Hlavní obsah

Nádor pohrudnice neboli mezoteliom

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Nádor pohrudnice se objevuje velmi výjimečně, jde ale o onemocnění velmi agresivní a špatně reagující na léčbu. Nejčastěji jím onemocní lidé, kteří byli v nějakém kontaktu s azbestem. Ten se používal zejména v druhé polovině 20. století ve stavebnictví.

Článek

Mezoteliom vzniká na pohrudnici (blána, která pokrývá povrch plíce), výjimečně může vzniknout z buněk pobřišnice či osrdečníku. Nádor může být nezhoubný, pak nesouvisí s vystavením organismu azbestu, jde jen o zesílení pohrudnice, které obvykle nemá žádné příznaky.

Zhoubný nádor kromě pohrudnice často zasahuje i okolní orgány, jako jsou plíce, bránice nebo i srdce. Nemá ale tendenci k metastazování do vzdálenějších orgánů.

Příznaky

Nemoc se projevuje zejména dýchacími potížemi, jako je suchý, dráždivý kašel nebo dušnost, a bolestí na hrudi. Nemocný celkové neprospívá, ztrácí chuť k jídlu, hubne, může být anemický. Později i vykašlává krev a trpí nočním pocením.

Nejčastěji jím onemocní lidé, kteří byli v nějakém kontaktu s azbestem, a to i několik desítek let poté. Negativní účinky azbestu na zdraví nespočívají v jeho chemickém působení, ale v mechanickém dráždění vnitřních tkání. Najdete ho i dnes zejména ve staré střešní krytině eternit, používal se také jako obklad. Nyní je jeho výroba i použití v celé Evropské unii zakázána, už od poloviny 80. let se totiž ví o jeho karcinogenním účinku.

Foto: Logtnest, Shutterstock.com

Na odstranění azbestu je potřeba vždy zavolat odborníky ze specializovaných firem

Azbestová vlákna se mohou dostat do plicních sklípků, kde mohou být spouštěcím faktorem nádorového onemocnění. Třikrát častěji jím onemocní muži, a to obvykle mezi 50.–70. rokem života. Ne každý, kdo se dostal s azbestem do kontaktu, musí ale onemocnět. Záleží na dědičných dispozicích i na imunitě.

Inkubační doba

Od chvíle, kdy se člověk dostal do kontaktu s azbestem, až do propuknutí nemoci obvykle uplynou desítky let.

Léčba

Léčba závisí na stádiu nemoci a stavu pacienta, používá se kombinace chirurgického zákroku a následné chemoterapie a radioterapie (ozařování). Pokud je možné úplné odstranění nádoru, je naděje na vyléčení velká.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Zachycení nemoci v časném stadiu nabízí lepší možnosti léčby

Vyšetření

Provádí se rentgen hrudníku, případně počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance, odběr vzorku z nádoru (biopsie), popřípadě pozitronová emisní tomografie (PET).

Komplikace

Nejčastější komplikací mezoteliomu je výpotek v hrudní dutině, který tlačí na plíce. Výsledkem bývají potíže s dýcháním a zhoršení stavu pacienta. Později může docházet i k útlaku srdce a hrudních cév. Pak nastávají i potíže s oběhem a nedostatečným zásobováním organismu okysličenou krví.

Prevence

Zásadní je, aby se organismus nedostal do kontaktu s azbestem, proto je ho třeba odborně odstranit ze staveb. Azbest byl a je nebezpečný například i pro rodinné příslušníky lidí pracujících na stavbách, kteří přinesli azbestová vlákna domů na svém oblečení.

Nádor pohrudnice

  • Jiné názvy - Mezoteliom
  • Popis - Nádorové onemocnění pohrudnice
  • Příznaky - Dýchací potíže, kašel, dušnost, ubývání na váze
  • Inkubační doba - 20–50 let od kontaktu s azbestem
  • Léčba - Chirurgická, chemoterapie, radioterapie
  • Smrtnost - Asi 75 procent pacientů v prvním nebo druhém stádiu choroby se dožijí 5 let od objevení rakoviny. Pokud se ale jedná o vyšší stádia, pacienti se dožívají průměrně jednoho roku od stanovení diagnózy. Velmi ovšem záleží na konkrétním pacientovi.
  • Prevence - Nevystavovat se působení azbestu
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek