Hlavní obsah

Nebezpečí, jež poznáte z toaletního papíru? Nejen hemoroidy

Foto: namtipStudio, Shutterstock.com

Foto: namtipStudio, Shutterstock.com

Krvácení konečníku trápí podle statistik až patnáct procent dospělých. Ačkoliv obvyklou příčinou bývají hemoroidy, které jsou nepříjemné, ale nijak nebezpečné, neměli byste krvácení nikdy ignorovat. Může totiž značit daleko vážnější onemocnění.

Článek

Krvácíte? Má-li krev, kterou jste našli na toaletním papíře nebo ve stolici, jasně červenou barvu, zřejmě pochází z oblasti kolem konečníku. Podle MUDr. Davida Freje z centra funkční a holistické medicíny v Praze bývá na vině špatná strava, nedostatek vlákniny narušující správnou peristaltiku a alkohol, zejména pivo, pije-li se ve větším množství.

„Původcem může být i otrava jídlem nebo přecitlivělost na potraviny, jako je lepek, mléčná bílkovina, sója, kakao, nebo dokonce i rajčata – a to podle studií až u 13 procent lidí,“ dodává David Frej.

Je-li krev temná až černá, původ krvácení se zřejmě nachází výše v trávicím traktu. „Může se jednat o polékové poškození sliznice žaludku, o perforovaný žaludeční vřed nebo o krvácení z jícnových varixů,“ informuje docent Bohumil Seifert, vedoucí Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK v Praze. Jaké jsou další příčiny krvácení z konečníku?

Anální trhliny

Ostré bolesti při vyprazdňování, pálení a jasně červená krev na toaletním papíře. Tak se projevují anální trhliny. Jedná se o malá natržení řitního kanálu, která mohou být dvojího typu. Primární jsou způsobená traumatem, třeba průchodem tvrdé stolice, a většinou se zahojí během několika dní. Sekundární bývají důsledkem zácpy, těhotenství, sexuálně přenosných infekcí postihujících konečník a zánětlivých onemocnění střev. S trhlinami, které se nehojí, se obraťte na odborníka.

Gastroenteritida

Průjem, který může obsahovat stopy jasně červené krve a hlenu, zvracení, žaludeční křeče, bolesti hlavy a zvýšená teplota – tak se projevuje virová nebo bakteriální infekce žaludku a střev jménem gastroenteritida, jíž se přezdívá též „žaludeční“ či „střevní“ chřipka. Většinou nepotřebuje lékařskou péči, protože během několika dní sama odezní.

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Průjem, bolesti břicha, nevolnosti, žaludeční křeče... Projevy onemocnění způsobujících krvácení z konečníku mohou být různéFoto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Rakovina střev a konečníku

Červená krev při průchodu stolice, změny ve vyprazdňování (střídání zácpy a průjmu), bolest břicha, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, nechutenství a únava často značí rakovinu konečníku či střev. Její záludnost tkví podle Bohumila Seiferta zejména v tom, že dlouho probíhá v náznacích, bez zřejmých příznaků. Odborníci proto radí všímat si, co je pro vás normální, a jakmile jakékoliv změny trvají déle než tři týdny, vyhledejte lékařskou pomoc.

Divertikulitida

Střídá se vám zácpa a průjem, bolí vás spodní břicho, trpíte nadýmáním a po průchodu stolice vidíte na toaletním papíře červenou krev? Pak se může jednat o zánětlivé onemocnění tlustého střeva v oblasti dříve vzniklých vyklenutí střevní stěny (divertikul). Jejich výskyt je častý a zvyšuje se s věkem. „O přítomnosti výchlipek většina lidí neví a nemá žádné příznaky, jen přibližně čtvrtina z nich se necítí dobře,“ říká Bohumil Seifert.

Foto: La corneja artesana, Shutterstock.com

Jasně červená krev pochází z oblasti kolem konečníku. Je-li temná, černá a lepkavá, příčina krvácení se zřejmě nachází výše v trávicím traktuFoto: La corneja artesana, Shutterstock.com

Ulcerózní kolitida

Při ulcerózní kolitidě se ve výstelce tlustého střeva a konečníku tvoří vředy a abscesy. Ty se pravidelně trhají a způsobují tak průjmy, v nichž jsou patrné stopy červené krve.

Jak jsme zmínili výše, krev na toaletním papíře může znamenat banálnější potíže, ale může být znakem i vážnější nemoci. Pokud vidíte krev déle než několik týdnů, vždy se obraťte na svého praktického lékaře či specialistu.

A jaké zkušenosti máte s krvácením z konečníku vy?

Reklama