Hlavní obsah

Co (ne)dělat po rozchodu? 4 věci, které vás zničí

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Když vás opustí muž, vždycky to bolí. Patří k tomu pláč, zoufalství, vztek, smutek, splíny všeho druhu... Jsou ale věci, které tuhle bolest ještě zhorší. Nedělejte je!

Článek

Dostat kopačky není příjemné. Bolí to, obzvlášť pokud jste spolu byli dlouho, a zatímco vy jste plánovaly společnou budoucnost, on už měl zaječí úmysly. V tomhle těžkém období je dovoleno skoro vše – pláč, smutek, návaly hněvu, pocity zrady, potřeba se vypovídat, vybrečet se někomu na rameni. Emoce musejí ven. Ale pozor, lidé někdy po rozchodu dělají věci, které utrpení prohlubují. Čeho se vyvarovat?

1. Stále v kontaktu

Pořád vás to k němu táhne, ale věřte, že nejlepší je (alespoň na čas, než to přebolí) kontakt nevyhledávat. Žádné esemesky, žádné každodenní projíždění jeho profilu na síti, žádné telefonáty či uměle vytvořené důvody, abyste se „museli“ potkat. Tady opravdu platí: sejde z očí, sejde z mysli. Čím méně na něj budete myslet, mluvit s ním, vídat ho, tím rychleji vás rozchod přestane trápit. Jste-li v neustálém kontaktu, jen si tím do ran přisypáváte sůl. Je to stejné, jako byste držely přísnou dietu a každý den se zašly podívat do cukrárny.

Je jasné, že pokud spolu máte děti nebo jiné závazky, v kontaktu být musíte. Ale i ten omezte na nutné minimum, a když už se uvidíte nebo spolu budete mluvit, řešte jen to, co opravdu musíte.

2. Doufání a škemrání

Je těžké nesnít o tom, že se vrátí. Že mu dojde, o co přišel, že pochopí, že udělal chybu... Zkuste to! Nepředstavujte si, jak se vám vrhá do náručí a sype si popel na hlavu, a nefantazírujte, jak krásně spolu budete po téhle „malé přestávce“ žít. Jen se tím okrádáte o čas. Místo abyste žily reálný život, sníte o něčem, co se nejspíš nikdy nestane. Jděte vstříc skutečné budoucnosti, nikoli té ve vaší fantazii.

A pozor, takové doufání vede někdy i ke škemrání. Prosit muže, aby se vrátil, slibovat, že to a to změníte, nabízet cokoli, jen aby byl s vámi, nikam nevede. Jen tím přicházíte o důstojnost. I kdyby se k vám vrátil, nebude to z lásky, ale že jste ho uprosila. Možná bude cítit lítost, třeba bude chtít všechno, co jste mu naslibovaly, ale láska ani úcta za návratem nebudou. A bez toho žádný vztah nemůže fungovat.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Neproste a neponižujte se, i když to moc bolí. Něco se prostě vrátit nedáFoto: fizkes, Shutterstock.com

3. Nová láska hned

Hodně žen se po rozchodu vrhne do náruče prvního muže, který je k mání. Na chvíli to může zafungovat – jeho zájem zvedne pošramocené sebevědomí, nový a vzrušující sex pomůže zapomenout na bolest, možná budete cítit i satisfakci. Jenže všechno je to jen krátkodobá pomoc. Jako když vás bolí zub a místo k zubaři si zajdete do lékárny pro prášek proti bolesti. Chvíli je to dobré, ale je jen otázka času, kdy se trápení ozve znova.

Až tohle „milostné analgetikum“ přestane účinkovat, velmi snadno se můžete ocitnout v ještě větším průšvihu než předtím. Rychlý výběr nového partnera totiž nebývá moc dobrý. Berete spíš co je, než co opravdu potřebujete. A rozčarování z dalšího vztahu, který nevyšel, vaše soužení jen prohloubí.

4. Uzavření před světem

Je jasné, že se trápíte a na nic nemáte náladu, ale je potřeba se přemoct. Zavřít se doma, večer brečet do polštáře, být stále jen samy – to je cesta do psychiatrické léčebny, ne k spokojenému životu. Neodmítejte pozvání na večírky či sešlosti, naopak vyrážejte do společnosti, jak jen to jde. Zkuste si najít nové koníčky, pusťte se do věcí, které jste vždycky chtěly dělat, ale nedošlo na ně.

Za prvé vás to zabaví, nebude čas na chmurné myšlenky. Za druhé potkáte nové lidi a kdoví, třeba mezi nimi bude ten pravý. Zavřené doma na lásku narazíte jen těžko.

Nějaký milostný krach asi prožil každý. A někdy končí i vztahy, které vypadaly pevné jako skála.

Reklama