je u nich častější než u mužů.
  • Prevence - Pravidelná strava i vyprazdňování, pohyb, tekutiny, vláknina

Reklama