Hlavní obsah

Předklonit, nebo zaklonit? Jak zastavit krvácení z nosu a kdy volat rychlou

Foto: DenisProduction.com, Shutterstock.com

Foto: DenisProduction.com, Shutterstock.com

Krvácení z nosu souvisí nejčastěji s narušením drobných cév v nose. Obvykle přejde bez problémů samo a není třeba návštěva lékaře. Může být ale i příznakem jiného onemocnění, a pak je třeba zjistit, proč k potížím dochází.

Článek

Krev teče z nosu nejčastěji v důsledku porušení cév vepředu v nose, v zadní části dutiny je to spíše výjimečné. Týká se obvykle dětí, které se častěji šťourají v nose, což bývá častý spouštěč potíží.

Proč krvácíte z nosu

Příčin narušení cév může být více. Typicky jde o následky mechanického poškození, ať už právě prstem v nose, následkem úrazu nebo zlomeniny nosu.

Většinu krvácení zastavíte často sami, respektive se po nějaké době samo zastaví. V případě zlomeniny nosu a následného krvácení nebo vážnějšího úrazu je samozřejmě na místě vyhledání lékařské pomoci, nebo dokonce přivolání záchranky. Lékaře budete potřebovat i v případě, že jsou poškozené cévky zadní části nosu.

Jak léčit běžné příznaky

Jde-li o banální situace, pak první pomoc spočívá v následujících krocích. Posaďte se, lehce předkloňte hlavu, aby vám krev nestékala zadem do úst. Pak si palcem a ukazováčkem lehce zmáčkněte nosní křídla k sobě. Pomáhá i studený obklad nebo chlazení obličeje, třeba i tekoucí studenou vodou. Kam přiložit studený obklad nebo pytlík s ledem? Na čelo, na zátylek, případně i ke kořeni nosu.

Každopádně platí: Při krvácení z nosu byste si nos neměli sami ničím ucpávat a neměli byste zaklánět hlavu. Jinak vám krev poteče do krku, což může vést ke zvracení. I když krvácení přestane, vydržte v klidu ještě několik minut a dál chlaďte. Nepouštějte se do velké fyzické aktivity, nepijte nic horkého a zkuste nesmrkat.

Foto: Marian Weyo, Shutterstock.com

Předkloňte se a dejte si na zátylek studenéFoto: Marian Weyo, Shutterstock.com

Další časté příčiny krvácení z nosu

Krev z nosu může téci také následkem jiných problémů, než je poranění v nose. Může být následkem obecně křehčích cév, což je časté v dětském věku. Potíže způsobuje také infekce projevující se jako klasické nachlazení, čili rýmou a velkým množstvím hlenu v nosní dutině. Cévy jsou následkem toho přetížené a hrozí jejich krátkodobé poškození, projevující se právě krvácením. Podobný problém může způsobit i alergie, která bývá také doprovázena otoky horních cest dýchacích či výtokem z nosu.

Vliv mohou mít i změny hladiny hormonů v krvi, proto častěji teče krev z nosu těhotným ženám. Zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu totiž způsobuje zduření sliznic a jejich podráždění. Kromě ucpaného nosu pak může vést i ke krvácení.

Krvácení je také častým následkem poruchy srážlivosti krve, kterou způsobují léky na ředění krve, typicky warfarin. Pak nebývá snadné je zastavit. To platí také v případě vysokého krevního tlaku, kdy cévami proudí více krve, a tak se občas přihodí, že v důsledku tohoto přetlaku některá z nich praskne. K podobnému stavu dochází při šňupání drog a konzumaci alkoholu, který také rozšiřuje cévy.

Velmi vzácně teče krev z nosu následkem nádorového onemocnění. Je to výjimečné, ale může se to stát. Týká se to například leukemie.

Jak probíhá léčba

Zjistit příčiny krvácení v důsledku vážnějších nemocí či poruch musí otorinolaryngolog, tedy ORL lékař. Kromě odběrů krve a zhodnocení celkového stavu umí pomocí speciálních nástrojů a přístrojů prohlédnout dutinu nosní a odhalit příčinu. Poškozené místo je možné ošetřit pomocí laseru nebo elektrokauteru, který zjednodušeně řečeno poškozenou cévu zataví a zastaví krvácení.

Kdy volat záchranku?

Co by vás mělo varovat? Pokud krev teče z nosu déle než půl hodiny, raději si zavolejte záchrannou službu. To platí i pro situaci, kdy je krvácení z nosu následkem nějakého úrazu či napadení, kdy může dojít k vážnějšímu poškození v oblasti hlavy. A pokud se potíže bez zjevné příčiny opakují, zajděte k lékaři.

Reklama