Článek
Martin na bílém koni nepřijel, naopak denní teploty se ještě pár dní budou držet nad nulou. Nic tedy nebrání udělat si pěkný výlet za mladým vínem či svatomartinskou husou. A protože ve středu oslavíme výročí 17. listopadu, budou se vám hodit i tipy na zajímavé akce, které se po republice konají. A pokud na vás třeba vlezl podzimní bacil a raději se držíte v teple domova, určitě oceníte pěknou knihu nebo tip na seriál.
Kam na svatomartinské hody
V kutnohorské galerii GASK na vás v sobotu čeká více než 100 vzorků svatomartinských vín a spousta gastronomických specialit – a nejen husích. Těšit se můžete na program pro celou rodinu, s dětmi navštivte třeba vizuální hernu.
Svatý Martin v Lednicko-valtickém areálu? To je cimbálka, nejlepší jihomoravská vína a svatomartinská husa! A zavítat můžete i na řemeslný jarmark do Hustopečí nebo na přehlídku vojsk tří císařů v Bzenci.
Vydáte-li se do Levandulového údolí v Chodouni, můžete se těšit na svatomartinské posvícení a novinku – hravou stezku Posvícenskými tradicemi, svátky a zvyky. Pochutnejte si na huse z volných chovů, levandulovém víně a načerpejte energii z brdského vzduchu.
Kde oslavit 17. listopad
Menší verze festivalu Blik Blik se koná ve středu v plzeňském areálu DEPO2015. Návštěvníci se mohou těšit na osm světelných instalací a 3D videomapping. Instalace 32 let svobody připomíná dobu cinkání klíčů, Květy svobody 39 zase listopad 1939, nástup fašismu a zavření vysokých škol.
Již tradičně se 17. listopadu otevře bývalý pracovní tábor Památník Vojna u Příbrami, který dnes slouží jako muzejní expozice věnovaná obětem komunismu. Prohlédněte si korekce i domy velitelů a prohlédněte si okolí z moderní vyhlídkové věže.
Akce Brněnský sedmnáctý 2021 se opět koná naživo, na náměstí Svobody a v ulicích města. Připomínku listopadových událostí ’39 a ’89 pořádají zástupci univerzit a oslavuje se mimo jiné to, že se může studovat za svobodných a demokratických podmínek.
Art Festival v komplexu Gabriel Loci
Svatomartinské hody vás nechávají chladnými a na mladá vína si nepotrpíte? Možná vás o víkendu zláká pražský Art Festival v komplexu Gabriel Loci na pražském Smíchově. Pro motto akce byl zvolen palindrom Co nám nedá den má noc (čte se stejně zleva doprava i zprava doleva) a návštěvníkům se představí progresivní umělci, módní návrháři a těšit se můžete i na světelné instalace a živou hudbu. Vystavena budou díla malířky Laury Limbourg (25), loňské vítězky Ceny kritiky za mladou malbu, návrhy módních ikon jako Klára Nademlýnská (52) nebo Lukáš Krnáč a chodbu obklopující Rajskou zahradu zaplní audiovizuální instalace Jana Poše (25).
Tři sestry
A co čtení na listopadové večery? Novozélandská spisovatelka Heather Morris (34) má na kontě již dvě knihy postavené na skutečných příbězích lidí v koncentračních táborech – Tatér z Osvětimi a Cilčina cesta. Nyní jí svůj příběh vyprávěly sestry Cibi, Magda a Livia, které jako malé daly otci slib, že se nikdy neopustí a budou jedna druhou chránit. Proto když má být Livia deportována do Osvětimi, Cibi se k ní přidá a nakonec se ve vyhlazovacím táboře setkají všechny tři. Příběh je nejen o utrpení, ale i o naději a životě po válce.
Kaštánek
Venku přituhuje a vy trávíte večery raději doma? Máme pro vás tip na zajímavý a velmi napínavý seriál. Jestli vám je název povědomý, pak vězte, že předlohou byl stejnojmenný knižní thriller dánského autora Sørena Sveistrupa (53). Na předměstí Kodaně je nalezena brutálně zavražděná žena a u ní panáček z kaštanů. A mrtvých žen přibývá, stejně jako kaštánků... Zapeklitý případ vyšetřuje zkušená detektivka a – jak už to tak bývá – ještě k tomu řeší problémy v soukromí.
Jestli se na svatomartinské hody nechystáte, udělejte si je doma.