Hlavní obsah

Nejlepší severské krimi: Mrazivé filmy, které musíte vidět

Foto: Collection Christophel © Zentropa Entertainments / Film i Vast, Profimedia.cz

Teploty klesají, temná část dne se stále protahuje a to znamená jediné: nastává období, kdy budou vašimi nejbližšími spojenci huňatá deka, horký čaj a dobré filmy. Ještě než se vrhnete na vánoční komedie, dejte šanci pořádně mrazivým severským detektivkám a thrillerům.

Článek

V literárním světě jsou severské detektivní romány pojem, ale ani filmová či televizní scéna nezaostávají. Řadu známých knižních bestsellerů filmaři zdárně přenesli na stříbrná plátna a na obrazovky, případně sami dali vzniknout scénářům, které diváka budou napínat až do poslední minuty. Pokud se máte chuť podívat na něco skutečně mrazivého, máme pro vás pár tipů.

Lovci hlav (2011)

Král severských detektivek, norský spisovatel Jo Nesbø (61), napsal Lovce hlav v roce 2008 a stejně jako v případě jeho předchozích knih z toho byl bestseller. Románu se ujali zdatní tvůrci (režisér Morten Tyldum, 54) a udělali hit i z filmové adaptace. Hlavní hrdina Roger Brown (Aksel Hennie, 45) se divákovi představí jako nejlepší a zároveň nejhůře placený lovec talentů v Norsku. Má luxusní vilu, nádhernou manželku i drahý životní styl, proto si musí přivydělávat krádeží uměleckých děl a využívá k tomu kontakty, které získává v práci. A jednoho dne začne plánovat svou největší loupež v životě.

Podívejte se na film Lovci na hlav na Stream.cz.

Foto: Profimedia.cz

Vyhlášený lovec hlav se sám stane lovnou zvěří. A půjde o mnohem víc než jen o umění. Velice nebezpečného protivníka hlavního hrdiny hraje Nikolaj Coster-Waldau (51)

Složka 64 (2018)

Dánský autor detektivek Jussi Adler-Olsen (71) má na kontě krom knižních bestsellerů hned několik filmových trháků s komisařem Carlem Mørckem a jeho pátracím oddělením Q. Pokud si chcete dát řetěz napínavých severských detektivních snímků, pusťte si je všechny. Zaujmou vás Žena v kleci (2013), Zabijáci (2014) i Vzkaz v láhvi (2016) a určitě nevynechejte Složku 64 (2018). Oddělení Q dostává další nevyřešený případ: ve starém kodaňském bytě se najdou tři mumifikované mrtvoly a pátrání detektivy zavede až na opuštěný ostrov, kde před půlstoletím sídlil ústav pro převýchovu „padlých“ dívek. Mrazivý příběh o lékařských experimentech je založený na skutečných událostech z dánských dějin.

Pusťte si všechny zfilmované případy oddělení Q!

Foto: Collection Christophel © Zentropa Entertainments / Film i Vast, Profimedia.cz

Mumifikovaná těla přivedou kriminalisty z oddělení Q k událostem, které se před mnoha lety odehrály v ústavu pro převýchovu dívek. Detektiva Carla Mørcka hraje Nikolaj Lie Kaas (48), jeho asistenta Asada Fares Fares (48)

Dealer (1996)

Když v roce 1996 přišel do kin film Dealer, do té doby neznámého dánského režiséra Nicolase Windinga Refna (51) to s okamžitou platností katapultovalo mezi esa evropského filmu. Pár roků nato vznikla dvě pokračování a dnes je Dealer kultovní trilogií a kodaňské podsvětí se stalo pojmem. První díl sleduje dealera Franka a jeho kumpána Tonnyho, kteří kvůli zásahu policie a sérii nešťastných událostí přijdou o zboží. Mafiánský boss, pro kterého pracují, jim dá ultimátum: mají 48 hodin, aby mu dluh zaplatili. Pro Franka tak začíná hon s jediným cílem: zachránit si život.

Foto: Profimedia.cz

Kultovní trilogie Dealer sleduje drogové podsvětí v Kodani. Na snímku jsou hlavní hrdinové jedničky v podání velikých dánských hvězd: zleva Tonny (Mads Mikkelsen, 55) a Frank (Kim Bodnia, 56)

Severní blata (2006)

Jeden z divácky nejúspěšnějších filmů v dějinách islandského filmu v roce 2007 zvítězil na MFF Karlovy Vary a získal Křišťálový glóbus pro nejlepší film. Snímek slavného Baltasara Kormákura (55) vznikl na motivy stejnojmenné knihy Arnaldura Indriðasona (60). Vypráví o zoufalém muži pracujícím ve výzkumném ústavu, kde pátrá po genetickém původu mozkové choroby, na niž zemřela jeho dcera. Paralelní příběh pak sleduje samotářského detektiva, který vyšetřuje vraždu jednoho starého podivína s hodně pohnutou minulostí. Jak to tak bývá, obě dějové linie se spojí a výsledek diváka nenechá v klidu.

Podívejte se na drásavý survival Baltasara Kormákura Hluboko.

Foto: © Blueeyes Productions, Iceland, 2006

Vražda starého podivína a dávná smrt malé holčičky spolu souvisejí. Neúnavného detektiva Erlendura hraje Ingvar Sigurðsson (57)

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

A na závěr ještě tip pro ty, kdo se rádi naladí na vlny černého humoru. Boj sněžného pluhu s mafií je akční krimikomedie z malého ledového norského městečka. Hlavní hrdina Nils Dickman proráží na sněžném pluhu cesty pro své spoluobčany a je velmi oblíbený, jednoho dne je dokonce jmenován občanem roku. Možná by to byl jeho nejšťastnější den, kdyby ho vzápětí nezasáhla tragická zpráva o tragickém úmrtí jeho syna. Předávkování drogami mu ale jako vysvětlení nestačí, a protože už nemá co ztratit, bere spravedlnost do rukou. Se svým robustním strojem se vrhne do krvavého boje s mafií a zůstává za nimi lavina mrtvých těl.

Foto: Profimedia.cz

Občan Nils v podání fenomenálního Stellana Skarsgårda (70) si se svým sněžným pluhem podá místní mafii

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek