Hlavní obsah

Máme hodně, ale nerozhazujeme, říká právnička Marika. Expert oponuje: Utrácíte za zbytečnosti!

Foto: insta_photos, Shutterstock.com

Foto: insta_photos, Shutterstock.com

Právnička Marika má vysoké příjmy a život bez finančních starostí. Ona sama si myslí, že peníze investují dobře a moc neutrácejí. Finanční expert je ale jiného názoru a přijde mu, že naopak utrácejí za zbytečnosti a málo investují.

Článek

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Projekt Mluvte o penězích! na Proženy.cz

Seriál pro ženy o financích. Na stránkách Proženy.cz se v projektu Mluvte o penězích! dlouhodobě zabýváme hospodařením českých rodin a v podcastu i článcích konzultujeme se zkušenými odborníky různá finanční témata, která se týkají běžných domácích rozpočtů (úspory v domácnosti, spoření na důchod, tvorba peněžní rezervy, drobné investice, dělení majetku při rozvodu…).

Máme se skvěle!

Marika (41) je vdaná maminka dvou dětí: sedmiletého syna a čtrnáctileté dcery. Živí se jako právnička a společně s manželem (55) bydlí ve větším rodinném domě v Ústeckém kraji. „Můj čistý příjem je zhruba 75 tisíc a vlastním jeden byt, který pronajímám, takže do rodinného rozpočtu jde z nájmu dalších pět tisíc. Můj manžel je spolumajitelem společnosti, která se zabývá designem a architekturou. Pracuje i jako OSVČ, z čehož jsou příjmy velmi variabilní, ale většinou vydělá měsíčně mezi 150 a 200 tisíci. Navíc mu chodí měsíčně i 25 tisíc z dividend,“ vypočítává Marika velmi nadstandardní příjmy jejich domácnosti.

Rodina bydlí v domě zakoupeném na hypotéku, kterou ale už za rok a půl splatí: měsíčně na ni posílají 20 tisíc. Dům vybavili solárními panelytepelným čerpadlem, aby snížili náklady na vytápění, ale i tak vyjde provoz domu s rozlohou cca 700 metrů čtverečních draho – kolem 25 tisíc měsíčně.

„Další výdaje jsou za pojištění pro nás a děti - jak životní, tak úrazové. To dělá zhruba 10 tisíc měsíčně. V rámci ETF fondu investujeme 5 tisíc měsíčně. Za jídlo dáme asi dvacet tisíc: chodíme asi jednou týdně do restaurací, kam často zveme i  širší rodinu, třeba babičky, abychom si s nimi užili společný čas,“ uvádí Marika.

Deset tisíc jen za kroužky

Rodina investuje i do volnočasových aktivit dětí. Dcera hraje na dva hudební nástroje, věnuje se sportu. „Dceři platíme i soukromou angličtinu a syn hraje hokej, fotbal a věnuje se hře na klavír. V souhrnu nás tyto aktivity vyjdou asi 10 tisíc měsíčně. Nicméně například za hokej jsou jednorázové výdaje za vybavení v řádech tisíců také,“ upřesňuje.

Rodina má k dispozici dvě auta, ale obě jsou firemní, takže náklady na jejich provoz, pojistky i opravy rodinnou kasu nezatěžují.

Šestkrát ročně v zahraničí

V přehledu měsíčních nákladů jsou i zhruba tři tisíce za hygienu a kosmetiku. „Jednou měsíčně chodím na manikúru, ke kadeřnici a na kosmetiku – za to dám asi 3 500 Kč. Za zábavu, tedy bowling, kino, divadlo či masáže pro manžela dáme měsíčně kolem 5 tisíc,“ doplňuje.

Rodina ráda cestuje a jak Marika uvedla, jezdí na dovolenou do zahraničí i šestkrát ročně, ale mezitím i na víkendové či jednodenní pobyty. Cestování hradí většinou z odměn, které dostává manžel. „Levnější dovolené na týden nás stojí do sto tisíc. Ty dražší, jako byla třeba loňská v období Vánoc, kdy jsme jeli za teplem, vyšla na víc než 300 tisíc. Ale nelitujeme toho, je to společně prožitý čas a poznávání nových míst je pro děti skvělá škola života. Hodně se tím naučí. O sobě i o světě,“ uvádí Marika.

Finanční zlozvyky a plány

Protože si Marika může dovolit občas utrácet i za věci, které nutně nepotřebuje, přiznává, že jejím zlozvykem je nákup oblečení, kabelek, bot – a to pro ni i dceru. „Ráda si také kupuji knihy a dobré kvalitní jídlo. Baví mě pořizovat i doplňky a dekorace do domu, květiny a rostliny do zahrady – některý měsíc takhle neutratím nic, jiný třeba i 15 tisíc. Proto jsem do přehledu uvedla, že to je měsíčně kolem sedmi tisíc,“ říká a dodává, že na druhou stranu nemusí mít drahý telefon nebo moderní elektroniku, protože tomu až tak neholduje.

Rodina má i slušný finanční polštář. Oba manželé mají na svých účtech kolem dvou milionů. Peníze mají vložené i do několika cennějších věcí, jako jsou obrazy, hodinky a šperky s investiční hodnotou - ty lze v případě krize podle ní dobře zpeněžit.

