Hlavní obsah

Poslouchejte smutné písně a sepište negativa: Jak se dostat z rozchodu co nejrychleji

Foto: G-Stock Studio, Shutterstock.com

Foto: G-Stock Studio, Shutterstock.com

Každý rozchod zanechá šrámy na duši, a pokud nebyl z vaší iniciativy, bolí ještě o dost více a déle. Jedno je ale jisté: přestože se všechno jeví černější než černé, jednou toto období pomine. A překonat těžký rozvod či rozchod vám pomůže i věda.

Článek

Bolest po rozchodu může člověka překvapit svou intenzitou, dokonce se vám může zdát, že to snad ani nepřežijete! A má to vědecké vysvětlení. Výzkum na michiganské univerzitě za pomoci magnetické rezonance zjistil, že část mozku, která se aktivuje při fyzické bolesti, silně reaguje i při pocitu odmítnutí. To je zajímavé zjištění, ovšem mnohem zajímavější je, jak tuto bolest co nejlépe překonat. A i tím se vědci zabývali a různé výzkumy nabízejí různé metody pomoci.

1. Poslouchejte smutnou hudbu

Možná to zní paradoxně, ale výzkumy naznačují, že poslech smutné a tklivé hudby může pomoci léčit zlomené srdce. Studie drážďanské a kentské univerzity například zjistily, že truchlivé tóny písní, v nichž si někdo vylévá srdce, vzbuzují pocity empatie a soucitu a probouzejí touhu po pozitivním spojení s ostatními lidmi, což má na psychiku léčivé účinky. Odvádí to totiž pozornost od vlastního trápení.

Foto: Pheelings media, Shutterstock.com

Tklivá hudba nemusí vždy prohlubovat depresi, ale může paradoxně pomáhat překonat psychickou bolest a usnadnit truchleníFoto: Pheelings media, Shutterstock.com

2. Vynechte sociální sítě

Sledování každého expartnerova kroku na sociálních sítích? Sice je to běžné, ale rozhodně to není ideální způsob, který vám přinese úlevu. Výzkum zveřejněný v měsíčníku Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking přišel s tím, že takové chování naopak prodlužuje dobu, během níž se budete po rozchodu dávat dohromady. A je to logické – jen si tím rozdíráte rány! Tak se stáhněte, přestaňte ho sledovat a bude vám určitě lépe.

3. Předstírejte, že jste v pohodě

Podle studie uvedené v magazínu The Journal of Neuroscience může rozchod pomoci překonat jakýsi placebo efekt. Říkejte si, že je vám lépe, a místo pláče na gauči se přinuťte k aktivitám, které vám dají pocit, že se z rozchodu už vzpamatováváte a začínáte opět normálně fungovat. Uvidíte, že se budete skutečně cítit lépe! Možná přitom budete trochu lhát sami sobě, ale zlomené srdce se bude hojit rychleji. Zkuste třeba uvěřit, že lekce jógy vás vyléčí z rozchodu, a ono se to opravdu zlepší. A smějte se! Je totiž dokázáno, že i předstíraný smích snižuje stres a úzkosti.

4. Sepište si negativa

Po rozchodu, který nevyšel z jejich iniciativy, má řada lidí tendenci si expartnery idealizovat. Zapomínají na špatné a vidí jen dobré… A to není zrovna věc, která by rozchod usnadnila. Vědci z univerzity v Missouri proto radí, abyste si po rozchodu sedli a sepsali negativní stránky svého ex. Zaměřte se přitom na to, čím vás štval. Může to být třeba nepořádek, který dělal, manipulace, zanedbávání, nedostatek respektu, žárlivost… Mějte na paměti, že nikdo není ideální a na každém se dá najít něco otravného. Tak se do toho pusťte!

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Seznam negativ vás uvede do reality. A můžete trochu přitvrdit, vždyť on už vás nechce, tak je nejvyšší čas přestat na něj myslet jako na pana Dokonalého!Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Jak dlouho bolí rozchod

A jak dlouho překonání rozchodu trvá? Samozřejmě je to individuální. Někdo tvrdí, že polovinu délky vztahu, což není moc pozitivní zjištění v případě, že jste s danou osobou chodili či žili několik let. Ovšem třeba výzkum zveřejněný v dvouměsíčníku The Journal of Positive Psychology uvádí, že kolem 70 % respondentů se cítilo o něco lépe už 11 týdnů po rozchodu. Co se týče rozvodů, tam to trvá o dost déle: podle průzkumu seznamovací aplikace Fifties je to v průměru 18 měsíců.

Reklama