Hlavní obsah

Zabijácký zápal plic: Ročně na něj umře 3000 Čechů. Víte, jak ho poznat?

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Každý rok u nás na zápal plic zemřou tři tisíce lidí! Mnohdy i proto, že si mysleli, že mají jen obyčejné nachlazení s kašlem, a infekce zatím postupně napadla celé jejich tělo. Neudělejte stejnou chybu!

Článek

Mikroorganismy, které zápal plic vyvolávají, máte možná už teď ve svých dýchacích cestách. Čekají tam na chvíli, kdy bude imunita oslabená natolik, aby jim dovolila začít se množit a vyvolat zápal plic. Tuto nemoc se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože na ni můžete i zemřít. „Infekce dolních dýchacích cest patří mezi pět nejčastějších příčin úmrtí světové populace hned po kardiovaskulárních problémech,“ říká docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí.

Jak poznáte zápal plic

Rozhodně byste měli jít k lékaři v případě, že máte dráždivý kašel a cítíte při něm, stejně jako při hlubokém nádechu, bolest na hrudi. Zneklidnit by vás mělo, jste-li k tomu celkově unavení, slabí, bolí vás hlava a máte horečku. Přesně tak se totiž zápal plic projevuje.

Objevuje se nejčastěji v zimních měsících, v době kašle a rýmy – nákaza se kapénkami rychleji rozšiřuje. Inkubační doba je přitom jeden až tři dny od nakažení. Původcem onemocnění jsou především bakterie Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae a Chlamydia pneumoniae. Méně častý je virový zápal plic, jehož spouštěčem může být například chřipka. Existuje i neinfekční zápal plic. Vznikne poté, co člověk vdechne žaludeční obsah například při zvracení a žaludeční šťávy způsobí zánět.

Jak se zápal plic léčí

Při stanovení léčby je zásadní zjistit původce. Lékař si vás poslechne, může vás poslat na rentgen plic, odběr krve a moči nebo hlenu. Když se prokáže bakteriální infekce, což bývá častější, předepíše antibiotika. Současně s nimi můžete dostat léky proti rýmě, kašli, horečce i bolestem na hrudníku. Zásadní je i dostatečný pitný režim, klid a přísun vitaminů a živin.

Je-li nemoc virového původu, pak jsou antibiotika nejen neúčinná, ale navíc organismus zbytečně zatěžují, a mohou dokonce zhoršit průběh choroby. Ovšem někdy antibiotika nasazena jsou, aby se při oslabení nepomnožily již zmíněné bakterie, které žijí ve většině dýchacích cest. Jinak je důležitý především klid na lůžku a léky na kašel a ostatní průvodní obtíže.

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Součástí vyšetření může být i rentgen plic

Někdy se to zkomplikuje

Pokud situaci ztěžují další pacientovy zdravotní problémy nebo má nemoc závažnější průběh, může být nutná i hospitalizace. „Do rizikové skupiny patří starší osoby, ale i lidé s chronickými potížemi, jejichž organismus se hůře brání proti závažným onemocněním – a to bez ohledu na věk. Obtížnější je léčba lidí s vysokým krevním tlakem a cukrovkou,“ říká docent MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., přednosta Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

Když vše probíhá bez komplikací, pak zápal plic následky nenechává. V závažnějších případech se infekce rozšíří z plic do srdce nebo kloubů a může skončit i celkovou sepsí organismu a smrtí.

Prevence zápalu plic

Dá se onemocnění předejít? Zásadní je posilovat obranyschopnost, která pak počínající infekci dokáže zastavit. „Na nedostatečné funkci imunitního systému se podepisuje nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitaminů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu,” vysvětluje homeopat MUDr. Jaroslav Čupera. A jak imunitu posílit?

  • Dopřejte si vhodné živiny - Do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny, ale pozor na výběr. Skvělá jsou například jablka či rakytník, ale naopak citrusy se nehodí: podle čínské medicíny jsou vhodné pro letní období, v zimě organismus spíš ochlazují, což vede paradoxně k vyššímu riziku „něco chytit“.
  • Dbejte na vlhkost vzduchu - Když trávíte hodně času v přetopené místnosti se suchým vzduchem, jsou pak sliznice náchylnější k infekci. „Doma, hlavně v ložnici, ale i v práci udržujte správnou vlhkost vzduchu – provonět ho můžete éterickým levandulovým, mátovým či eukalyptovým olejem, které působí antibakteriálně a antisepticky. O sliznice můžete pečovat preventivním proplachováním solným roztokem,“ radí MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka a homeopatka.
  • Dýchejte čistý vzduch - Je-li to jen trochu možné, vyhýbejte se zakouřenému a smogem či exhalacemi znečištěnému prostředí, které sliznice dráždí a snižuje jejich schopnost bránit se mikroorganismům. O tom, že byste sami neměli kouřit, asi nemá cenu psát.
  • Tužte se - Imunitu podpoří také otužování, tedy například pravidelný pohyb venku na vzduchu, klidně i v mrazu.
  • Zkuste očkování - Očkování odborníci doporučují především seniorům nad 65 let – ti ho mají ostatně zdarma. Není to očkování proti zápalu plic, ale proti pneumokokové infekci, což je jeden z možných původců nemoci.
  • Buďte v klidu - Příčinou oslabení imunity je i přepracování a stres, takže se v rámci prevence snažte víc odpočívat, naučte se relaxovat a netrapte se maličkostmi, které nemůžete ovlivnit.

Jak posilujete svou imunitu v zimě vy? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.