Marika jejich finanční situaci shrnuje tak, že si dopřávají všechno, co chtějí, ale za cenu toho, že oba tvrdě pracují. „Vstáváme časně ráno, třeba kolem čtvrté ranní, protože pracuji z domova a chci něco stihnout udělat, než vstanou děti. Pracujeme i po večerech a o víkendu - a k pracovitosti a houževnatosti vedeme i naše děti,“ vypráví.

Když se zeptáte na finanční cíle, zmíní doplacení hypotéky a poté nákup bytu v Praze a apartmánu ve Španělsku – obojí by šlo i pronajímat. Jejich cílem je jít do důchodu dřív, bude-li to možné. „A věřím, že bude, protože obavy z budoucnosti nemám. I kdyby jeden z nás ztratil práci, jsme schopni vše zabezpečit a ufinancovat, a to i kdybychom se měli uskrovnit a změnit styl života. Ale doufám, že se nic takového nestane, a naopak se těším, až budou děti větší a samostatnější a budu se moci v práci realizovat ještě víc,“ uzavírá.

FINANČNÍ DOTAZNÍK PRÁVNIČKY MARIKY

Rodinný stav a počet dětí: Vdaná (41 let), 2 děti

Povolání: Právnička

Celkové příjmy: Obě výplaty + nájem + dividendy dají dohromady něco mezi 255–305 tisíci Kč.

Náklady na bydlení: 20 tisíc hypotéka + 25 tisíc Kč měsíční náklady

Měsíční výdaje za jídlo: Asi 20 tisíc

Další větší výdaje a náklady: Pojistky pro rodiče i děti 10 tisíc Kč, investice ETF fond 5 tisíc Kč, kroužky a aktivity dětí 10 tisíc Kč, kosmetika a hygiena 3 000 Kč, manikúra + kosmetika + kadeřnice asi 3 tisíce Kč, sport a koníčky manžela 5 tisíc Kč, oblečení a další věci asi 7 tisíc

Úspory: Celkem asi 4 miliony + něco v cennostech, které lze prodat.

Kolik můžeme dát do dovolené: Za tu dáme hodně, jezdíme alespoň 6× ročně, loni jen vánoční dovolená vyšla na 300 tisíc Kč, ročně tedy i kolem 800 tisíc Kč

Finanční zlozvyky: Kupuji i věci, které ne úplně potřebujeme, ale dělají mi radost.

Jak hodnotím naši finanční situaci: Je velmi dobrá, zvládneme i případnou nemoc a výpadek platu jednoho z nás.

Finanční sny: Doplatit hypotéku a koupit byt v Praze a nemovitost u moře.

Přístup rodiny není finančně zodpovědný!

„Dovolím si tvrdit, že o majetkové situaci tohoto páru si drtivá většina českých domácností může nechat jenom zdát. Oba jsou vzdělaní, mají vlastní kariéru s nadprůměrným příjmem, jsou majetkově zajištěni a žijí si nad poměry. Je přirozené, že si také chtějí užít. I přesto si ale myslím, že se nechovají finančně úplně zodpovědně a nemají jasně nastavené priority,“ komentuje situaci rodiny David Fogad, investiční a správní ředitel společnosti Adax Invest.

Podle něj je rozpor v tom, že na jednu stranu chtějí doplatit hypotéku na dům a koupit investiční byt v Praze a rekreační nemovitost ve Španělsku, na straně druhé však mají obrovskou spotřebu, která je v převážné většině tvořena tzv. zbytnými statky, v první řadě dovolenými, oblečením a věcmi, které nepotřebují… Proto má několik doporučení, co změnit:

  • Podíl investic je vzhledem k jejich příjmům relativně malý a jejich investiční portfolio postrádá diverzifikaci. Držet částku ve výši čtyř milionů na účtu v bance je přehnaně opatrné a rozhodně by šlo využít i trochu dynamičtější investiční nástroje jako ochranu před inflací. Chytře sestavené investiční portfolio by mohlo po čase zajistit podstatný pasivní příjem a umožnit jim odejít do důchodu dřív.
  • Bylo by dobré mít i investiční nebo spořicí produkty pro děti, pro které by mohli začít spořit a investovat. Děti se mohou za pár let přidat a získat pozitivní investiční návyky a časem si začít také odkládat část svých peněz (z brigád, darů apod). Tento jejich investiční „polštář“ může navíc představovat bezpečnostní pojistku pro nečekané situace.
  • V jejich finanční situaci by nemuseli odkládat zmiňované investiční záměry, tedy nákup bytu a apartmánu: mají dost na to, aby to udělali už teď. Není nutné čekat, až si našetří veškerou potřebnou hotovost. Mohou k tomu využít úvěrové financování od banky – pro tu by mohl být jejich dům lukrativní zástavou a k tomu mají k dispozici i Maričin byt bez hypotéky. Protože byt i apartmán by si na sebe mohly začít vydělávat pronájmem, nebyly by pouze „luxusem“, ale částečně také investicí.
  • Na závěr oceňuji, že jsou oba pojištěni, což by mohlo vykrýt i nemoc nebo zranění s trvalými následky, které by způsobily výpadek příjmu.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám