Hlavní obsah

Když potřebujete zvednout náladu: 9 filmů na dlouhé večery

Foto: Shift Drive, Shutterstock.com

Ani jste se nenadáli a už se zase setmělo. Máte hlavu plnou chmur a před vámi je dlouhý večer? Jít si spravit náladu někam ven moc nemůžete, a tak zbývá jen pár možností. Sázkou na jistotu je tato devítka filmů!

Článek

Dlouhé podzimní a zimní večery jsou už tady a letos se zdají ještě delší než obvykle. Abyste si je krátili výpravami za kulturou nebo u večeře v restauraci, totiž moc nepřipadá v úvahu. Proto o to více oceníte příjemnou knihu, film či seriál. Co si pustit, abyste z hlavy dostali všechny chmury?

Chcete navodit vánoční atmosféru?

Laskavé vánoční pohádky a komedie vás v období prosince a listopadu zaručeně pohladí po duši. Klasika, to je Láska nebeská (2003) či Sám doma (1990) a z českých komedií pak Pelíšky (1999). Tentokrát ale vybíráme jinou milou trojici:

1. Anděl Páně (2005)

Nezbedný anděl Petronel v podání Ivana Trojana (56) je poslán na pozemský svět, aby zachránil aspoň jednoho hříšníka, jinak se z něj stane padlý anděl... Je to jedna z nejlepších českých komedií posledních let a bavit vás bude určitě i pokračování Anděl Páně 2 (2016) – stejně jako první díl ho režíroval Jiří Strach (47).

Foto: Profimedia.cz

Hlavní představitelé komediální pohádky Anděl Páně: Klára Issová (41), Jiří Dvořák (53), Zuzana Kajnarová (38) a Ivan Trojan

2. Prázdniny (2006)

Amanda a Iris – dvě ženy žijící úplně odlišné životy stovky kilometrů od sebe. Co je spojuje? Obě zůstávají na Vánoce opuštěné. Ve snaze dát si pauzu od současného života si vymění své domy a vyrážejí na svátky do neznáma. Neskonale zábavná Cameron Diaz (48) a nenapravitelná romantička Kate Winslet (45) své spontánní dovolené rozhodně litovat nebudou.

Foto: Profimedia.cz

Amanda alias Cameron Diaz se vydává ze svého luxusního života v Los Angeles do zapadlé anglické vesničky a potká tady citlivého fešáka Grahama (Jude Law, 47)

3. Klaus (2019)

Španělský animovaný příběh o začátcích Santy Clause byl jedním z největších filmových překvapení loňského roku a vysloužil si nominaci na Oscara. Hlavní postavou je mladý pošťák Jesper proslulý svou leností. Jeho otci s ním jednoho dne dojde trpělivost a pošle ho, ať zřídí poštu ve Smeerensburgu. Když Jesper dorazí do temného zasněženého města se znesvářenými obyvateli, pochopí, že právě začíná nejdrsnější zkouška v jeho životě.

Foto: Profimedia.cz

Španělský animák byl loni na Vánoce velkým hitem. Na snímku je Rashida Jones (44), která namluvila jednu z hlavních postav

Klasika, která nikdy nezklame

Mezi legendární oceňované komedie určitě patří Forrest Gump (1994) nebo třeba Big Lebowski (1998). Když na nás ovšem jdou chmury, na duši vás více zahřejí následující snímky:

4. U pokladny stál... (1939)

Komedie s Vlastou Burianem († 1962) a Adinou Mandlovou († 1991) snad nemůže zklamat nikoho! V této původně divadelní hře se nemocniční ošetřovatel Kryštof Rozruch vydává do lázní. Kvůli menší záměně jmen a nepravděpodobným setkáním se postará o vskutku pořádný rozruch!

Foto: Profimedia.cz

Co říkají pacienti o ošetřovateli Rozruchovi? „Ten je tak nalitej optimismem, že by doved i umírajícímu dodat tolik chuti k umírání, že by člověk měl chuť umřít taky.“

5. Někdo to rád horké (1959)

Muzikanti Joe a Jerry se omylem stanou svědky zločinu chicagské mafie. Aby unikli bandě gangsterů, převléknou se za ženy a infiltrují se do dívčí jazzové kapely. Zatímco Joe se během jízdy zamiluje do sólové zpěvačky Sugar, do Jerryho v převleku za Dafné se zakouká postarší milionář. Božská Marilyn Monroe († 1962) v této hudební parodii na gangsterské filmy tvoří nezapomenutelný trojlístek s Tonym Curtisem († 2010) a Jackem Lemmonem († 2001).

Foto: Profimedia.cz

Podle některých filmových kritiků je Někdo to rád horké nejlepší komedie minulého století

6. Deník Bridget Jonesové (2001)

Příhody téhle třicítky s pár kily navíc a jediným přáním – najít si pořádného chlapa – zvednou náladu, i když máte celý den na draka. To si dejte rovnou celou trilogii, Bridget Jonesová – S rozumem v koncích (2004) a Dítě Bridget Jonesové (2016). Renée Zellweger (51) vám dokáže, že je skvělá komediální herečka.

Foto: Profimedia.cz

Ach, ta Bridget! Její trable a trapasy už dokázaly rozveselit hodně chmurných večerů. A když je nablízku Colin Firth (60)...

Když chcete brečet smíchy

Snad každý má tu svou komedii, u které se vždycky popadá za břicho. Pro někoho je to třeba Slunce, seno, jahody (1983), jiný zase ocení Pařbu ve Vegas (2009). Pokud jste ještě neviděli následující veselohry, určitě doporučujeme:

7. Nedotknutelní (2011)

Zámožný kvadruplegik Philippe si za opatrovníka vybere floutka Drisse, mladíka, kterého právě propustili z vězení. Že tohle spojení nemůže fungovat? Ale může! Přímo dokonale a k velké zábavě všech diváků. Tvůrci úspěšné francouzské komedie přišli loni s dalším neotřele zábavným snímkem – film Výjimeční je chvílemi vážná komedie o autistech.

Foto: Profimedia.cz

Film Nedotknutelní je natočený podle skutečného příběhu. Hlavní hrdiny si s radostí zahráli François Cluzet (65) a Omar Sy (42)

8. Fakjů pane učiteli (2013)

V této německé komedii je hlavní postavou lupič, který se stává učitelem. Zeki totiž nemá po propuštění z vězení na vybranou: nad jeho zakopanými ukradenými penězi postavila místní škola tělocvičnu, a aby se k nim dostal, musí se vydávat za suplujícího učitele. Krom hledání kořisti se tedy snaží ukočírovat třídu teenagerů. Pro velký úspěch vznikla dvě pokračování a letos uvedl jejich režisér Bora Dagtekin (42) další skvělou komedii Téměř dokonalá tajemství.

Foto: Profimedia.cz

Na snímku je představitel hlavní role Elyas M’Barek (38) a Karoline Herfurth (36) známá třeba z Předčítače (2008)

9. Parazit (2019)

Když letošní Oscary ovládl korejský film, bylo to nebývalé překvapení. A předtím získal i Zlatou palmu v Cannes. Nutno zmínit, že tato satirická komedie si uznání určitě zaslouží! Chudá, ale mazaná rodinka se bizarním způsobem infiltruje do domácnosti bohatého byznysmena a střet dvou odlišných světů přináší vskutku groteskní situace.

Foto: Profimedia.cz

Když oscarové klání letos ovládla korejská komedie, bylo to vskutku přelomové

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek